CNN: Studie varuje, že ohrožena je pětina rostlinných druhů
Podle zprávy ohrožuje rostlinnou biodiverzitu z 81 % lidská činnost, zejména zemědělství, těžba dřeva, plantáže a chov hospodářských zvířat. Převážná část ohrožení rostlin se děje v tropických deštných pralesích. Steve Bachman, analytik ochrany rostlin a jeden z vedoucích výzkumníků pro CNN řekl: „Není to vina jen rozvojových zemí, nebo jen západních zemí. Na vině jsme všichni. Všichni používáme rostliny neudržitelným způsobem.“ Příkladem této všeobjímající odpovědnosti je podle Bachmana západní poptávka po palmovém oleji, kvůli které došlo v Indonésii k vykácení pralesa a vysázení plantáží. Podle Bachmana je potřeba kvůli ochraně rostlin přijmout drastická opatření.
Stephen Hopper, ředitel Královských botanických zahrad v Kew, řekl: „Rostliny jsou základem biologické rozmanitosti a jejich význam v nejistých klimatických, ekonomických a politických časech byl přehlížen až příliš dlouho.“ Výzkum měl za cíl stanovit základní stav a měl by být opakován každých pět let.
Bachman a tým vědců zkoumal asi 7000 druhů rostlin, které rozdělil do pěti skupin: mechorosty, kapraďorosty, nahosemenné, jednoděložné a luštěniny. Nejohroženější skupinou jsou podle výzkumu nahosemenné rostliny, 36 % zkoumaných druhů je v ohrožení. Podle výzkumníků nebylo třetinu vzorků vůbec možné posoudit, neboť byly téměř neznámé. V průběhu posuzování byly využity i archivy botanické zahrady a Přírodopisného muzea (Natural History Museum), které obsahují dohromady víc než 13 milionů exemplářů. Další podklady poskytla Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN).
Podle zprávy Matthewa Knighta „Plant species in peril, report warns“ zveřejněné na serveru CNN dne 30. září 2010.
reklama