https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cvvm-devet-z-deseti-lidi-tridi-odpad-a-nosi-si-na-nakup-vlastni-tasku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CVVM: Devět z deseti lidí třídí odpad a nosí si na nákup vlastní tašku

7.6.2025 01:29 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Devět z deseti českých domácností třídí běžný odpad a necelé dvě třetiny také kompostují nebo jinak třídí bioodpad. Vlastní tašku si na nákupy nosí 90 procent nakupujících, více než polovina lidí se také vyhýbá jednorázovým plastovým výrobkům a nosí si znovu použitelnou láhev na pití. Ačkoliv zhruba tři pětiny lidí považují dopad výroby potravin na životní prostředí za důležitý, při nákupu se rozhodují především podle ceny. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu agentury CVVM.
 
Vždy nebo často třídí odpad 92 procent domácností a pět procent třídí občas. Vlastní tašku si na nákup nosí 90 procent dotázaných, dalších šest procent ji nosí občas. Jako další aktivity přispívající k ochraně životního prostředí respondenti uváděli kompostování či třídění bioodpadu (63 procent), vyhýbání se jednorázovým plastovým výrobkům, jako jsou příbory či brčka (61 procent), nošení znovu použitelné láhve (55 procent) či nákupy potravin vyrobených v ČR (také 55 procent). Produkty šetrné k životnímu prostředí používá asi třetina dotázaných a pětina nakupuje do znovu použitelných sáčků na ovoce a zeleninu. Bezobalové nakupování preferují dvě procenta respondentů.

"Ženy častěji používají vlastní opakovaně použitelnou láhev na pití, nosí na nákupy vlastní tašku a preferují české potraviny," uvedli autoři. Lidé nad 55 let uváděli většinu zmiňovaných aktivit. Naopak v nejmladších věkových skupinách, do 19 let a do 29 let, dotázaní častěji uváděli, že netřídí běžný odpad. "Méně často než ostatní preferují nákupy potravin vyrobených v ČR a méně nosí na nákupy vlastní tašku, nicméně jsou skupinou, která nejčastěji využívá vlastní znovu použitelné lahve na vodu, což značně souvisí i se statusem studenta," popsali autoři.

Dopad výroby nakupovaných potravin na životní prostředí považuje za důležitý 58 procent lidí a tento podíl od roku 2022 mírně vzrostl. Dvě pětiny Čechů se zajímají o obaly, v kterých nakupují potraviny, ale polovina dotázaných uvedla, že se při nákupech nevyhýbá žádnému z obalových materiálů. Při nákupu lidé nejvíce zohledňují cenu (47 procent respondentů), poté složení (24 procent) a původ potraviny (20 procent). Nejméně podstatný je pro nakupující obal potraviny a způsob pěstování či chovu.

"Z výsledků je patrné, že pro českou veřejnost hrají při nakupování potravin hlavní roli ekonomické (cena) a kvalitativní (složení, původ) aspekty, zatímco etickým a ekologickým aspektům nepřikládají téměř žádnou důležitost, přičemž tyto preference jsou v posledních pěti letech stabilní," uvedli autoři.

Průzkum se uskutečnil v druhé polovině března a zúčastnilo se ho 1037 lidí starších 15 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.6.2025 07:18
stálé téma v obcích a městech.
V našem městě se vytřídí 40% odpadu, kdyby to bylo tak jak uvádí průzkum, bylo by to 90% ( 9 z 10)

Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 10:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Devět z desíti obyvatel třídí,ne 90% veškerého odpadu,to asi nejde.Myslím si,že 90% obyvatelům díky a se zbytkem nehneme.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2025 11:26 Reaguje na Emil Bernardy
ty iluze o 90% třídění se týká spíš papíru a i to není žádná paráda...
Jinak by se dalo říci, že v Bruseli vymysleli, že máme třídit 60% odpadu a jak jsem napsal, třídíme 40%.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.6.2025 15:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
JO,
normy EU - nade vše, že !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.6.2025 22:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Devět z desítí lidí třídí . A ti netřídí 90% odpadu .Tak tom,u rozumím. Ono to asi více nejde .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.6.2025 13:55
Většinou lidé třídí, když je do čeho.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

7.6.2025 17:59
S ohledem na to, že pokud někdo netřídí, není nijak postihován, je 40% tříděného odpadu ještě velmi optimistické číslo primárně odpovídající míře zastoupení menších obcí kde především rodinné domy si platí individuální svoz od branky v kombinaci se specializovanými popelnicemi.
V městské zástavbě kde jsou u paneláků a činžáků se málokomu chce jít k přeplněnému kontejneru nejprve s košem na komunální odpad a pak ještě na tříděný. Dalším rizikovým faktorem je příjmových horních a dolních 10% obyvatelstva těchto sídlišť, kde ani u jednoho extrému není dostatečná motivace... těžko asi chtít po člověku v exekuci, aby se po 12 hodinové směně zaobíral odpadem a různí posranci, pol-politici, lobbisté Janouškové a další korupčníci nad zákonem to také neřeší.
P.S. Vsadím se, že výzkumníci do dotazníků nezahrnuli možnost "nákup si do auta odnáším v papírové krabici, kterou jsem si vzal z košů na odpadní krabice umístěného přímo v obchodě (což je praxe většiny síťových obchodů)...
Odpovědět
sv

s v

7.6.2025 19:49 Reaguje na Pavel Karel
Takže ses čtenářům ekolistu karlíku přiznal, že se ti nechce ke kontejneru s tříděným odpadem. Splachovat se ti asi taky nechce ...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

8.6.2025 13:38 Reaguje na s v
???
Odpovědět
sv

s v

9.6.2025 12:07 Reaguje na Pavel Karel
Promiň. Neuvědomil jsem si, že to jsou záležitosti, které ty neznáš, karlíku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.6.2025 17:55
Osobně chodím ještě nakupovat s taškou starou 40 let, ale tehdy se dbalo
na trvanlivost=ekologii a nikoliv na obrat spotřebního zboží=ekologismus
hájící netrvanlivost tříděním a údajnou recyklací. Kilometr od bydliště
mám zpracovnu PET láhví na granulát a ta fluktuace zaměstnanců je tam
hrozivá. V tom prostředí s rizikem mikroplastů v ovzduší a zápachu při
drcení nikdo za své zdraví zodpovědný dlouho nevydrží. Doporučuji aby
se na tuto práci hlásili zastánci recyklace a nikoliv pouze ti, co mají
problém najít jinou práci. Pokud se jim to podaří, tak mizí klidně i v
polovině měsíce, týdne i směny a nechtějí být ani hodinu navíc v tom provozu zvaném ekologistická recyklace.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist