Čím větší je větrná elektrárna, tím ‚zelenější‛ vyrábí elektřinu
Autoři studie zveřejněné v Environmental Science & Technology uvádějí, že síla větru se stává čím dál populárnějším zdrojem energie. Aktuálně větrné elektrárny dodávají celosvětově okolo 2 procent elektrické energie a pro rok 2020 odhadují, že podíl dosáhne 10 procent.
„Kromě toho, že narůstá množství energie, kterou získáme z větru, tak se i staví čím dál větší větrné elektrárny,“ říká jeden z autorů Marloes Caduff. Průměrná velikost komerčně využívané větrné elektrárny za posledních třicet let vzrostla desetkrát. V roce 1980 byl průměr běžného rotoru 15 metrů, dnes rotory mají skoro 150 metrů. V blízké budoucnosti by se mohly objevit i supervelké elektrárny s průměrem rotorů okolo 300 metrů.
Marloes Caduff se svými kolegy ve studii dotované Evropskou unií ukazuje, že trend výstavby čím dál větších větrných elektráren vede k výrobě ‚zelenější‛ elektrické energie. Důvody jsou podle Caduffa dva. „Výrobci už dnes mají znalosti, zkušenosti a technologie, které umožňují stavět obří větrné turbíny, které mají velkou účinnost přeměny síly větru na elektrickou energii,“ říká Caduff.
"A za druhé, vyspělé materiály a design umožňují konstruovat rotory, které jsou sice větší, než kdysi bývaly, ale na jejich výrobu se spotřebuje obdobné množství materiálu," říká. Stejně tak efektivně se postupuje při stavbě nosné konstrukce. V součtu to znamená, že lopatky velkých turbín využijí energii větru efektivněji.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Ten důvod je jinde - 24. 6. 2012 - AlešČím větší VE , tím větší průmerná rychlost větru a protože energie větru stoupá s 3 mocninou jeho rychlosti mají velké stroje lepší využití. Tj lepší stabilitu , vyplatí se v upravené verzi stavět i pro slabší větry atd. Pro větší stroj se vyplatí stavět vyšší stožár. Navíc mnohem lépe využívají lokalitu , protože na stejnou plochu lze umístit větší výkon VTE. Samozřejmě je tu určitá mez výhodnosti , takže nelze očekávat že výkon VTE stále poroste. Vítr je nejperspektivnější zdroj z OZE , je poměrně levný a z dnešní technikou fakticky neexistuje stát , kde by jej nešlo využít. Lze předpokládat že jeho celosvětový podíl na výrobě el. enegie bude podobný jako u vodní energie. Většina instalací bude ovšem ve státech s velkým podílem regulační energie - tj vody , zejména Čína, Indie , USA , Brazílie. Tento zcénář samozřejmě nenastane do roku 2020 , ale spíše až kolem roku 2040. Lze mluvit spíše o potenciálním využití větru, reálné využití bude spíše nižší a bude záviset na cenách fosilních paliv a jejich dostupnosti v regionu. Největší rozvoj bude pravděpodobně v Číně , která potřebuje vyrábět velké množství el energie a nemá dostatek uhlí na východě země. |