https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/csop-rozsiril-cennou-lokalitu-hranicky.vyskytuje-se-zde-vzacny-motyl-hnedasek-kvetelovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP rozšířil cennou lokalitu Hraničky. Vyskytuje se zde vzácný motýl hnědásek květelový

5.8.2023 01:20 | MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (ČTK)
Stepní stráň Hraničky.
Stepní stráň Hraničky.
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil několik dalších pozemků v entomologicky cenné lokalitě Hraničky nedaleko Moravské Třebové. V současné době tam již vlastní 1,24 hektaru ploch, o něž pečuje tak, aby mohly být domovem co největšího množství různých živočichů a rostlin. Na Hraničkách se mimo jiné vyskytuje vzácný motýl hnědásek květelový, uvedl Jan Moravec z ČSOP.
 

"První tři čtvrtiny hektaru na Hraničkách jsme vykoupili před čtyřmi lety. Letos se nám podařilo přikoupit další půlhektar. Výkupy podobných míst mají velký smysl, protože u nás je silná tendence podobná zdánlivě neužitečná místa zalesňovat, aby přinesla alespoň nějaký ekonomický efekt. Z hlediska ochrany dnes tolik vzývané biodiverzity, tedy druhové rozmanitosti, je však zalesňování takovýchto bezlesých enkláv ohromným průšvihem. V lese luční a stepní druhy nepřežijí," uvedl Moravec.

Hnědásek květelový
Hnědásek květelový
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Hraničky jsou k jihu obrácenou travnatou strání rozdělenou několika pásy křovin. Pestrost zvyšují kamenné snosy, tedy hromady kamenů nakupené v dávných dobách místními zemědělci ve snaze získat v neúrodném terénu alespoň malá políčka. Je tam také několik starých ovocných stromů. Kromě hnědáska květelového, v minulosti běžného motýla, který však již na většině území republiky vymřel, zde žijí i další zajímavé druhy hmyzu, například saranče vrzavá, modrásek jetelový, okáč strdivkový, vřetenuška čičorková a mateřídoušková či lišaj pryšcový, a také některé teplomilné druhy pavouků. Loňský orientační entomologický průzkum zde doložil mimo jiné 38 druhů denních motýlů a 18 druhů rovnokřídlých, kam patří kobylky a sarančata.

Saranče vrzavá
Saranče vrzavá
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Lokalitu má v péči Pozemkový spolek Arion. Hraničky jsou součástí komplexu zhruba dvou desítek drobných biologicky hodnotných lokalit v údolí řeky Třebůvky. "To je zejména pro některé druhy motýlů velice důležité. Na jedné louce bez kontaktu s okolím dokážeme chránit vzácné květiny, ale ne motýly. Ti potřebují pro přežití větší území. My se staráme, aby podobné lokality nezarostly stařinou či dokonce křovím. To by znamenalo zkázu pro všechny zdejší vzácné obyvatele," uvedl Roman Kalous z pozemkového spolku. O většinu lokalit se spolek stará na základě dohod s vlastníky. Výkupy pozemků se platí z veřejné sbírky Místo pro přírodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.8.2023 08:55
Ano, dohoda s vlastníky a zejména vykoupení do majetku spolku jsou dosti dobré postupy ochrany. A proč, zejména výkupy, nedělá stát?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.8.2023 09:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
dělá jiné věci... proč by měl? to je takové, dávají všem, dej nám také... dotační politika je hra s ďáblem v ČR se utrhla ze řetězu na jehož konci bude bolehlav.
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.8.2023 12:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Protože co je státní, podléhá politice? A politika, v současné podobě, je ochlokracie. Co jedna vláda chrání, druhá obratem zničí. A tudíž co je státní, je silně ohrožené a nejisté a zneužitelné.
Český svaz ochránců přírody je jistě mnohem lepším vlastníkem a správcem a pečovatelem a ochráncem než stát, který "kam vítr, tam plášť".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.8.2023 20:50 Reaguje na Anyr
Souhlasím. Již delší dobu varuji před tím, že budou prodány Lesy ČR. Aspoň kdyby se prosadily národní parky Soutok, Jeseníky, Krušné hory, Křivoklátsko... Přece jen NP se prodává hůře. I když NP má jiné nevýhody, jako bezzásahovost v České kulturní krajině.
Odpovědět
Pe

Petr

5.8.2023 22:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kulturní krajina přece nijak nevylučuje existenci zcela přírodních lokalit, či snahu o návrat k nim. Právě naopak - přírodní lokality jsou v naší již téměř zcela přetvořené a "odpřírodněné" krajině cennými oázami přírody, biodiverzity a pestrosti. A po pestrosti krajiny a biodiverzutě tu sám často voláte, takže existenci přírodních lokalit a lokalit se snahou o návrat k přirozenosti byste měl vítat a ne odmítat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.8.2023 06:39 Reaguje na Petr
Vy si vůbec neuvědomujete, že slovo přírodní je nesmysl, je to pouze reklamní slogan. Co není přírodní? Každá látka je složena z přírodních atomů. Všechny známé chemické sloučeniny existují v přírodě, i když většinou se kvůli množství a ceně vyrábí ve fabrice. Čistě přírodní je třeba botulotoxin, nebo jakýkoli jiný jed. Křídlatka nebo pajasan je taky čistě přírodní porost. Co tedy myslíte "Čistě přírodní lokalitou", když jsou to úplně všechny?
Odpovědět
Pe

Petr

6.8.2023 09:36 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale to já si uvědomuju a dobže vím, že příroda je všechno. I města jsou příroda a kdysi jsem to tu i psal. Přesto vím že rozumíte, jen chcete něco jiného. Já to vidím tak, jak jsem psal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist