https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-podporuje-snahu-definovat-nahrady-skod-zpusobenych-valkou-na-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR podporuje snahu definovat náhrady škod způsobených válkou na přírodě

11.12.2023 01:23 | PRAHA (ČTK)
Konflikt zasáhl téměř 30 procent ukrajinských lesů a přibližně 20 procent národních parků. Bojištěm se stalo také Černé moře, kde  Ukrajina zaznamenala úmrtí tisíce delfínů.
Konflikt zasáhl téměř 30 procent ukrajinských lesů a přibližně 20 procent národních parků. Bojištěm se stalo také Černé moře, kde Ukrajina zaznamenala úmrtí tisíce delfínů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika i všechny členské země EU podporují snahu Ukrajiny, aby mezinárodní společenství definovalo takzvanou ekocidu, tedy škody, které způsobil válečný konflikt na životním prostředí a které by měl hradit agresor. Uvedl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na tiskové konferenci před odletem na klimatický summit OSN COP28 v Dubaji.
 

Ministr poukázal na to, že kvůli ruské agresi je obrovské území na Ukrajině zaminované a velké škody na životním prostředí způsobilo i zničení Kachovské přehrady. Voda z protržené přehrady letos v červnu zaplavila podle ukrajinských úřadů 8600 kilometrů čtverečních, což je více než rozloha Plzeňského kraje.

Odstranit škody způsobené válkou na Ukrajině může podle Hladíka trvat desítky let. Nečeká ale, i kvůli účasti Ruska na summitu, že by se státy na definici ekocidy nyní dohodly. Nicméně mezinárodní společenství by podle ministra mělo definici podpořit, protože nejde jen o Ukrajinu, ale podobné škody mohou vznikat i v jiných zemích.

Hladík řekl, že na summitu ho čekají bilaterální jednání s ministry dalších zemí. Sejde se i se svým ukrajinským protějškem Ruslanem Strilecem.

Agentura AFP tento týden uvedla, že náklady škod způsobených ruskou agresí na životním prostředí na Ukrajině byly v listopadu vyčísleny na 56 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun). Upozornil na to zástupce Rozvojového programu OSN (UNDP) na Ukrajině Jaco Cilliers. Odborníci na životní prostředí přitom do velkých částí Ukrajiny nemají přístup - ať už proto, že je Rusové okupují, nebo proto, že jsou blízko frontové linie, poznamenala AFP. Vědci proto škody odhadují například pomocí satelitních snímků nebo záběrů ze sociálních sítí.

Strilec uvedl, že konflikt zasáhl téměř 30 procent ukrajinských lesů a přibližně 20 procent národních parků. Bojištěm se stalo také Černé moře, kde Ukrajina zaznamenala úmrtí tisíce delfínů. Mnoho zvířat bylo nalezeno na plážích, kde skončili dezorientovaní kvůli zvukům provázejícím vojenské aktivity. Podle Strilece úřady oficiálně evidují tisíc mrtvých zvířat, přesný počet ale nelze určit. Odborníci mluví o desítkách tisíc uhynulých zvířat, doplnil.

Náměstkyně ukrajinského ministra životního prostředí Viktorija Kirejevová na klimatické konferenci uvedla, že boje mají na svědomí přibližně 150 milionů tun emisí, což je více, než vyprodukuje Belgie za rok.

Hladík již dříve zdůraznil, že pro ČR je na summitu důležité vyjednat, aby se nejpozději v roce 2025 zlomil globální trend růstu emisí a aby emise celosvětově začaly klesat. Letošní ročník summitu podle něj přináší rozhodující okamžik v provádění Pařížské dohody, protože se budou poprvé vyhodnocovat závazky jednotlivých zemí, které určí další směřování v ochraně klimatu.Česko podle něj také usiluje o to, aby se do závěrů summitu dostal text o ztrojnásobení globální kapacity větrné energie a zdvojnásobení úsilí týkající se energetických úspor do roku 2030.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.12.2023 08:56
A toto podporujeme obecně, nebo jenom u této konkrétní války?
Odpovědět
sv

sv

16.12.2023 13:16 Reaguje na Richard Vacek
Tak, tak, náhrady škody způsobené 20letou russovětskou okupací Československa a 40letou russovětskou okupací ostatních zemí tzv. východního bloku by se také měly definovat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.12.2023 10:23
K tomu se lepší nevyjadřovat,protože to smrdí v tomhle státu soudem a odsouzením
Odpovědět
sv

sv

16.12.2023 13:09 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

19.12.2023 14:23 Reaguje na karel krasensky
Neboj se se udavačský krasensky. Ty to děláš z bIbosti, tedy zadarmo. V takovém případě to není trestné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.12.2023 10:25
Naprosté bláboly , pokud by to bylo myšleno vážně , tak by se muselo začít ve Vietnamu a používání Agent Orange borci z US Army.
Ukrajina je proti tomu nevinný špás.
Odpovědět
sv

sv

16.12.2023 13:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě soudruzi se severního Vietnamu, kteří po odchodu US Army jihovietnamská pole pohnojili mrtvolami náhle nepohodlných soudruhů z vietkongu nebo jihovietnamských vojáků a civilistů vlastně přírodě prospěli, že.
Odpovědět
ml

19.12.2023 01:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to se (nejenom) u Vietnamu, spáleného vojáky SSA, nikdy nestalo a nestane...
Odpovědět
sv

sv

19.12.2023 14:22 Reaguje na
Chtěl jsi napsat "jižního Vietnamu spáleného soudruhy ze severu", soudruhu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.12.2023 11:08
Za pravdu je ruzná sazba,jednou pomník,jindy vazba.Kdo ji řekne dřív než včas tomu pravda zlomí vaz.K.H.Borovský
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

11.12.2023 14:36
No jo. Koukám že místní klucí borcí ruští zase jedou. :D
Odpovědět
pa

pavel

12.12.2023 21:13
doporučil bych autorům aby si přečetli mezinárodní smlouvy Minsk 1 - 2 a povinnosti jejich signatářů které byly potvrzeny OSN a od toho se pak budou odvíjet povinnosti všech účastníků těchto smluv
Odpovědět
sv

sv

16.12.2023 13:13 Reaguje na pavel

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

19.12.2023 14:25 Reaguje na pavel
Svou radou by se měl řídit i udavačský pavlík. Zjistil by totiž, že rusácké vraždící bestie nejsou součástí smluv z Minsku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist