https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cestovatele-v-trabantech-podporili-zachranu-outlonu-roztomile-primaty-ohrozuje-vysadba-palem-olejnych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřCestovatelé v trabantech podpořili záchranu outloňů. Roztomilé primáty ohrožuje výsadba palem olejných

16.3.2016 01:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Cestovatelé v žlutých autech se na cestě Indonésií nesetkali se zraněnými orangutany, jeli většinou několik set kilometrů daleko od požárů, přesto popisují svůj zážitek jako děsivý, ubíjející
Cestovatelé v žlutých autech se na cestě Indonésií nesetkali se zraněnými orangutany, jeli většinou několik set kilometrů daleko od požárů, přesto popisují svůj zážitek jako děsivý, ubíjející
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Aerofilms.cz
Do kin právě míří film Trabantem do posledního dechu. Tým cestovatele Dana Přibáně v něm zaznamenal svou loňskou cestu přes Austrálii do Thajska. Během ní projížděli i Indonésií zápolící v tu dobu s masivními lesními požáry. Dopady pěstování palmy olejné jsou vidět i ve filmu. Nebo ještě přesněji: vidět pro všudypřítomný smog vůbec nejsou.
 

Země bez slunce

„Ten osobní zážitek je apokalyptický,“ líčí Dan Přibáň. „Je to hrozivé, ale jinak než jsme čekali.“ Cestovatelé se nesetkali se zraněnými orangutany, jeli většinou několik set kilometrů daleko od požárů, oheň viděli jen jednou v dálce, přesto popisují svůj zážitek jako děsivý, ubíjející. „Člověk tam žije měsíce a měsíce pod šedou deskou.“

Filmaři se proto spojili s Koalicí proti palmovému oleji a vyzývají k podpoře projektu českých ochránců přírody, kteří na ostrově Sumatra zachraňují outloně váhavé. Jeden z druhů, jež doplácí na odlesňování spojené s výsadbou palmy olejné.

„Palmové plantáže připravují outloně o jejich přirozené prostředí, stejně tak jako většinu ostatních zvířat. Kvůli plantážím se také staví nové silnice, které zpřístupňují dříve izolované oblasti a tím se otevírají i další možnosti pro pytláky,“ vysvětluje Petra Wenglarzyová z Koalice proti palmovému oleji.

Roztomilost jako prokletí

Roztomilý a pomalý - outloň váhavý
Roztomilý a pomalý - outloň váhavý

Prokletím těchto nočních primátů je jejich váhavost, tedy spíše pomalost, kvůli které není těžké outloně ulovit. A jejich roztomilost – proto si je lidé na černém trhu kupují jako domácí mazlíčky.

The Kukang Rescue Program podporovaný zoologickými zahradami v Ostravě a Olomouci zachraňuje outloně z nevyhovujících podmínek zvířecích trhů, pečuje o ně a připravuje je na návrat do volné přírody. Pomůže jim v tom i speciální socializační box, jehož nákup mohou lidé podpořit v rámci sbírky na účtu: 2865271001/5500 s připojením poznámky KUKANG nebo uvedením variabilního symbolu 4.

Outloni jsou sice chránění mezinárodními i indonéskými zákony, vymáhání tohoto práva ale zatím nebylo úspěšné. „Donedávna tam nebyl žádný prostor, kam by ti zabavení jedinci z černého trhu mohli putovat,“ říká Johana Rotterová z Indonesian Species Conservation Program (ISCP).

Podle Johany Rotterové přichází kampaň v pravý čas. Ochranářům se podařilo navázat spolupráci s vládní agenturou BKSDA. Podle podepsané dohody má úřad převážet zabavené outloně do jejich záchranné stanice. Kromě toho se chtějí ochránci zaměřit na osvětu mezi obchodníky i zákazníky, jelikož povědomí o ochraně outloňů je mezi místními malé.


reklama

Trabantem do posledního dechu

předchozí    další
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Aerofilms.cz


 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist