https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chorvatsko-chce-rozsirit-kapacitu-sveho-lng-terminalu-na-krku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chorvatsko chce rozšířit kapacitu svého LNG terminálu na Krku

31.5.2022 01:17 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chorvatsko chce investovat do svého terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG) na ostrově Krk a nabídnout pak dodatečné kapacity zemím regionu. Podle agentury Hina to na mimořádném summitu Evropské unie k energetice a válce na Ukrajině uvedl chorvatský premiér Andrej Plenković. Terminál začal na počátku května v malém množství dodávat plyn také do Česka.
 

"Nelepší a nejúčinnější je investice do stávajícího terminálu, aby se mu zvýšila kapacita," řekl Plenković v Bruselu. Cílem mimořádného summitu je mimo jiné snížení závislosti EU na ruských energetických surovinách a diverzifikace možností jejich dodávek.

Podle Plenkoviče má nyní Chorvatsko šanci stát se "energetickým uzlem" pro střední Evropu. Rozhodnutí o investici do navýšení kapacity terminálu je velice blízko, dodal. Dodatečné kapacity by podle něj mohlo využívat mimo jiné Slovinsko, Maďarsko či Bosna.

Terminál na Krku nově slouží jako tranzitní bod pro přepravu zemního plynu také pro ČR, první dodávku z něj začátkem května uskutečnila česká dceřiná společnost slovenské energetické skupiny SPP. Jednalo se o pět milionu metrů krychlových plynu původem ze Spojených států, což je vzhledem k celkové loňské roční spotřebě 9,43 miliardy kubických metrů spíše zanedbatelné množství.

Terminál u města Omišalj zahájil provoz začátkem loňského roku. Při maximálním vytížení je schopen přijmout 2,6 miliardy metrů krychlových zkapalněného zemního plynu ročně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

31.5.2022 08:27
Jakýkoliv další terminál je vždycky dobře.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist