https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chko-krusne-hory-by-mohla-sahat-od-kraslic-na-sokolovsku-po-petrovice-na-ustecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CHKO Krušné hory by mohla sahat od Kraslic na Sokolovsku po Petrovice na Ústecku

25.4.2023 02:10 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Do první zóny připravované Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory by mohly patřit rašeliniště a bučiny.
Do první zóny připravované Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory by mohly patřit rašeliniště a bučiny.
Do první zóny připravované Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory by mohly patřit rašeliniště a bučiny. Území podle pracovního návrhu ministerstva životního prostředí by mohlo sahat od Kraslic na Sokolovsku po Petrovice na Ústecku. Zástupci ministerstva včera poprvé veřejně představili koncept CHKO Krušné hory, a to na zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař zdůraznil, že zatím nejsou pevné hranice budoucí CHKO.
 

Vyhlášením CHKO se zabývají ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). CHKO pak vyhlašuje vláda svým nařízením. K záměru vytvoření CHKO Krušného hory se Karlovarský kraj přihlásil před dvěma lety, Ústecký o něco později. Na podporu vyšší ochrany Krušných hor vznikla i petice. Na stránkách ji podepsalo okolo 5500 lidí.

V programovém prohlášení současné vlády je, že připraví podklady pro CHKO ve spolupráci s obcemi. Ministerstvo na to má podle Tesaře zhruba dva a půl roku. "CHKO není vymezena, teď startuje vyjednávání se všemi zainteresovanými obcemi a dalšími subjekty," uvedl Tesař. V území by podle pracovního návrhu bylo 69 obcí z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Cílem vyhlášení CHKO Krušné hory je podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce ochrana krajiny jako celku. Krušné hory jsou jediné velké hory v České republice bez ucelené ochrany. Podle Pelce je Krušnohoří unikátní krajinou, kde jsou náhorní plošiny, bučiny, rašeliniště a další místa, která jsou už nyní chráněna evropskými předpisy. "CHKO umožňuje sjednocení péče, ochranu celku a vyhledávání možností rozvoje," řekl Pelc. V návrhu se celá oblast rozděluje do čtyř zón, přičemž v první, nejpřísnější, jsou bučiny a rašeliniště.

V přípravě CHKO se počítá i s možností těžby lithia na Cínovci či rozvojem větrných elektráren. "Přišli jsme zahájit debatu, která má být věcná, racionální," uvedl Tesař. Kromě přírodních hodnot je území podle ministerstva cenné i pro udržení vody v krajině. Pelc se snažil na zastupitelstvu rozptýlit obavy, které kritici vyhlášení CHKO vznášejí, zodpovědět nejčastější otázky a výtky.

Opoziční zastupitel Milan Štovíček (STAN) řekl, že Krušné hory si ochranu zaslouží, ale je třeba podrobně vysvětlovat lidem, jak to s ochranou přírody je. "Je tu mnoho škarohlídů," poznamenal. Koaliční zastupitelka Karolína Žákovská (Spojenci pro kraj) řekla, že myšlenku vyhlášení CHKO Krušné hory podporuje, protože tak lze zabránit divokému rozvoji. Ozvali se také zastupitelé, kteří uváděli příklady z praxe, kdy jako starostové či zástupci obcí narazili na úředníky z CHKO (např. České středohoří), kteří jim nevycházeli vstříc. Opoziční zastupitel Martin Klika (Lepší Sever), který byl v minulém volebním období v čele Ústeckého kraje, uvedl, že v souvislosti s prací úředníků se o rok a půl zbrzdila stavba domova důchodců v Milešově v CHKO České středohoří. Ministerstvo životního prostředí nyní představí koncept v sousedním Karlovarském kraji, následně v obcích.

Krušné hory jsou územím o rozloze 6000 kilometrů čtverečních podél hranice s Německem, na české straně hranice je zhruba čtvrtina.

Česko má 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země. Na území Ústeckého kraje je 71 přírodních památek, 27 přírodních rezervací a dvě smluvně chráněná území a také jeden národní park.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.4.2023 08:09
Mělo by to být převedeno rovnou na Národní Park. Jinak z toho bude lunapark.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.4.2023 10:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
Pe

Pepa

25.4.2023 18:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ze které CHKO je lunapark?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.4.2023 06:44 Reaguje na Pepa
No přece ze všech. V CHKO si ze správy dělají p..el všichni, včetně Rybářství, nebo Lesů čr. Znám to z Mikulova.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.4.2023 23:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Průmyslový chov ryb, jak ho realizuje třeba akciovka Rybářství Třeboň, je pro přírodu tragédií, ale neděje se tak díky existenci CHKO. Ty prasárny (zakalené rybníky přehuštěné kapry) by rybářský podnik realizoval, i kdyby tam CHKO nebyla. Cílem jejich podnikání není vydělávat na masách turistů nalákaných k těmhle špinavým vodním plochám, to nejsou lunaparky.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

25.4.2023 08:27
Já bych udělal národní park z celé ČR. Turisti z celého světa se budou jezdit dívat na české pepíky, co každou reformou veřejné správy udělají další tunel a více škody než užitku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.4.2023 10:46 Reaguje na Michal Uhrovič
Skanzen !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.4.2023 12:04 Reaguje na smějící se bestie
Taky pravda.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.4.2023 16:39 Reaguje na smějící se bestie
co máte proti skanzenu? :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist