https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dilli-suzuje-znecisteny-vzduch-lekari-chteji-odlozit-pulmaraton
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dillí sužuje znečištěný vzduch, lékaři chtějí odložit půlmaraton

14.10.2018 01:46 | PRAHA (ČTK)
Lékaři proto vyzvali úřady, aby odložily běžecký půlmaraton, který se má konat 21. října.  Ilustrační snímek.
Lékaři proto vyzvali úřady, aby odložily běžecký půlmaraton, který se má konat 21. října. Ilustrační snímek.
Indickou metropoli Dillí opět sužuje znečištěné ovzduší, jehož kvalita se letos zhoršila dříve než obvykle. Lékaři proto vyzvali úřady, aby odložily běžecký půlmaraton, který se má konat 21. října. Uvedla to agentura Reuters.
 

Index kvality ovzduší, který měří koncentraci toxických látek ve vzduchu, přesahuje v některých částech Dillí nejvyšší stupeň 300. Indický centrální úřad pro kontrolu znečištění přitom považuje za zdraví nebezpečné, pokud míra znečištění překročí úroveň 100.

Ke zhoršení ovzduší podle úřadů přispělo zejména vypalování sklizených polí ve severoindických státech Paňdžáb a Harijána. Podobné praktiky jsou přitom v zemi zakázány a federální orgány pohrozily, že pachatele budou trestat.

Indičtí zdravotníci varují, že zhoršené ovzduší může ohrožovat zdraví běžců, kteří by se půlmaratonu v Dillí zúčastnili. "Jde o dobu, kdy úroveň znečištění je mimořádně vysoká," uvedla v prohlášení indická Nadace pro péči o srdce. Podle ní může špatná kvalita ovzduší zhoršit astma a způsobit i další plicní onemocnění, jako například chronickou obstrukční plicní nemoc.

Půlmaratonu se loni v indické metropoli zúčastnilo více než 32.000 lidí a někteří měli na obličeji ochrannou masku. Vysoká úroveň prachových částic menších 2,5 mikrometrů (PM 2,5), které snadno pronikají do plic, může podle zdravotníků způsobit zvýšení krevního tlaku nebo i mozkovou mrtvici.

Dillí patří mezi nejvíce znečištěná města světa. Mezi ta další se řadí egyptské hlavní město Káhira, bangladéšská metropole Dháka, Bombaj v Indii anebo čínské hlavní město Peking. Hlavními příčinami nadměrného smogu v Dillí jsou emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist