Čínské investice v Evropě loni klesly o 22 procent., kromě baterií pro elektromobily
Tzv. investice na zelené louce, tedy vytvoření nové společnosti, se loni zvýšily o 53 procent. Poprvé tak překonaly objem fúzí a akvizic.
K celkovému poklesu investic loni přispěla řada faktorů, včetně růstu úrokových sazeb, zvýšeného strategického rizika spojeného s ruskou invazí na Ukrajinu, omezení odlivu kapitálu z Číny a strategie nulové tolerance nemoci covid-19, která platila v Číně po většinu roku. Celosvětově se čínské investiční aktivity snížily o 23 procent.
Téměř 90 procent všech čínských investic v Evropě směřovalo do čtyř zemí - Británie, Francie, Německa a Maďarska. Každá z těchto zemí získala významné investice na zelené louce od čínských výrobců baterií.
Ředitelka Rhodium Group Agatha Kratzová upozornila, že je zde velký posun v tom, jak čínské firmy investují v Evropě. Roky byly investice taženy akvizicemi a fúzemi, nyní jim dominují investice na zelené louce, především do závodů na výrobu baterií. Čínské firmy podle ní investují miliardy do dodavatelského řetězce elektromobilů v Evropě.
Hlavní ekonom MERICS Max Zenglein uvedl, že změna struktury investic podtrhuje konkurenceschopnost čínských firem, zvláště u elektromobilů. Investice na zelené louce také čelí menší kontrole regulátorů než akvizice do důležité infrastruktury nebo technologického sektoru a nejsou tak kontroverzní.
Podle autorů studie by investice v letošním roce měl podpořit konec politiky nulové tolerance covidu-19 v Číně. Kvůli nejistému ekonomickému výhledu a geopolitickým tlakům však není pravděpodobné, že by se investice vrátily na úroveň z doby před zhruba deseti lety.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Pavel Hanzl
12.5.2023 17:55Jaroslav Řezáč
13.5.2023 11:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.6.2023 14:08 Reaguje na Jaroslav ŘezáčČím víc Čína dodá k nám baterií, tím víc lithia, kobaltu atd. z nich při recyklaci zase vytěžíme.