Čtyři tuny oblečení na náměstí Republiky upozorňují na problém textilního odpadu
Upozornit na problematiku má v centru metropole právě takzvaná hromada hadrů, která symbolizuje svým objemem textilní odpad průměrné čtyřčlenné rodiny na konci jejího života. Představuje roční uhlíkovou stopu deseti Čechů, pokud by se jednalo o nové oblečení. Každý Čech podle magistrátu ročně vyhodí asi deset až 12 kilogramů textilu, což je podobně jako evropský průměr. Na jedno bavlněné tričko se podle odborníků přitom spotřebuje až 2700 litrů vody.
"Ročně podle expertních rozborů ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170 000 tun textilu a textil tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ve městech v České republice i proto od 1. ledna přibudou místa pro třídění textilu.
Praha bude textil sbírat v takzvaném odpadovém režimu pomocí umístění dalších kontejnerů na textil na sběrné dvory. "Tím bude možné textil efektivněji recyklovat - na speciální dotřiďovací lince se podle kvality textil roztřídí tak, že část se opětovně použije jako oblečení, část se recykluje na čistící hadry, na výplně do průmyslu apod. a část se vyváží k opětovnému použití či recyklaci do zahraničí," sdělil Hladík.
Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) si většina lidí neuvědomuje, co všechno životní prostředí ovlivňuje. "Jeho ochrana je nesmírně důležitá a součástí této ochrany je i prevence a informovanost," uvedl. V Praze jsou organizace, které pomáhají lidem, aby zbytečně nevyhazovali textil. Zároveň město posiluje spolupráci s firmami, které textilní odpad zpracovávají pro opětovné využití. Kvůli současným rychlým změnám v módě se dnes na světě vyrobí téměř dvojnásobek oděvů než v roce 2000.
reklama