https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/co-by-se-stalo-kdyby-vsichni-obyvatele-barcelony-pili-jen-balenou-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co by se stalo, kdyby všichni obyvatelé Barcelony pili jen balenou vodu?

14.8.2021 08:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Balená voda
Balená voda
Foto | Brett Weinstein / Wikipedia.org
Obyvatelé Barcelony dávají kupované balené vodě před kohoutkovou docela velkou přednost. V roce 2006 byla balená voda primárním zdrojem pitné vody pro 50 % obyvatel, v roce 2016 se zvýšila na 60 %, a to i přes zlepšení kvality veřejných zdrojů pitné vody. S balenou vodou je ale spojena i environmentální zátěž, kterou se pokusila vyčíslit nová studie barcelonského Institutu pro globální zdraví.
 
Historickou příčinou obliby balené vody u Barceloňanů je podle vědců pravděpodobně to, že v kohoutkové vodě byla před více než deseti lety prokázaná vyšší koncentrace trihalogenmethanů. Ty vznikají jako vedlejší produkty chlorace a mají spojitost se vznikem rakoviny močového měchýře. V roce 2009 byly v úpravě vody provedeny technologické změny, které případný výskyt těchto látek razantně omezily.

"Že se kvalita kohoutkové vody v Barceloně v posledních letech výrazně zvýšila se bohužel stále nepromítlo do její zvýšené konzumace. Chceme proto lidem ukázat, jak velký rozdíl mezi balenou a kohoutkovou vodou je co se týče dopadů na životní prostředí," vysvětluje vedoucí studie Cristina Villanueva.

Vědci se pokusili kvantifikovat, jak velkou zátěž by pro planetu znamenal přechod všech Barceloňanů (1,35 milionu lidí) na balenou vodu. Použitím metody posuzování životního cyklu (life cycle assessment, LCA) dospěli k tomu, že by ročně došlo ke ztrátě 1,43 živočišného druhu, finanční náklady by byly téměř 84 milionů dolarů a že celková zátěž balené vody na životní prostředí je 1400 – 3500 x vyšší než zátěž, kterou s sebou nese kohoutková voda.

"Pravdou je, že jak balená, tak kohoutková voda může obsahovat nežádoucí chemické látky. Zdravotní riziko, které v současnosti hrozí při konzumaci kohoutkové vody, je ale mnohem nižší," komentuje Villanueva.

U balené vody hrozí, že v ní v důsledku nevhodného nakládání mohou vzniknout a růst mikrobi. Také podle vědců může obsahovat mikroplasty a případně látky, které mohou narušit náš endokrinní systém.

"A potom je tu samotná produkce plastového obalu. Ta má na svědomí další vyčerpávání neobnovitelných zdrojů a vznik emisí, které se dostávají do prostředí - ať už jde o skleníkové plyny nebo pevné částice. Na úpravu kohoutkové vody se využívá technologie, která sice spotřebovává hodně energie, ale v porovnání s balenou vodou je její dopad na životní prostředí opravdu výrazně nižší," uzavírá Villanueva.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.8.2021 06:32
já bych řekl že to je hlavně tím že barcelónská kohoutková voda se nedá běžně pít neb je mírně slaná a velice nevalné chuti a vhodná nanejvýše k vaření.
Odpovědět

Jirka Černý

14.8.2021 10:37
Je to stejné jako když si hospoda co dobře vaří zkazí pověst.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.8.2021 16:49
Chvála českého pramene. Je to zázrak, že každý máme doma pramen pitné vody, tekoucí z kouhoutku. Jak je vidět, ani v Barceloně to není samozřejmé, mít levnou pitnou vodu.
Odpovědět

Jirka Černý

14.8.2021 18:26 Reaguje na Katka Pazderů
Podle článku ji mají také, jen z let minulých k té vodě mají nedůvěru, přirovnal jsem to k hospodě která si zkazí pověst což má jednu nepřesnost, do té hospody můžete po čase zajít a když vám chutná je vše ok, ale co naděláte s něčím co jde zjistit jen rozborem v laboratoři.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.8.2021 11:11
Díky změně úpravy vody mohou Barceloňané dostat rakovinu močového měchýře výrazně později. Jak vysoká je ta pravděpodobnost ve srovnání s konzumací vody balené?
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.8.2021 20:01
Pít chloroform není zdravé, ale jak se do vody dostal, když na dezinfekci vody se používá chlorňan.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.8.2021 09:34
obecně kohoutková voda u nás (a okolním německy mluvícím prostoru) je naprosto skvělá (s občasnými drobnými výjimkami vesnických vodovodů) a zkušenost s kohoutkovou vodou kdekoli jinde je poměrně tristní - tedy po senzorické stránce. vítězné tažení balených vod v našem prostoru je pak jeden z největších úspěchů marketingu - zlé jazyky tvrdí, že no-name supermarketová balená voda je plněná přímo z veřejných vodovodů bez jakékoli úpravy (kromě sycení sodovkovým plynem), pouze s kontrolními zkouškami na stáčírně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist