COP26 musí urychlit klimatické úsilí, míní muž, který vedl pařížskou konferenci
Z pařížské klimatické konference vzešla dohoda o globální snaze udržet oteplování klimatu výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou, ideálně pak pod hranicí 1,5 stupně. O šest let později budou představitelé zemí z celého světa o společném postupu proti změně klimatu jednat v největším městě Skotska od příští neděle do 12. listopadu.
Na konferenci nepřijede ruský prezident Vladimir Putin a britský deník The Times minulý týden přišel s informací, že do Glasgow nedorazí ani čínský prezident Si Ťin-pching. Účast naopak nyní přislíbil lídr další země, která patří mezi největší světové znečišťovatele. Kancelář indického premiéra Módího v prohlášení označila nadcházející setkání za klíčovou příležitost k "vytyčení cesty, která nás čeká".
"Summit v Paříži, kterému jsem v roce 2015 předsedal, se stal referenčním bodem, ten v Glasgow v roce 2021 musí být urychlovačem kroků," myslí si exministr Fabius, který byl během dlouhé politické kariéry i premiérem Francie. "Tím, co všichni očekávají, ať už jde o odborníky či nikoli, jsou konkrétní výsledky, a to poměrně krátkodobé," pokračoval.
Státy by podle Fabiuse měly navýšit své cíle ohledně snižování emisí skleníkových plynů a také pokročit v otázkách financování ekologické transformace, především v chudých zemích, které se na klimatických změnách podílí méně než ty bohaté. Pokračování současných trendů by znamenalo "více vln veder, megapožárů, záplav a hladomorů a také více odlesňování a masivních a vynucených migračních vln", míní francouzský exministr.
S podobným varování nedávno přišel Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí pod hlavičkou OSN. Ve zprávě zveřejněné v srpnu navíc konstatoval, že oteplení globálního klimatu o 1,5 stupně Celsia už je neodvratné. I při dodržení nejambicióznějších plánů prý svět tuto teplotní hranici překoná ve 30. letech tohoto století.
Známá švédská aktivistka Greta Thunbergová si myslí, že klíčem k dosažení kýžených cílů je tlak veřejnosti, spíše než klimatické summity, jako bude ten v Glasgow. "Změna nastane, když ji budou vyžadovat lidé. Takže nemůžeme očekávat, že všechno přinesou tyhle konference," řekla v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC. "Z mého pohledu by byl úspěch, kdyby kdyby si lidé konečně začali uvědomovat naléhavost situace... a to, že budeme potřebovat velké změny, že budeme muset vyvrátit systém i s kořeny," uvedla týden před začátkem COP26.
reklama