https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/debata-ekolistu-cista-energie-neexistuje-jedinou-cestou-je-setrit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Debata Ekolistu: Čistá energie neexistuje, jedinou cestou je šetřit

1.3.2011 04:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Elektřina je pouze jedním z druhů energie, kterou spotřebováváme.
Elektřina je pouze jedním z druhů energie, kterou spotřebováváme.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Odpovědi se přinejmenším v jednom bodě shodovali. Bronislav Bechník z Czech RE Agency, Martin Sedlák z Hnutí Duha i Eva Nováková z ČEZu si uvědomují, že k životnímu prostředí nejšetrnější je ta energie, kterou vůbec není potřeba vyrobit. Je tedy důležité omezit plýtvání a nadměrnou spotřebu. Eva Nováková si myslí, že poté, co se Češi zařadili na přední evropská místa v třídění odpadu, mohou podobné pozice obsadit také z hlediska šetření energie.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných stran s žádostí o komentář na téma:

„Jaký zdroj energie je nejvíce šetrný k životnímu prostředí?“

Své odpovědi nám poslali:

Vítr šlape jádru na paty

Energetický expert Hnutí Duha Martin Sedlák pro Ekolist uvedl, že se „česká energetika mění rychlostí slimáka “ a stále u nás vládnou hnědouhelní dinosauři a hodně energie se spotřebovává vlastně zbytečně. Podle Sedláka je čistým zdrojem s největším potenciálem pro Česko biomasa, která prý bude do poloviny století hrát nejvýznamnější roli v produkci čisté elektřiny i v dodávkách tepla. Ekonomicky výhodnějšími čistými zdroji jsou však větrné elektrárny, které začínají celosvětově v oblasti ceny konkurovat jaderné energii. „Díky dobré ekonomice i pokročilým technologickým inovacím bude vítr patřit k evropským hlavním zdrojům v budoucnosti,“ tvrdí Sedlák. Podle žebříčku technologických inovací pak vede mezi „čistými“ zdroji energie ta solární. Nejlepší projekty se prý bez podpůrných programů prosadí zhruba za deset let. Martin Sedlák se odvolává na zjištění tzv. Pačesovy komise, podle které by v polovině století mohla české zelená energetika dodávat až 44 % současné spotřeby tepla a pokrýt až 69 % dnešní poptávky po elektřině. Sedlák dodává, že obnovitelné zdroje jsou prozatím okrajovou součástí české energetiky.

Martin Sedlák zároveň říká, že obnovitelné zdroje mají kromě výhod také své slabiny a nelze se rozhodnout pro jeden ze zdrojů, důležitá je jejich kombinace. Celý příspěvek Martina Sedláka si můžete přečíst zde.

Temelín pomohl životnímu prostředí

Tisková mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková upozornila, že elektřina je pouze jedním z druhů energie, kterou spotřebováváme. „Na konečné spotřebě paliv a energií českých domácností se elektřina podílí dle přehledů Českého statistického úřadu zhruba pětinou,“ uvedla Nováková a dodala, že význam elektřiny stále roste. Podle ní je vedle životního prostředí vážným kritériem také ekonomické hledisko. „V reálném světě musíme brát ohled i na parametry jako je cena, bezpečnost a přijatelnost zdroje pro veřejnost,“ říká Nováková.

Složení zdrojů výrobu elektřiny se podle Novákové za poslední dvě desítky let významně změnilo ve prospěch čistých technologií a také klasické elektrárny prošly v devadesátých letech masivní investiční ekologizační přestavbou. „Další významnou pomocí životnímu prostředí bylo spuštění Temelína, který se řadí mezi nízkoemisní zdroje, a současné uzavření stejného množství starých klasických elektráren v severních Čechách,“ říká Nováková. Eva Nováková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ. Celý příspěvek Evy Novákové si můžete přečíst zde.

Nejšetrnější zdroj? Slunce!

Zástupce české agentury pro obnovitelné zdroje energie Czech RE Agency Bronislav Bechník vidí jako nejšetrnější zdroj energie jedině fúzní reaktor. A to konkrétně ten, který už několik miliard let funguje, totiž Slunce. Jediné Slunce je prý zdrojem energie, který životní prostředí nepoškozuje, naopak vytváří podmínky pro život.

To, jak je který energetický zdroj šetrný, záleží podle Bechníka i na tom, v jakém rozsahu je zdroj využíván. V této souvislosti Bechník zmiňuje tzv. Jevonsův jev, podle kterého zvýšení efektivnosti výroby energie vede paradoxně ke zvýšení využívání jejího zdroje. „Vzniklý problém má jediné okamžité řešení – vědomou skromnost,“ míní Bronislav Bechník.

K životnímu prostředí jsou podle Bechníka jednoznačně šetrné pasivní úspory energie, tedy rozhodnutí energii nepoužít. Ideální by bylo využít energii tam, kde je k dispozici a případně také kombinovat jednotlivé způsoby využití. Technologie umožňující kombinované využití energie však prozatím neexistuje nebo je příliš drahá. Celý příspěvek Bronislava Bechníka si můžete přečíst zde.

A jaký je váš názor? Je čistější energie ze slunce, z větru, z jádra nebo nějaká úplně jiná? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem!


reklama

 
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist