https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-a-rusko-poslaly-tokiu-technicke-dotazy-ohledne-vypusteni-radioaktivni-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína a Rusko poslaly Tokiu technické dotazy ohledně vypuštění radioaktivní vody

9.8.2023 12:31 | PEKING (ČTK)
Nádrže na vodu z elektrárny
Nádrže na vodu z elektrárny
Čína a Rusko předložily Japonsku technické dotazy, které se týkají plánu Tokia vypouštět radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. Ministerstvo uvedlo, že Japonsko by s ohledem na obavy sousedních zemí mělo okamžitě své plány na vypouštění vody zastavit a zahájit diskuzi o možných způsobech bezpečnější likvidace.
 

Fukušimskou elektrárnu v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami. S plánem Japonska na vypouštění kontaminované vody v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je záměr Tokia v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.

Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let. Voda se před vypuštěním do moře pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být velmi nízká. Podle japonských médií by proces vypouštění mohl začít již koncem tohoto měsíce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist