https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/devatenactileta-zubri-seniorka-porodila-v-plzenske-zoo-sve-devate-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Devatenáctiletá zubří seniorka porodila v plzeňské zoo své deváté mládě

22.6.2024 18:42 | PLZEŇ (ČTK)
Zubři jsou největšími přežvýkavci Evropy. Ze tří geografických poddruhů zubra už dva vyhynuly - horský zubr kavkazský, kterého člověk vyhubil po první světové válce, a jemu příbuzný zubr karpatský, který vyhynul mnohem dříve. Přežívající zubr evropský v sobě nese geny dvou původních poddruhů.
Zubři jsou největšími přežvýkavci Evropy. Ze tří geografických poddruhů zubra už dva vyhynuly - horský zubr kavkazský, kterého člověk vyhubil po první světové válce, a jemu příbuzný zubr karpatský, který vyhynul mnohem dříve. Přežívající zubr evropský v sobě nese geny dvou původních poddruhů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Své deváté mládě přivedla o víkendu na svět téměř devatenáctiletá samice zubra evropského v plzeňské zoologické zahradě. Chovatelé považují za výjimku, že mládě porodila taková seniorka. Vzhledem k tomu, že se zubři v lidské péči dožívají průměrně 20 let, je toto mládě opravdovou raritou, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Otcem posledního mláděte je čtyřletý samec Omar, původně z Olomouce, pro něhož je to první potomek.
 

Zubry chová plzeňská zoo od roku 1997. Narodilo se tu mnoho mláďat, dva plzeňští odchovanci odcestovali do oblasti Velkého Kavkazu v Ázerbájdžánu, kde se ochranářské asociace, evropské zoologické zahrady a ázerbájdžánská vláda snaží o návrat zubrů do přírody.

Samice Radbuza, která v sobotu porodila zdravého samečka, přijela do Plzně v šesti letech ze soukromé obory v Měříně. Sedm mláďat se jí podařilo odchovat se samcem Arbem, který uhynul v 18 letech. Dvě z těchto mláďat, samec Ony a samice Onica se úspěšně zapojili do reintrodukčního projektu v národní rezervaci Šachdag na jižním úpatí Velkého Kavkazu v Ázerbájdžánu.

Na dlouhověkost u zubrů jsou v Plzni zvyklí. Z prvního chovaného páru Cvuka a Cvarky se samice Cvarka dožila rekordních 25 let, což byl nejvyšší věk zubrů v zoo v Česku. Poslední mládě Cvarka porodila ve dvanácti letech.

Zubři jsou největšími přežvýkavci Evropy. Samci váží půl tuny až 920 kilogramů, samice 320 až 540 kilogramů. Ze tří geografických poddruhů zubra už dva vyhynuly - horský zubr kavkazský, kterého člověk vyhubil po první světové válce, a jemu příbuzný zubr karpatský, který vyhynul mnohem dříve. Přežívající zubr evropský v sobě nese geny dvou původních poddruhů. Zubři vyhynuli v Evropě ve 20. letech minulého století, v Ázerbájdžánu žila poslední populace.

Mezinárodní úsilí o záchranu zubrů začalo v roce 1923. Druh zachránilo několik posledních zvířat chovaných v zajetí. V ČR je kromě zoo chovají v několika oborách a v rezervacích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist