https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dansko-uvali-zelenou-dan-na-chovy-krav-a-prasat-ktere-jsou-zdrojem-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dánsko uvalí zelenou daň na chovy krav a prasat, které jsou zdrojem emisí

26.6.2024 18:45 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dánsko uvalí zelenou daň na chovy prasat či krav, které jsou významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr pro daně Jeppe Bruus. Daň, kterou dánský stát začne vybírat v roce 2030, je součástí dohody mezi vládou a zemědělskými svazy.
 
Faktická výše daně bude činit na začátku 120 dánských korun (400 Kč) za jednu tunu vypuštěného oxidu uhličitého. V roce 2035 se pak daň zvýší na 300 dánských korun (asi 1000 Kč). Unijní emisní povolenka na jednu tunu CO2, kterou například používají průmyslové podniky, stojí v posledních dnech na trhu zhruba 68 eur (1700 korun).

"Budeme první zemí na světě, která zavede opravdové zdanění emisí CO2 v zemědělském sektoru," uvedl Bruus, který doufá, že podobné opatření zavedou i další evropské země. "Uděláme velký krok ke klimatické neutralitě v roce 2045," dodal ministr.

Agentura AP připomíná, že podobnou zelenou daň chtěl zavést od roku 2025 i Nový Zéland, který však návrh po protestech zemědělců stáhl.

Zavedení nové daně musí ještě projednat parlament. Její výše je však výsledkem širokého kompromisu, takže se očekává hladké schválení, uvedla agentura AP.

Šestimilionové Dánsko má rozsáhlé chovy prasat a hovězího dobytka, velká část výroby masa pak směřuje na zahraniční trhy. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v roce 2023 činila populace prasat v Dánsku 11,4 milionu zvířat. Dánští zemědělci také chovají zhruba 1,5 milionu krav. Průměrná dánská kráva během jednoho roku vypustí podle agentury AP na šest tun CO2. Zemědělský sektor má také velký podíl na emisích dalšího skleníkového plynu - metanu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

26.6.2024 19:20
Blbnutí není konec. Kde se ti pitomci rodí? Stejně jako za covidu. Opatření, destrukce demokracie, regulace, omezení, pokuty, obrovské penězovody a zisky kartelů. A dnes, po pár letech, se postupně ukazuje, že to bylo k ničemu, spíše naopak odolnost společenství se snížila... A tak se místo skutečných problémů působících na klima opět řeší nepodstatné pitomosti a já se bojím, že až tohle všeobjímající blbnutí nabere "švung" na politicko-aktivstických obrátkách, klima a životní prostředí bude dokonale zničeno..
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.6.2024 21:26 Reaguje na Milan Milan
pokud by šlo o regulaci chvů, asi by to šlo udělat smysluplněji ne tím, že zlikvidují všechno.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.6.2024 21:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
chovů
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.6.2024 07:37 Reaguje na Milan Milan
Demokracie ve válce, epidemii a třeba živelných pohromách je omezena.Třeba neustále opakovat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.6.2024 14:36 Reaguje na Milan Milan
Přejme jim to, brzy se zřejmě budou pást sami Dánové !
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.6.2024 20:15
1****
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.6.2024 20:19
Dánsko má 43 tisíc km2 to je cca polovina Česka... 11.4 milionů prasat v zásadě znamená, že na každého obyvatele Dánska připadá průměrně dvě chovaná prasata.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.6.2024 01:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Na čem mají Dánové bohatnout? Kolik mají surovin, jaký průmysl? Naopak pro zemědělství mají výborné podmínky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.6.2024 07:11 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ozempic, biochemie, do covidu vývoz kožešin z norků, vepřové, turistika, Vestas- zelený průmysl, ESG poradenství ohlouplým státům, mezinárodní obchod, Maersk lodní přeprava.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

27.6.2024 07:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Asi to nezjedia sami, tak to bravčové vyvážajú. Ak prestanú chovať, tak tie prasatá bude nutné vychovať niekde inde.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.6.2024 07:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
KOlik aut včetně vraků na ulicích je u nás na obyvatele...
Omezíme automobilky ?
Něco Dánové spotřebují.,něco na export,vše je v pořádku.
CO2 ......... bubák.
Jedno prase ho vydýchá jako dospělý člověk.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.6.2024 01:00
U nás se o tomto zdanění přemýšlelo v 90. letech. Že prý zemědělci znečišťují prostředí hnojem a kejdou, no a krávy ještě produkují metan. Zatím, zatím, se to u nás nezavádí.
Jsem zvědav, kdy Dánové zdaní i pr.ění u lidí. V průměru každý den 2,5 litru.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.6.2024 06:17 Reaguje na Jaroslav Pokorný
👍
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.6.2024 07:35
Když už Evropa směřuje ke středověku, tak navrhuji zdanění komínů, které u nás tehdy bylo. A opět pod ekologickou záminkou, že z komína uniká CO2.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.6.2024 07:38 Reaguje na Richard Vacek
Ten návrh tu už byl....
Odpovědět
Ivo Patta

Ivo Patta

27.6.2024 08:30
Všimněte si, že je to všechno o penězích a ve výsledku o zisku. Nejde vůbec o produkci CO2, jde o zisk. Zisk státní pokladny, který ve výsledku přinese fatální ztrátu té stejné státní pokladně. Ztrátu, protože chcípající zemědělská výroba nebude ani produktivní, ani zisková, naopak se promění ve výrobu státem dotovanou. Kde je chyba? V údajných ekonomech, přesněji v podnikových účetních, kteří jdou po zisku i ve státní správě, kde nemají co dělat ani ekonomové, ani zisk. Stát má zcela jinou úlohu. Stát musí ÚČELNĚ utrácet naše daně, což ekonomové neumějí ani náhodou. Stát nemá mít zisk což je jediné, co ekonomové znají. Jak z toho ven? Zastropovat ekonomy v komerci a nepustit nikoho z nich do státní správy, protože ekonomové ve státní správě dovedou jen škodit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.6.2024 13:19 Reaguje na Ivo Patta
1**
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.6.2024 09:44
EU je dnes ve vleku předchozích dobře myšlených pobídek méně rozvinutých
regionů a zemí, kde se to s pobídkami a dotacemi přehnalo. Zjistili totiž,
že když k tomu přidají ještě něco z rozpočtů státu, tak jim druzí nebudou
moci konkurovat cenou produkce. Tím je položí na kolena a obsadí jejich
trhy. Nakonec se ta praxe zalíbila téměř všem, mimo některých nových členů
EU, kde si hráli na trh bez dotací, protože měli na čas náskok při své
efektivitě výroby, na níž sázeli jako na tržní mechanismus na rozdíl od netržních dotací. Hluboce se ale zmýlili a dnes těm dotovaným dodávají
pro jejich dotovaná prasata krávy krmiva a nakupují od nich maso opět
dotované při vývozu, aby se vůbec dalo prodat. Stal se z toho začarovaný
kruh dotací, pobídek a dnes už i opatrných regulací typu emisních pokut
za nadprodukci masa a mléčných výrobků. Pseudotrh je přesycen dotovanými
produkty, kde je reálná cena velkou neznámou.
Odpovědět
MB

Martin Beránek

28.6.2024 09:02
jak zavedení daně může vést k neutralitě, správně mělo být napsáno, že zavedením daně dojde k zásadní redukci rozsahu výroby, to že s tím zemědělci souhlasili znamená jediné, že ještě zvýši svou produkci a produktivitu, aby si na povolenky vydělali, nebo jim bude stát na druhou stranu platit za to, že své chovy ukončili, případně produkci přesunou do jiných krajin v Evropě nebo mimo Evropu.
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

16.7.2024 23:20 Reaguje na Martin Beránek
Ubezpečuji vás, že zemědělci s tím nesouhlasí. V naprosté většině co do počtu jak osob, tak dobytka a i hektarů. Souhlasí jen pár "mikrofarmářů" (zemědělci si nepřejí nazývání "farmáři" a nemají "farmy" ale statky), obzvláště takových, co jsou za svůj servilní postoj zváni na rauty, kafíčko a jsou štědře selektivně dotováni. Ti sice národ neuživí, zato jsou dobře použitelní na propagandu a rozeštvání zemědělství. Na to mají i tu svojí Asociaci...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist