https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cizp-podle-vysledku-rozboru-nebyly-povrchove-vody-po-havarii-cisteren-zasazeny
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Podle výsledků rozborů nebyly povrchové vody po havárii cisteren zasaženy

4.3.2025 00:54 | HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zatím nezaznamenala nadlimitní koncentraci benzenu v povrchových vodách po páteční havárii cisteren u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Vzorky pracovníci na místě odebírají v pravidelných intervalech, řekla ČTK mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Zvýšené limity znečištění nebyly zatím zaznamenány ani při monitoringu ovzduší, informují obce. Z pohledu ČIŽP však jde o bezprecedentní havárii, u které lze předpokládat důsledky pro životní prostředí. Jejich přesný rozsah zatím nelze předjímat, uvedla mluvčí.
 
"Inspektoři oblastního inspektorátu Olomouc se primárně zaměřují na možné ohrožení povrchových vod. Provádějí odběry vzorků a zajišťují preventivní opatření na blízkých vodních nádržích... Vzorky povrchových vod jsou odebírány v pravidelných intervalech, nadlimitní koncentrace benzenu zatím nebyla zaznamenána," uvedla mluvčí ČIŽP, která převzala řízení prací při odstraňování následků havárie.

Opakovaný odběr vzorků povrchových vod z toků a vodních ploch mají na starosti zástupci Povodí Moravy. Vzorky odebírají podle mluvčí povodí Jany Kučerové každý den a budou pokračovat i v následujícím týdnu. Povodí Moravy zajišťuje také chemické analýzy odebraných vzorků v akreditovaných laboratořích. "Podle dostupných informací došlo ke shoření převážených chemických látek a nedošlo k jejich přímému úniku do krajiny. Také dosud zjištěný obsah benzenu v odebraných vzorcích vod byl na koncentrační úrovni blízké mezi stanovitelnosti nebo jen mírně zvýšený. Dopad havárie na vodní prostředí budeme dále monitorovat," řekla dnes ČTK Kučerová.

V další fázi se inspektoři ČIŽP podle Loužecké zaměří na monitoring podzemních vod. Právě možný průnik benzenu do podzemních vod označil dnes v rozhovoru s ČTK za největší riziko této havárie chemik Pavel Hradil z olomoucké přírodovědecké fakulty. Bez kyslíku a světla je tam tato toxická látka označovaná za karcinogen první třídy schopna přetrvat řadu let.

V běhu je již také řada dalších preventivních opatření, která mají minimalizovat ohrožení vodních ploch kontaminovanou vodou. Podle mluvčí Povodí Moravy jde například o instalaci norných stěn, odstraňování sazí a popílku z vodních ploch či minimalizaci odtoku z nejvíce zasaženého jezera. "Dopad havárie na vodní prostředí budeme dále monitorovat," dodala Kučerová.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist