https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dejte-evropske-komisi-vedet-jakou-chcete-ochranu-vod-vyzyva-kampan-protectwater
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dejte Evropské komisi vědět, jakou chcete ochranu vod, vyzývá kampaň #ProtectWater

29.11.2018 15:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Intenzivní zemědělství ničí naše řeky. Ilustrační snímek.
Intenzivní zemědělství ničí naše řeky. Ilustrační snímek.
Současná společná zemědělská politika Evropské unie podporuje především intenzivní způsob hospodaření. To má podle ochránců přírody velký vliv na životní prostředí, například na vodní zdroje. Nadměrné využívání hnojiv, pesticidů, odpady z živočišné výroby ohrožují vodní ekosystémy. Ochranářské organizace WWF Slovensko a SOS/BirdLife Slovensko proto spouštějí další vlnu kampaně #ProtectWater, která má Evropskou komisi podpořit v tom, aby nepovolila změkčení Rámcové směrnice o vodě. Kampaň doposud získala podporu 150 tisíc Evropanů, kteří chtějí chránit kvalitu vod.
 

Evropská komise spustila proces veřejné konzultace k Rámcové směrnici o vodě. Podle ochránců přírody je to jediná příležitost, kdy může veřejnost jasně a přímo komisi sdělit, jaké je její přání ohledně ochrany vod. V říjnu se proto víc jak stovka evropských ekologických organizací spojila v kampani #ProtectWater. Tu podpořilo víc jako 150 tisíc Evropanů, kteří podpořili požadavek, aby Evropská komise nezměkčovala podobu směrnice, která od roku 2000 chrání kvalitu vody v EU. Nyní ochránci přírody spouštějí druhé kolo kampaně.

Voda je klíčová pro přírodu, pro lidi i ekonomiku," říká Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko. Podle něho jsou snahy o osekání pravidel na ochranu vod řezáním větve, na které sedíme. "Musíme začít řešit jádro problému. A proto chceme využít právě probíhající jednání o podobě zemědělské politiky a nastavit systém tak, aby zemědělské dotace nešli znečišťovatelům, ale těm zemědělcům, kteří hospodaří v souladu s přírodou a chrání přírodní zdroje," dodává Gúgh.

Podle ochranářských organizací jde v Evropě 36 procent spotřebované vody do zemědělství s tím, že v létě je to až 60 procent. "Na Slovensku je dusičnany z hnojiv ohrožená třetina území a tamní spotřeba hnojiv roste nejrychleji v rámci Evropské unie, upozorňují ochránci přírody.

"Na Slovensku se vlivem intenzivního zhoršuje kvalita půdy, ale klesá také její schopnost držet vodu v krajině," říká Miroslava Plassmann, ředitelka WWF Slovensko. Podle ní tak roste riziko povodní a ohrožení suchem.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist