ČIŽP: Podle výsledků rozborů nebyly povrchové vody po havárii cisteren zasaženy
Opakovaný odběr vzorků povrchových vod z toků a vodních ploch mají na starosti zástupci Povodí Moravy. Vzorky odebírají podle mluvčí povodí Jany Kučerové každý den a budou pokračovat i v následujícím týdnu. Povodí Moravy zajišťuje také chemické analýzy odebraných vzorků v akreditovaných laboratořích. "Podle dostupných informací došlo ke shoření převážených chemických látek a nedošlo k jejich přímému úniku do krajiny. Také dosud zjištěný obsah benzenu v odebraných vzorcích vod byl na koncentrační úrovni blízké mezi stanovitelnosti nebo jen mírně zvýšený. Dopad havárie na vodní prostředí budeme dále monitorovat," řekla dnes ČTK Kučerová.
V další fázi se inspektoři ČIŽP podle Loužecké zaměří na monitoring podzemních vod. Právě možný průnik benzenu do podzemních vod označil dnes v rozhovoru s ČTK za největší riziko této havárie chemik Pavel Hradil z olomoucké přírodovědecké fakulty. Bez kyslíku a světla je tam tato toxická látka označovaná za karcinogen první třídy schopna přetrvat řadu let.
V běhu je již také řada dalších preventivních opatření, která mají minimalizovat ohrožení vodních ploch kontaminovanou vodou. Podle mluvčí Povodí Moravy jde například o instalaci norných stěn, odstraňování sazí a popílku z vodních ploch či minimalizaci odtoku z nejvíce zasaženého jezera. "Dopad havárie na vodní prostředí budeme dále monitorovat," dodala Kučerová.
reklama