https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cestu-na-snezku-pres-portasky-a-ruzovou-horu-komplikuje-technika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cestu na Sněžku přes Portášky a Růžovou horu komplikuje technika

4.8.2020 11:30 | PEC P.S. (ČTK)
V úseku mezi stanicí lanovky Růžová hora a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky pokračují práce na opravě frekventovaného turistického chodníku.
V úseku mezi stanicí lanovky Růžová hora a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky pokračují práce na opravě frekventovaného turistického chodníku.
Foto | Pudelek / Wikimedia Commons
Turisté by se v nadcházejících dnech měli v Krkonoších vyhnout turistické trase Spálený Mlýn - Janovy Boudy - Portášky - Růžová hora - Sněžka. Stavbaři ze Spáleného Mlýna ke stanici lanovky Růžová hora navážejí nákladními automobily materiál na opravu navazujícího turistického chodníků. V opačném směru svážejí do údolí nepotřebný materiál. ČTK to řekl Pavel Klimeš ze stavební firmy.
 

V úseku mezi stanicí lanovky Růžová hora a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky pokračují práce na opravě frekventovaného turistického chodníku. I tam by turisté nyní neměli vstupovat.

"Nyní při deštivém počasí očekáváme menší frekvenci turistů a vozidel po trase Spálený Mlýn - bouda Jana - Růžohorky - Růžová hora. Do konce týdne tu budou jezdit nákladní auta, která se těžko vyhýbají protijedoucím vozům. Zároveň budou míjet turisty. Upozorňujeme především půjčovnu koloběžek na Portáškách a také klienty lanovek," řekl ČTK Klimeš.

Stavbaři doporučují se této trase v nejbližších dnech zcela vyhnout, případně využít lanovku na Portášky. Přednost lanovce by měli dát nyní také turisté, kteří míří přes Růžovou horu na Sněžku a zpět.

"Po trase Růžová hora - Traverz budou jezdit dva dumpery vyvážející nevhodný a navážející nový materiál. Chodník bude několik dní hůře průchodný i kvůli nerozhrnuté zemině. Nejspíš při dešti bude i blátivý," uvedl Klimeš.

Stavbaři připustili, že pokud by práce za provozu turistického chodníku nebyly možné, museli by úsek zcela uzavřít. Jde o jednu z hlavních přístupových tras na Sněžku. "Po dnešním dni budeme vědět více, jak je provoz zvládnutelný," dodal Klimeš.

Omezený průchod po turistickém chodníku mezi Růžovou horou a Traverzem je tam denně, včetně víkendů, od 8:00 do 17:00. Režim pohybu lidí na trase s prodlevami kvůli přesunu materiálu by měl platit až do druhé poloviny září.

Turistickou trasu mezi Růžovou horou a Sněžkou stavbaři opravují postupně, s úsekem od Traverzu na vrchol začali loni a letos práce dokončili. Letos začátkem června navázali rekonstrukcí úseku od stanice lanovky na Růžové hoře na Sněžku po Traverz.

Turisté, kteří vyrazí na Sněžku z Pece pod Sněžkou, mají několik možností, jak se na vrchol hory dostat, například Obřím dolem, také přes Výrovku a Luční boudu nebo kabinovou lanovkou z Pece přes Růžovou horu.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

4.8.2020 15:45
Velmi mě zaujala v článku věta : "Po trase Růžová hora - Traverz budou jezdit dva dumpery vyvážející nevhodný a navážející nový materiál". Už "se těším" na dobu, kdy bude v celých Krkonoších vyměněn nevhodný materiál za vhodný. Budeme konečně mít národní park s jen vhodným materiálem. Jako jediní na celém širém světě.
Je to svinstvo, toto dělat v místech, kam člověk nesmí šlápnout vedle cestičky!
Odpovědět
LB

Lukas B.

5.8.2020 09:32 Reaguje na Jiří Daneš
1. cesta je to velmi frekventovaná, a jsou v zásadě tři možnosti, buď se smířit s tím, že to bude vyerodované vyšlapané koryto, nebo se tam zakáže (nebo dramaticky omezí) vstup, nebo se ten chodník nějak opraví/zpevní, aby frekvenci chodců vydržel
2. opravu/zpevnění je možno dělat mnoha způsoby. jistě se shodneme, že je rozumné to udělat tak, aby to vydrželo a nemuselo se za dva roky opravovat znovu, a zároveň tak, aby to nějak vypadalo a respektovalo okolí, litý asfalt tedy fakt ne. a navíc by to nemělo přinést nějaký nepůvodní materiál měnící chemismus půdy v okolí chodníku a přinášející živiny (vápencová nebo čedičová štěrkodrť například). takže to znamená minimálně ve strmějších úsecích a tam, kde to kříží občasnou vodoteč, udělat chodník dlážděný z velkých "žulových" šutrů.
3. vhodné a použitelné šutry by bylo jistě možné posbírat v okolí budovaného chodníku (dříve se to tak dělalo), problémem ovšem je, že okolo je ta příroda, která je předmětem ochrany, takže tudy ne. takže šutry je nutno přivézt. a aby nebyl chodník proti okolí převýšen a nedělal v krajině bariéru, tak ne nutno občas nějaký materiál odebrat. jistě by bylo možné z toho přebytečného materiálu udělat hromady někde v borůvčí okolo, ale zase, to okolí chráníme. takže odvézt. a když už tam ten dampřík jede nahoru plný, vytíží se přebytečným materiálem při cestě dolů.

poznámka: ten "dampr" není čtyřicetitunová kloubová obluda z velkolomu, ale nějaká potvora na gumových pásech s půlkubíkovou korbičkou, široká necelý metr. třeba jansen rd-1000. proti vrtulníku je to doprava poměrně šetrná a mírumilovná.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.8.2020 22:08 Reaguje na Lukas B.
Ten štěrk, resp. některé navazující chemické reakce, to je dobrá poznámka ... na to málem zařvalo rašeliniště mezi býv. Obří a Luční, jak je ta povalová cesta.

Svého času z toho měli všichni docela hlavu v pejru.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.8.2020 22:05 Reaguje na Jiří Daneš
Pokud se něco sakra nezměnilo, tak se ty cesty KRNAP opravuje tradiční metodou štetováním ... Klimeš z Maršova o tom kdysi psal v takovém tom místním plátku Veselý výlet. Jsem se na to před pár lety díval, jak to dělali, a je to docela pakárna, takže to jde pomalu. Navíc to není zadarmo a moc lidí to nechce dělat a ještě méně jich to umí.
Ale ty opravené cesty jsou fakt pěkné ...
Poznámka o svinstvu je pak zcela mimo.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.8.2020 23:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Pan Daneš o tom ví prd, ale hlavně že řve. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist