CVVM: Devět z deseti lidí třídí odpad a nosí si na nákup vlastní tašku

"Ženy častěji používají vlastní opakovaně použitelnou láhev na pití, nosí na nákupy vlastní tašku a preferují české potraviny," uvedli autoři. Lidé nad 55 let uváděli většinu zmiňovaných aktivit. Naopak v nejmladších věkových skupinách, do 19 let a do 29 let, dotázaní častěji uváděli, že netřídí běžný odpad. "Méně často než ostatní preferují nákupy potravin vyrobených v ČR a méně nosí na nákupy vlastní tašku, nicméně jsou skupinou, která nejčastěji využívá vlastní znovu použitelné lahve na vodu, což značně souvisí i se statusem studenta," popsali autoři.
Dopad výroby nakupovaných potravin na životní prostředí považuje za důležitý 58 procent lidí a tento podíl od roku 2022 mírně vzrostl. Dvě pětiny Čechů se zajímají o obaly, v kterých nakupují potraviny, ale polovina dotázaných uvedla, že se při nákupech nevyhýbá žádnému z obalových materiálů. Při nákupu lidé nejvíce zohledňují cenu (47 procent respondentů), poté složení (24 procent) a původ potraviny (20 procent). Nejméně podstatný je pro nakupující obal potraviny a způsob pěstování či chovu.
"Z výsledků je patrné, že pro českou veřejnost hrají při nakupování potravin hlavní roli ekonomické (cena) a kvalitativní (složení, původ) aspekty, zatímco etickým a ekologickým aspektům nepřikládají téměř žádnou důležitost, přičemž tyto preference jsou v posledních pěti letech stabilní," uvedli autoři.
Průzkum se uskutečnil v druhé polovině března a zúčastnilo se ho 1037 lidí starších 15 let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jaroslav Řezáč
7.6.2025 07:18V našem městě se vytřídí 40% odpadu, kdyby to bylo tak jak uvádí průzkum, bylo by to 90% ( 9 z 10)
Emil Bernardy
7.6.2025 10:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
7.6.2025 11:26 Reaguje na Emil BernardyJinak by se dalo říci, že v Bruseli vymysleli, že máme třídit 60% odpadu a jak jsem napsal, třídíme 40%.
Emil Bernardy
7.6.2025 22:05 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Karel
7.6.2025 17:59V městské zástavbě kde jsou u paneláků a činžáků se málokomu chce jít k přeplněnému kontejneru nejprve s košem na komunální odpad a pak ještě na tříděný. Dalším rizikovým faktorem je příjmových horních a dolních 10% obyvatelstva těchto sídlišť, kde ani u jednoho extrému není dostatečná motivace... těžko asi chtít po člověku v exekuci, aby se po 12 hodinové směně zaobíral odpadem a různí posranci, pol-politici, lobbisté Janouškové a další korupčníci nad zákonem to také neřeší.
P.S. Vsadím se, že výzkumníci do dotazníků nezahrnuli možnost "nákup si do auta odnáším v papírové krabici, kterou jsem si vzal z košů na odpadní krabice umístěného přímo v obchodě (což je praxe většiny síťových obchodů)...
s v
7.6.2025 19:49 Reaguje na Pavel Karels v
9.6.2025 12:07 Reaguje na Pavel KarelBřetislav Machaček
8.6.2025 17:55na trvanlivost=ekologii a nikoliv na obrat spotřebního zboží=ekologismus
hájící netrvanlivost tříděním a údajnou recyklací. Kilometr od bydliště
mám zpracovnu PET láhví na granulát a ta fluktuace zaměstnanců je tam
hrozivá. V tom prostředí s rizikem mikroplastů v ovzduší a zápachu při
drcení nikdo za své zdraví zodpovědný dlouho nevydrží. Doporučuji aby
se na tuto práci hlásili zastánci recyklace a nikoliv pouze ti, co mají
problém najít jinou práci. Pokud se jim to podaří, tak mizí klidně i v
polovině měsíce, týdne i směny a nechtějí být ani hodinu navíc v tom provozu zvaném ekologistická recyklace.