https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cvvm-cesi-jsou-s-zivotnim-prostredim-nejspokojenejsi-za-20-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CVVM: Češi jsou s životním prostředím nejspokojenější za 20 let

7.12.2022 01:46 | PRAHA (ČTK)
Královská obora Stromovka v Praze na podzim.
Královská obora Stromovka v Praze na podzim.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Životní prostředí v okolí svého bydliště i v celém Česku lidé hodnotí nejlépe za uplynulých 20 let. Spokojenější jsou se stavem v místě svého bydliště než s tím celkovým. O životním prostředím v okolí domova se kladně vyjádřilo 84 procent lidí, o stavu přírody v celé ČR 75 procent. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
 

Autoři průzkumu upozornili, že spokojenost se stavem přírody v místě svého bydliště vyjadřuje od počátku sledování v roce 2002 minimálně 70 procent lidí, pouze v letech 2004 a 2010 jejich počet mírně klesl pod tuto úroveň. Počet občanů, kteří se pozitivně vyjadřují o stavu v celé ČR, od roku 2002 rostl s mírnými odchylkami do roku 2017, kdy dosáhl maxima 72 procent. Poté pozitivních hodnocení ubylo až na 53 procent v roce 2020. Od té doby jich opět přibývá.

Proti loňskému červenci se počet těch, kteří jsou spokojeni s okolím svého bydliště, zvýšil o osm bodů. V otázce životního prostředí celé ČR přibylo kladných hodnocení o šest bodů.

V ochraně životního prostředí Češi přitom nejvíce oceňují aktivitu obecních úřadů a ekologických organizací. Kladně ji hodnotí 59, respektive 56 procent lidí. Naopak nejhůře v hodnocení lidí dopadl Parlament, jehož činnost při ochraně přírody pozitivně vnímají necelé dvě pětiny oslovených.

Podle zjištění průzkumu velká část veřejnosti, konkrétně 84 procent, souhlasí s tím, že dělat něco pro životní prostředí je dobré, i když to stojí peníze a čas. Na druhou stranu 57 procent oslovených se současně ztotožnilo s názorem, že pro ně osobně je těžké pro životní prostředí něco udělat. Polovina lidí si pak myslí, že mnohá tvrzení o ekologických hrozbách jsou zveličená, a podle 45 procent jsou v životě důležitější věci než starost o životní prostředí. Téměř dvě pětiny občanů uvedly, že nemá cenu starat se o životní prostředí, pokud to nebudou dělat i ostatní.

Z oblastí, které mají vliv na životní prostředí, se nejvíce lidí kriticky staví k silniční dopravě. Její negativní dopad na přírodu vnímá 78 procent lidí. Více než polovina dotázaných považuje za špatné také chování firem k životnímu prostředí, dopad těžby dřeva a nerostných surovin na životní prostředí nebo postihy těch, kteří přírodu poškozují. Nejlépe z hodnocení vyšly dopady zemědělské činnosti na přírodu a využívání obnovitelných zdrojů, které jako špatná hodnotily zhruba dvě pětiny lidí.

CVVM provedlo průzkum v době od 8. září do 8. listopadu mezi osmi stovkami lidí staršími 15 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.12.2022 07:45
A furt se nacházejí šťouralové, kterým je to málo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.12.2022 08:47 Reaguje na smějící se bestie
snad si nemyslíte, že když se tu něco przní 200 let v případě smrkových monokultur, meliorací narovnávání toků, ničení polí a zcelování, že se to změní za pár let?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.12.2022 07:47
Mám jiný názor, postačí přečíst si Zprávu o stavu ŽP v ČR, dostupné zde:
https://www.cenia.cz/wp-content/uploads/2022/04/Zprava_ZPCR_2020_shrnuti.pdf
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.12.2022 09:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
docela zajímavé, jen si myslím, že další zájmový trend bude nakládání s odpady a to se všemi myslitelnými a jejich eliminace.
a zachování vodních zdrojů v krajině
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.12.2022 10:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Také mám jiný názor. Právě činnosti ekologistů mi nejvíce vadí. Například počínání Petra Hůly v Lánské oboře považuji za čistě ekologistické = škodící přírodě.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist