https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chraneny-usek-teple-vltavy-splulo-letos-2858-lodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chráněný úsek Teplé Vltavy splulo letos 2858 lodí

28.11.2018 00:20 | VIMPERK (ČTK)
Úsek Teplé Vltavy, který podléhá přísnějšímu turistickému režimu, letos splulo 2858 lodí. / Ilustrační foto
Úsek Teplé Vltavy, který podléhá přísnějšímu turistickému režimu, letos splulo 2858 lodí. / Ilustrační foto
Úsek Teplé Vltavy, který podléhá přísnějšímu turistickému režimu, letos splulo 2858 lodí. Je to o 739 plavidel více než loni. Za nárůstem stojí fakt, že ve Vltavě bylo proti předchozím rokům dostatek vody. Šumavský národní park, jehož územím úsek vede, proto vydal zákaz splouvání jen pro 25 dnů, zatímco loni to bylo dvojnásobně delší dobu. Řekl to Vladimír Dvořák se správy šumavského národního parku.
 

"Sezonu hodnotíme pozitivně. Přestože jsme se často pohybovali v blízkosti spodní hranice pro splouvání, nakonec se smělo splouvat celé léto a zákaz byl prakticky jen v září a říjnu," uvedl.

Na 16 kilometrů dlouhý úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou podléhající přísnějšímu režimu ochrany smí vodáci od 1. května do 31. října. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Lidé smí na řeku pouze na kánoi nebo kajaku. "Pramice nebo rafty jsou zakázány, protože by mohly poškodit dno řeky," uvedl Dvořák.

V minulosti Teplou Vltavu splouvali vodáci bez jakéhokoliv omezení. Regulaci zavedl až návštěvní řád šumavského národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může mimo jiné ovlivnit populaci perlorodky, která se údajně v tomto úseku na dně řeky vyskytuje.

Letos byl největší zájem o splouvání v červenci, kdy na řeku vyrazilo 1035 lodí. Naopak v říjnu to bylo jen pět plavidel. "Ale to ovlivnil nedostatek vody, kdy se téměř celý měsíc splouvat nedalo," řekl Dvořák. Poplatek za loď přes rezervační systém činí 500 korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist