Průmyslové odbory žádají o svolání předsednictva tripartity kvůli Green Dealu

Ďurčo dodal, že začátkem příštího týdne by se měla konat schůzka s ministrem průmyslu Lukášem Vlčkem (STAN). Příští týden se zúčastní také jednání platformy IndustriAll Europe o společném odborářském postupu v sedmadvacítce. "Zcela reálně totiž hrozí, že se Evropa stane průmyslovým skanzenem. Rozhodně nechceme, aby se průmyslové podniky hromadně stahovaly z Evropy a miliony lidí tím přicházely o práci," uvedli předáci aliance.
Dohoda o čistém průmyslu se zaměřuje na snižování emisí v energeticky náročných průmyslových odvětvích, rozvoj čistých technologií, posun k cirkulární ekonomice a posílení surovinové bezpečnosti EU. Zároveň zachovává současné unijní cíle ve snižování emisí skleníkových plynů. Premiér Fiala ve středu zapochyboval o úspěšnosti, podle něj se dohoda snaží spojit zachováním klimatických ambicí a současným růstem konkurenceschopnosti průmyslu protichůdné cíle. Podle některých analytiků je nový návrh otevřenější než Green Deal a může představovat příležitost pro firmy i státy, záviset bude na rychlosti změn.
Nejpočetnější svaz KOVO je součástí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Její odboráři vyhlásili začátkem února stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhli do takzvané flexinovely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09. Centrála uvedla, že pokud by se pracovní kodex s touto změnou přijal, je připravena "eskalovat protestní akce" a začít chystat generální stávku.
reklama