Debata Ekolistu: Čistá energie neexistuje, jedinou cestou je šetřit
„Jaký zdroj energie je nejvíce šetrný k životnímu prostředí?“
Své odpovědi nám poslali:
- Bronislav Bechník, člen RE Agency. Jeho komentář najdete zde.
- Martin Sedlák, energetický expert Hnutí DUHA. Jeho komentář najdete zde.
- Eva Nováková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ. Její komentář najdete zde.
Vítr šlape jádru na paty
Energetický expert Hnutí Duha Martin Sedlák pro Ekolist uvedl, že se „česká energetika mění rychlostí slimáka “ a stále u nás vládnou hnědouhelní dinosauři a hodně energie se spotřebovává vlastně zbytečně. Podle Sedláka je čistým zdrojem s největším potenciálem pro Česko biomasa, která prý bude do poloviny století hrát nejvýznamnější roli v produkci čisté elektřiny i v dodávkách tepla. Ekonomicky výhodnějšími čistými zdroji jsou však větrné elektrárny, které začínají celosvětově v oblasti ceny konkurovat jaderné energii. „Díky dobré ekonomice i pokročilým technologickým inovacím bude vítr patřit k evropským hlavním zdrojům v budoucnosti,“ tvrdí Sedlák. Podle žebříčku technologických inovací pak vede mezi „čistými“ zdroji energie ta solární. Nejlepší projekty se prý bez podpůrných programů prosadí zhruba za deset let. Martin Sedlák se odvolává na zjištění tzv. Pačesovy komise, podle které by v polovině století mohla české zelená energetika dodávat až 44 % současné spotřeby tepla a pokrýt až 69 % dnešní poptávky po elektřině. Sedlák dodává, že obnovitelné zdroje jsou prozatím okrajovou součástí české energetiky.
Martin Sedlák zároveň říká, že obnovitelné zdroje mají kromě výhod také své slabiny a nelze se rozhodnout pro jeden ze zdrojů, důležitá je jejich kombinace. Celý příspěvek Martina Sedláka si můžete přečíst zde.
Temelín pomohl životnímu prostředí
Tisková mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková upozornila, že elektřina je pouze jedním z druhů energie, kterou spotřebováváme. „Na konečné spotřebě paliv a energií českých domácností se elektřina podílí dle přehledů Českého statistického úřadu zhruba pětinou,“ uvedla Nováková a dodala, že význam elektřiny stále roste. Podle ní je vedle životního prostředí vážným kritériem také ekonomické hledisko. „V reálném světě musíme brát ohled i na parametry jako je cena, bezpečnost a přijatelnost zdroje pro veřejnost,“ říká Nováková.
Složení zdrojů výrobu elektřiny se podle Novákové za poslední dvě desítky let významně změnilo ve prospěch čistých technologií a také klasické elektrárny prošly v devadesátých letech masivní investiční ekologizační přestavbou. „Další významnou pomocí životnímu prostředí bylo spuštění Temelína, který se řadí mezi nízkoemisní zdroje, a současné uzavření stejného množství starých klasických elektráren v severních Čechách,“ říká Nováková. Eva Nováková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ. Celý příspěvek Evy Novákové si můžete přečíst zde.
Nejšetrnější zdroj? Slunce!
Zástupce české agentury pro obnovitelné zdroje energie Czech RE Agency Bronislav Bechník vidí jako nejšetrnější zdroj energie jedině fúzní reaktor. A to konkrétně ten, který už několik miliard let funguje, totiž Slunce. Jediné Slunce je prý zdrojem energie, který životní prostředí nepoškozuje, naopak vytváří podmínky pro život.
To, jak je který energetický zdroj šetrný, záleží podle Bechníka i na tom, v jakém rozsahu je zdroj využíván. V této souvislosti Bechník zmiňuje tzv. Jevonsův jev, podle kterého zvýšení efektivnosti výroby energie vede paradoxně ke zvýšení využívání jejího zdroje. „Vzniklý problém má jediné okamžité řešení – vědomou skromnost,“ míní Bronislav Bechník.
K životnímu prostředí jsou podle Bechníka jednoznačně šetrné pasivní úspory energie, tedy rozhodnutí energii nepoužít. Ideální by bylo využít energii tam, kde je k dispozici a případně také kombinovat jednotlivé způsoby využití. Technologie umožňující kombinované využití energie však prozatím neexistuje nebo je příliš drahá. Celý příspěvek Bronislava Bechníka si můžete přečíst zde.
A jaký je váš názor? Je čistější energie ze slunce, z větru, z jádra nebo nějaká úplně jiná? Podělte se o svůj názor v diskuzi pod článkem!
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
! - 3. 3. 2011 - MartinZdroje energie jsou nejrůznější, ve zkratce lze říci, že se jedná o sílu nebo produkty země: půda, voda, vítr, svit, rostliny, fosílie atd. Vyrobit čistou energii by znamenalo porušit fyzikální zákon o zachování hmoty a energie, to znamená zkonstuovat populární perpetum-mobile. To podle všeho je však nemožné, takže se musíme uchýlit ke zdrojům dočasného řešení, dokud nebudou nahrazeny technologickými inovacemi, které budou umět využívat i to, co dnes neumíme (nebo nechceme umět). Zdroje musíme využívat v rovnováze vůči jiným lidským činnostem a přírodním jevům, tj. zaručovat těžko odhalitelnou harmonii (neustále se měnící) a taktéž zaručovat zmíněný "mix" energií, s ohledem na přírodními zdroje, společenské znalosti a ekonomickou dostupnost řešení. Nechci aby naše ovzduší bylo zahlceno popílkem, nejrůznějšími oxidy i redukanty nejrůznějších plynů škodící lidskému zdraví, ale ani jaderným odpadem či dobudoucna krajina "zkrášlena" skanzeny bývalé energetiky. Kdybych znal způsob, jak zajistit prokazatelně lepší životní prostředí, zkomercializoval bych ho. Já ho však neznám, nicméně vyžaduji racionální přístup s upřednostněním co nejnižší ceny pro spotřebitele, se zaručením technologického pokroku dle vědeckých úspěchů - tz. žádné "zmražování" technologií, jako je dnes běžné. --- Dnes existuje řada nápadů a zlepšováků pro každé odvětví národního hospodářství, mnohé fungující na jednoduchém bezporuchovém principu a tím i materiálové šetrnosti vůči okolnímu prostředí. Nejsou však mnohdy využívány právě pro svou jednoduchost, a právě proto, že existence problémů vytváří politická "řešení", která nic nevyřeší, a vznikají nepřímé reklamy na něco jako v tomhle článku. Absence problémů (nastátá akceptováním neúčinnějších a nejlepších metod, bráno celospolečensky) by vytvořila prostředí pro mocenské kruhy nezajímavé. --- Jak říkám jde hlavně o moc a zajišťování neoprávněných zisků. Nic víc, nic míň. --- Zkuste se zamyslet, proč se neužívají vznášedla, fungující na úplně stejném principu jako helikoptéra, ale s tím rozdílem, že vrtule je ukryta v konstrukci. Myslíte, že je to tím, že by to nešlo hromadně zrealizovat? Ne, jedná se pouze o zájmy, které jako občani nepochopíme, nebo spíše nechceme chápat. Nutné je také uvažovat o připravenosti společnosti přijmout nové poznatky, ale to by bylo na mnohohodinové rozepisování a vůbec... |