Čím větší je větrná elektrárna, tím ‚zelenější‛ vyrábí elektřinu
Autoři studie zveřejněné v Environmental Science & Technology uvádějí, že síla větru se stává čím dál populárnějším zdrojem energie. Aktuálně větrné elektrárny dodávají celosvětově okolo 2 procent elektrické energie a pro rok 2020 odhadují, že podíl dosáhne 10 procent.
„Kromě toho, že narůstá množství energie, kterou získáme z větru, tak se i staví čím dál větší větrné elektrárny,“ říká jeden z autorů Marloes Caduff. Průměrná velikost komerčně využívané větrné elektrárny za posledních třicet let vzrostla desetkrát. V roce 1980 byl průměr běžného rotoru 15 metrů, dnes rotory mají skoro 150 metrů. V blízké budoucnosti by se mohly objevit i supervelké elektrárny s průměrem rotorů okolo 300 metrů.
Marloes Caduff se svými kolegy ve studii dotované Evropskou unií ukazuje, že trend výstavby čím dál větších větrných elektráren vede k výrobě ‚zelenější‛ elektrické energie. Důvody jsou podle Caduffa dva. „Výrobci už dnes mají znalosti, zkušenosti a technologie, které umožňují stavět obří větrné turbíny, které mají velkou účinnost přeměny síly větru na elektrickou energii,“ říká Caduff.
"A za druhé, vyspělé materiály a design umožňují konstruovat rotory, které jsou sice větší, než kdysi bývaly, ale na jejich výrobu se spotřebuje obdobné množství materiálu," říká. Stejně tak efektivně se postupuje při stavbě nosné konstrukce. V součtu to znamená, že lopatky velkých turbín využijí energii větru efektivněji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Cože?-jednoduše - 24. 6. 2012 - j.Nezhybajednoduše je třeba začít stanovovat energeticky výhodné kombinace zdrojů čili ani větrníky nás zde nespasí ani fotovoltaický mor.... Střízlivě kombinovat podle účinnosti a předpokladů dané lokality kde má zdroj vyrůst. Tzn ale zaměřit se na vlastní zásobení vnitřní strukturu a lokální sítě v současnosti ČEZká republika prostřednictvím ČEZparty vyváží u nás vyrobenou energii a také přes naši síť transportuje i energii od jinud. Čili mysleme globálně jednejme lokálně zabazpečme dostatečně efektivně a levně energii pro své účely i mimo dikci čezu. Námětů je spousty jen se chytnou řešení a napravit to co jsme si nechali po dvacet let rozkrádat polostátní organizací s poměrně mafii podobnou strukturou. Poté bude vše snadnější, levnější a hlavně nám nebude mizet 20 milionu tun Hnědého uhlí přes dráty ČEZu mimo čr s tím že nám lidem z tohoto zůstanou jen emise a zcela nestandardní cena za energii :O)) |