https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-vedci-zjistili-ze-bioplasty-se-v-prirode-nerozkladaji-a-mohou-byt-nebezpecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští vědci zjistili, že bioplasty se v přírodě nerozkládají a mohou být nebezpečné

18.2.2018 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Data o tom, kolik se těchto plastů vyprodukuje a vyhodí, nejsou. Ilustrační snímek.
Data o tom, kolik se těchto plastů vyprodukuje a vyhodí, nejsou. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Většina bioplastů se v přírodě samo nerozloží a některé jsou dokonce nebezpečnější než ty obyčejné. Ukázal to pětiletý výzkum českých vědců z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, o kterém informují Hospodářské noviny. Pokud budou v budoucnu bioplasty přibývat, mohou mít problémy i recyklační linky.
 

"Ještě nikdy se nám nestalo, aby něco, co je od výrobce deklarované, tak dokonale nefungovalo," konstatoval pro Hospodářské noviny vedoucí laboratoře Ústavu experimentální botaniky Tomáš Vaněk. Výrobci na bioplastových obalech uvádějí, že jsou v přírodě snadno rozložitelné. Ukázalo se, že ani po pěti letech se většina plastů v půdě nerozpadla, pouze trochu zkřehla.

Některé bioplasty mají podobné chemické složení jako plasty z ropy, a tudíž se nerozkládají. Některé z těchto plastů jsou neškodné, jiné ale mohou být toxické a ovlivnit reprodukci a hormonální systém. "Žádný výrobce neuvedl detailní údaje o složení jimi dodávaných plastů," stěžuje si vědec.

Data o tom, kolik se těchto plastů vyprodukuje a vyhodí, nejsou. "Neexistují, protože není přesně stanovené ani zřejmé, co je přesně bioplast či snadno rozložitelný plast. Výrobci či prodejci deklarují schopnost (bio)rozkladu v životním prostředí, ale studie prokázala, že tato tvrzení jsou vzdálená realitě," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

"Oblast 'bioplastů' není v současnosti legislativně nijak ošetřena ani u nás, ani v Evropě, a neexistují žádné normy, podle kterých by mohla být deklarovaná rozložitelnost jednotlivých materiálů posuzována," konstatovala Roubíčková. To je podle ní i důvod, proč se problematikou zabývá Evropská komise a plánuje regulaci na celoevropské úrovni.

Přečtěte si celý článek Ještě se nestalo, aby něco tak dokonale nefungovalo, říká český vědec. Bioplasty se měly v přírodě rozkládat, některé jsou ovšem nebezpečnější než ty obyčejné.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (4)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

18.2.2018 18:33
Nevím, co tito rozumějí bioplasty. Pokud jsou to LDPE, které nejsou protiUV ošetřeny, a rozpadají se na malé částečky, tak to je určitě pravda, co zjistili. Prostě LDPE se rozpadne na molekuly, ale s nimi si stejně příroda poradí jen špatně. Pokud je to ovšem ze škrobu, a toto se bohužel také nazývá bioplasty, tak s těmi bakterie nemají problém žádný, prostě ten škrob stráví.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.2.2018 09:46
Bioplasty nebo biopaliva. Ekologistické výmysly které prospívají hlavně producentům.
Odpovědět

Jan Škrdla

20.2.2018 16:27 Reaguje na Michal Ukropec
Nehledě na to, že tyto výmysly jsou pro ochranu přírody medvědí službou.
Mnoho lidí pak klidně řekne, že za OZE tunel nebo biopaliva můžou ti ******** zelení.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2018 09:10 Reaguje na Jan Škrdla
Jenže Bláhoví Duhové opravdu masívní reklamu OZE dělali. Asi to nebylo zadarmo.
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist