https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cinske-investice-v-evrope-loni-klesly-o-22-pct.krome-baterii-pro-elektromobily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čínské investice v Evropě loni klesly o 22 procent., kromě baterií pro elektromobily

12.5.2023 00:19 | PEKING (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čínské investice v Evropě se loni propadly o 22 procent na 7,9 miliardy eur (185 miliard Kč), což byla nejnižší hodnota za deset let. Prudce klesl objem fúzí a akvizic, který jen částečně kompenzoval přesun k investicím do nových závodů na baterie pro elektromobily. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu vytvořenou berlínskou pobočkou institutu čínských studií MERICS a newyorskou analytickou společností Rhodium Group.
 

Tzv. investice na zelené louce, tedy vytvoření nové společnosti, se loni zvýšily o 53 procent. Poprvé tak překonaly objem fúzí a akvizic.

K celkovému poklesu investic loni přispěla řada faktorů, včetně růstu úrokových sazeb, zvýšeného strategického rizika spojeného s ruskou invazí na Ukrajinu, omezení odlivu kapitálu z Číny a strategie nulové tolerance nemoci covid-19, která platila v Číně po většinu roku. Celosvětově se čínské investiční aktivity snížily o 23 procent.

Téměř 90 procent všech čínských investic v Evropě směřovalo do čtyř zemí - Británie, Francie, Německa a Maďarska. Každá z těchto zemí získala významné investice na zelené louce od čínských výrobců baterií.

Ředitelka Rhodium Group Agatha Kratzová upozornila, že je zde velký posun v tom, jak čínské firmy investují v Evropě. Roky byly investice taženy akvizicemi a fúzemi, nyní jim dominují investice na zelené louce, především do závodů na výrobu baterií. Čínské firmy podle ní investují miliardy do dodavatelského řetězce elektromobilů v Evropě.

Hlavní ekonom MERICS Max Zenglein uvedl, že změna struktury investic podtrhuje konkurenceschopnost čínských firem, zvláště u elektromobilů. Investice na zelené louce také čelí menší kontrole regulátorů než akvizice do důležité infrastruktury nebo technologického sektoru a nejsou tak kontroverzní.

Podle autorů studie by investice v letošním roce měl podpořit konec politiky nulové tolerance covidu-19 v Číně. Kvůli nejistému ekonomickému výhledu a geopolitickým tlakům však není pravděpodobné, že by se investice vrátily na úroveň z doby před zhruba deseti lety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.5.2023 17:55
Investice jsou dobré, ale je potřeba si dát pozor, od koho jdou. Není to jen o kšeftu, ale i bezpečnosti státu. Evropa se krutě spálila s ruským plynem a není dobré dělat stejnou chybu znovu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2023 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
hlavně ty FVE panely z Číny...to je skvost. Baterie je jasné, ono velká část toho co ty baterie obsahují se těží právě v Číně...elektro nás přijde pořádně draho. Závislost z který se už neprobudíme, to zachrání jen Taiwan, tuhle Euro naivitu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2023 14:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To jsou nesouměřitelné pojmy. Pyn potřebuje dennodeně tisíce odběratelů, panely už má ale na střeše. Když nebudou nové, tak nebudou, ale ty staré pojedou normálně. Prostě je začneme kupovat z USA, nebo odjinut, o něco dráž, tam problém fakt nevidím.
Čím víc Čína dodá k nám baterií, tím víc lithia, kobaltu atd. z nich při recyklaci zase vytěžíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2023 14:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já miluji panikáře, kteří si nechali nakukat, jak Evropa zbankrotuje. Mě to nakecávali komáři ož od dětství a dopadlo to jak? Zbankrotovali sami.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist