https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ctenarske-hlasovani-o-zelene-perle-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čtenářské hlasování o Zelené perle 2023

24.6.2024 15:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Děti Země
Čtenáři Ekolistu mají možnost hlasovat ve 29. ročníku ankety o antiekologický výrok Zelená perla, kterou vyhlašují Děti Země – Brno. Jejím účelem je upozornit na autorky a autory výroků, kteří znevažují či dokonce odmítají důležitost ochrany životního prostředí a ekologické činnosti. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků.
 
Letos bylo organizátory ankety uznáno třicet výroků od sedmnácti osob, které zaslala veřejnost. Do finále jich nezávislá komise vybrala jeden a půl tuctu od čtrnácti osob.

Ve čtenářské anketě je možné hlasovat do pátku 28. června 2024 do 11 hodin. Výsledky budou následně zveřejněny spolu s výsledkem hlasování komise na tiskové konferenci v Brně.

Níže je přehled všech dvanácti nominovaných osob s celkem osmnácti výroky. Hlasovat pro „svou“ Zelenou perlu 2023 mohou čtenářky/čtenáři pod článkem. Zelenou perlu 2022 získal primátor Českých Budějovic a zastupitel Jihočeského kraje za hnutí ANO Jiří Svoboda. Rozhodlo o tom 82 členek a členů Komise z 94.

Děti Země – Brno v letech 1993 až 2022 také uspořádaly třicet ročníků ankety o antiekologický čin Ropák, kterou již ukončily, neboť splnila svůj hlavní porevoluční účel. Posledním Ropákem (za rok 2021) se tak stal ministr životního prostředí a poslanec za hnutí ANO Richard Brabec.

1. Andrej Babiš, poslanec a předseda hnutí ANO

Zelení šílenci, kteří jsou v tom Evropském parlamentu, jsou často i zkorumpovaní. Co oni chtějí? Chtějí, že na moři budou větrníky, na poli budou soláry, budeme mít červy. Oni chtějí zničit skot a všechno. Tito blázni zničí Evropu.

(z rozhovoru v Rádiu Impuls o Zeleném údělu a o volbách do Evropského parlamentu v červnu 2024) z článku Andrej Babiš: V eurovolbách ANO zachrání Evropu, na sněmovní volby 2025 si troufnu i v 70! (13:59-14:18 minuta), 26. 4. 2023

2. Andrej Babiš, poslanec a předseda hnutí ANO

Skončíme, že budeme mít jen kola, vrátíme se do jeskyň, budeme jíst červy. Tak to je ta Evropa? My musíme zachránit Česko. Musíme zachránit Evropu.

(z rozhovoru v Rádiu Impuls o Zeleném údělu a o volbách do Evropského parlamentu v červnu 2024) z článku Andrej Babiš: V eurovolbách ANO zachrání Evropu, na sněmovní volby 2025 si troufnu i v 70! (14:37-14:46 minuta), 26. 4. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

3. Karel Havlíček, poslanec a stínový předseda české vlády (hnutí ANO)

V tuto chvíli nejkritičtější úsek je místo přes přehradu, které stálo mnoho let díky aktivitám ekologických vyděračů a aktivistů. Nyní se situace jeví tak, že by byla šance se přes ni dostat po roce 2026, 2027 a pak už by to bylo otázka tří, čtyř let.

(k dálnici D52 z Pohořelic přes Mikulov na Vídeň, která se projektuje a připravuje již více než dvacet let) z článku Dostavba dálnice do Vídně je do roku 2030 reálná, souhlasí Havlíček s premiérem, 7. 12. 2023

4. Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou a senátor (ODS)

My jsme vyhlásili válku globálnímu oteplování, ale někteří vědci tvrdí, že nastává malá doba ledová – a kdo ví, budou-li nám ty dva stupně průmyslového oteplení stačit k přežití.

z článku V eurovolbách je potřeba zastavit klimatické šílení, MF Dnes, 31. 8. 2023

5. Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou a senátor (ODS)

Celý problém začal tím, že se klimatičtí vědci na svých kongresech dohodli, že Zemi hrozí zničení kvůli průmyslové produkci kysličníku uhličitého, CO2, a je tedy nutné dekarbonizovat, přejít na „uhlíkově neutrální ekonomiku“.

z článku Dobrovolná sebevražda Evropy, 12. 9. 2023

6. Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou a senátor (ODS)

Nikdo z Greenpeace se nikdy však nepozastavil nad tím, že na Šumavě, v srdci národního parku, byly záměrným šířením kůrovců zničeny tisíce a tisíce stromů nejen stoletých, ale také například tři sta leté smrky na pramenech Vltavy a rozsáhlý prales na Trojmezné.

z článku Jak dál s ochranou přírody v národních parcích? , Českokrumlovský deník, 4. 12. 2023

Prezident Václav Klaus na Evropském fóru v Alpbachu.
Prezident Václav Klaus na Evropském fóru v Alpbachu.

7. Václav Klaus, bývalý prezident ČR

Jsme obětí zelené ideologie, obětí zelené barvy, která místo barvy rudé se dnes stala tím hlavním zlem současného světa a současného Západu.

(z rozhovoru na CNN Prima NEWS v pořadu Partie) z článku Klaus: Beznaděj vlády, musíme ubrat zelené šílenství. Šolíchat na povrchu nestačí (4:31-5:44 minuta), 12. 11. 2023

Katřina Konečná, stínová ministryně životního prostředí KSČM
Katřina Konečná, stínová ministryně životního prostředí KSČM
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | konecna.cz/

8. Kateřina Konečná, zastupitelka Nového Jičína, poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně KSČM

Budeme mít problém cokoliv postavit, např. jakoukoliv fabriku, protože pokud nebude splňovat určité emisní cíle, kdy zemědělci mají obrovské problémy s tím, že mají cokoliv problém udělat.“ (z rozhovoru na CNN Prima NEWS v pořadu 360°) z článku Česko mělo kvůli Green Dealu víc křičet. Jiné země se umějí v EU lépe prosadit, tvrdí Konečná (15:43-15:55 minuta), 5. 8. 2023

Katřina Konečná, stínová ministryně životního prostředí KSČM
Katřina Konečná, stínová ministryně životního prostředí KSČM
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | konecna.cz/

9. Kateřina Konečná, zastupitelka Nového Jičína, poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně KSČM

Náš průmysl se zastavuje. My jsme zastavili iks fabrik, které bychom dnes zoufale potřebovali. Tváříme se, že vzduch zná hranice, takže nám nevadí, že v Turecku to bude smrdět a bude se vypouštět, protože hlavně, že to nemáme v Evropě.

(z rozhovoru na CNN Prima NEWS v pořadu 360°) z článku Česko mělo kvůli Green Dealu víc křičet. Jiné země se umějí v EU lépe prosadit, tvrdí Konečná (16:12-16:30 minuta), 5. 8. 2023

Zdroj | Pixabay

10. Marek Kratochvíl, starosta Dolních Řasnic (nestr.)

Ti vlci ztratili přirozenou plachost. A oni to vnímají, že nemají predátora, někoho, kdo by jim ublížil, lovil je. Tak se budou stále jenom množit, množit, množit a neumím si představit, kam to povede.

(k výskytu vlčí smečky na Frýdlantsku) z rozhovoru na ČT v pořadu Události v regionech – Praha: sever a východ, (19:37-19:25 minuta), 24. 10. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

11. Štěpán Křeček, hlavní ekonom ve společnosti BH Securities a. s. a člen poradního sboru předsedy české vlády Petra Fialy

Nemůžeme být skanzen, který tady bude pořád udržovat nějaká pole, která v podstatě nic nenesou. Ty budovy by přinesly daleko větší ziskovost.

(z rozhovoru pro Seznam Zprávy v pořadu Ptám se já k otázce nízkého tempa a rozsahu výstavby bytů v ČR) z článku Musíme se zbavit úředníků, kteří se brání nové práci, říká poradce premiéra (8:09-8:18 minuta), 5. 8. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

12. Petr Liška, starosta Malých Žernosek a poslanec (STAN)

Splavnění Labe má dopad i na konkurenceschopnost našeho průmyslu, jestli tu vůbec nějaký zůstane.

(z odpovědi na otázku, kolik vodních staveb je nutné u Děčína postavit ke zvýšení splavnosti Labe)

z rozhovoru Splavnost Labe u nás závisí na desetikilometrovém úseku. A to je špatně Litoměřický deník, 20. 12. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

13. Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR

Často se tak pro urychlení procesů předkládají neúplné žádosti z důvodu chybějících stanovisek dotčených orgánů, aby se úřady mohly s rozsáhlým spisem dostatečně seznámit a případně si vyžádat doplnění spisu dle vlastního uvážení. V krátkosti lze říct, že co nám NKÚ vyčítá, jsou naopak kroky vedoucí ke zrychlení přípravy staveb.

(z odpovědi na otázku, zda ŘSD uznává zjištění NKÚ, že průtahy při povolování dálnice D35 na Pardubicku způsobily chybějící povinné přílohy k žádostem o vydání rozhodnutí nebo vady předložených dokumentací)

z článku Mátl k závěrům NKÚ: Příprava dálnice D35 se v posledních letech výrazně zrychlila, 13. 11. 2023

Zdroj | Pixabay

14. Jaroslav Míl, bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku

Devadesát procent námitek, které teď přijdou, aby zabránily nabytí právní moci, jsou v podstatě námitky v řadě případů zcela umělé.

(z komentáře v ČT 24 k vydání nepravomocného územního rozhodnutí Ministerstvem průmyslu a obchodu pro nový jaderný blok v Jaderné elektrárně Dukovany), (23:45-23:36 minuta), 30. 10. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

15. Tomio Okamura, poslanec a předseda SPD

Fialova vláda servilně odsouhlasila zákaz aut se spalovacími motory, teď se jedná o zákazu plynových kotlů.

(z rozhovoru na CNN Prima NEWS v pořadu 360°)

z článku Green Deal nás zničí, odstoupit od něj můžeme jen odchodem z Evropské unie, uvedl Okamura (13:42-13:38 minuta), 26. 7. 2023

Foto | Pixelarium / Wikimedia Commons

16. Jan Skalický, předseda představenstva Vodní cesty, a. s., předseda Asociace D-O-L a zastupitel Děčína (nestr. za ANO)

Systém ekologické ochrany je tak zneužíván, že se vytrhne ta ochrana přírody z toho čtrnáctého místa třetího bloku a překryje ty první dva bloky a my nejsme schopni budovat nic.

(k otázce, proč se u nás stále nedaří postavit potřebné vodní dopravní stavby na řekách) z rozhovoru Rozum do hrsti: RDH 039 Ing. Jan Skalický 1. část – V Čechách jsme zprivatizovali úplně všechno, co se vody týká (8:32-8:44 minuta), 6. 2. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

17. Alexandr Vondra, poslanec Evropského parlamentu (ODS)

Green Deal je tragédie ve své radikalitě, protože fakt jenom všechno zdražuje a horko je tu furt dál. Dokonce i tady ve studiu.

(z rozhovoru na CNN Prima NEWS v pořadu České zájmy v Evropě) z článku Vondra ostře o von der Leyenové: Green Deal je tragédie. Všechno zdražuje a horko je furt dál, 12. 9. 2023

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KDU-ČSL

18. Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu (KDU-ČSL)

Naprostý amatérismus zvláště ze strany evropských socialistů a zelených reprezentovaných Timmermansem v oblasti Green dealu nás dostal na kolena před čínským tygrem.

z článku Stane se EU kvůli Green dealu ještě více závislou na Číně? 18. 9. 2023

Čtenářské hlasování o Zelené perle 2023

/ 21
/ 6
/ 3
/ 5
/ 1
/ 4
/ 7
/ 0
/ 1
/ 4
/ 270
/ 0
/ 3
/ 0
/ 1
/ 1
/ 9
/ 1

Hlasování je ukončeno.


Podklady: Děti Zeměreklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jan bican

jan bican

24.6.2024 18:53
Odpovědět
Anyr

Anyr

24.6.2024 20:09
Bylo to těžké, ale nakonec to přece jen dostal Apoštol současných důchodců, pan Po-Nás-Potopa, Král kuřat a řepky, Ochránce veřejných financí, přítel Ruska, Sorryjako Babiš! :D
Odpovědět
PE

Petr Elias

25.6.2024 08:44
To je těžké vybrat z té bandy ko.... toho největšího. Je možné udělit nějakou kolektivní cenu? :D
Odpovědět
IP

Ivo Přikryl

25.6.2024 09:53
Trapná anketa, která vypovídá víc o myšlení organizátorů a anonymního kolektivu hodnotitelů, než o správnosti výroků hodnocených (šikanovaných) politiků a vrcholných manažerů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.6.2024 10:30 Reaguje na Ivo Přikryl
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.6.2024 11:59 Reaguje na Ivo Přikryl
však vás nikdo nenutí hlasovat....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.6.2024 10:32
Hlavními kandidáty a to každoročně, jsou především ti zelení !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.6.2024 11:39
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-desi-me-to-schwarzenegger-rozcupoval-umrtveni-nemeckych-jadernych-elektraren-40477542

Kam to dopracovali se svým perlením, vidíme dnes jasně. Jedna skutečná perla za všechny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.6.2024 12:00 Reaguje na Karel Zvářal
no jo no...
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.6.2024 12:01
11!
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.6.2024 07:13
Mnohé ze zveřejněných názorů výše uvedených osobností, obsahují racionální jádro, nebo popisují současný stav věcí, trendy vývoje a varování.
Jen hlupáci se baví a hodnotí útržky z jejich prohlášení a rozhovorů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist