https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cistirna-odpadni-vody-v-h.brode-doda-do-site-plyn-ktery-postaci-pro-200-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čistírna odpadní vody v Havlíčkově Brodě dodá do sítě plyn, který postačí pro 200 domů

17.10.2023 00:55 | HAVLÍČKŮV BROD (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Havlíčkobrodská čistírna odpadních vod dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje průměrnou spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů. Technologii na úpravu plynu uvolňovaného z kalů za 45 milionů korun nechala osadit havlíčkobrodská firma Vodovody a kanalizace (VAK), která čistírnu v části města Perknov provozuje. Na plnou projektovanou kapacitu se výroba biometanu dostala v posledním týdnu, řekl předseda představenstva Pavel Policar při představení projektu.
 

"Dneska vtláčíme do sítě řádově 90 normokubíků hodinových 'zeleného' zemního plynu," uvedl Policar. Společnost nejdřív zvažovala i to, že vyrobený biometan bude dodávat jako pohon pro auta, jednodušším řešením podle ní nakonec bylo napojení do distribuční plynárenské soustavy.

Ve zkušebním provozu bude nová technologie na membránovou separaci bioplynu do konce letoška. Z čistíren odpadních vod v Česku je podle dodavatelské firmy Prodeval taková výroba biometanu kromě Havlíčkova Brodu zavedená jen v Praze, i tam je to novinka.

"Předešli jsme dobu," řekl Policar. Uvedl, že podobné provozy v Evropě by měly být energeticky soběstačné do roku 2040. "Je rok 2023 a malá česká vodárna je tam," uvedl.

Z bioplynu jímaného z vyhnívajících kalů se v havlíčkobrodské čistírně vyrábí v kogeneračních jednotkách řadu let teplo a elektřina. Produkci tohoto bioplynu pak firma zvýšila větším zahříváním kalů. Začala k tomu využívat teplo, jež pomocí tepelných čerpadel získává z vyčištěné odpadní vody vypouštěné do řeky. Provoz čistírny je podle Policara zároveň ekologičtější, protože vypouštěná voda přestala přihřívat Sázavu. "Dostali jsme se na podobné teploty, jako má řeka před výtokem z 'čovky'," uvedl.

Nová technologie může za hodinu zpracovat až 140 metrů krychlových bioplynu, do plynárenské distribuční soustavy se z něj bude vtláčet až 90 metrů krychlových biometanu za hodinu.

Na projekt dostal VAK dotaci. Návratnost investice bude podle Policara záviset na vývoji výkupní ceny plynu. Pokud by nastal případ, že by to bylo pro VAK ekonomicky výhodnější, může z plynu uvolňovaného z kalů vyrábět víc elektřiny než biometanu. "Máme tam tuhle ekonomickou flexibilitu zajištěnou technicky," uvedl.

Akciová společnost Vodovody a kanalizace zásobuje pitnou vodou 78.000 obyvatel, provozuje kanalizace a 11 čistíren odpadních vod. Havlíčkobrodská čistírna je její největší. První kogenerační jednotku tam firma osadila v roce 2001 a druhou o pět let později. V roce 2010 do tohoto areálu přidala fotovoltaickou elektrárnu. Už tato zařízení vyráběla víc elektřiny, než bylo potřeba pro provoz čistírny, solární elektřinu dodává VAK do sítě. Většinu akcií společnosti drží města a obce v regionu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist