https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dilli-trapi-smog-na-mezinarodnim-letisti-je-omezen-provoz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dillí trápí smog, na mezinárodním letišti je omezen provoz

7.11.2017 23:08 | PRAHA (ČTK)
Příčinou znečištění jsou v Dillí auta, továrny, ale také topení v kamnech fosilními palivy, vypalování podrostu v okolí města či spalování odpadků.
Příčinou znečištění jsou v Dillí auta, továrny, ale také topení v kamnech fosilními palivy, vypalování podrostu v okolí města či spalování odpadků.
Indickou metropoli Dillí dnes zahalila hustá vrstva smogu. Místní úřady kvůli nebezpečné míře znečištění ovzduší vyzvaly školy, aby zvážily zrušení výuky. Podle agentury AFP si snížená viditelnost ve městě vynutila uzavření jedné z ranvejí na dillíském mezinárodním letišti.
 

Příčinou znečištění jsou v Dillí auta, továrny, ale také topení v kamnech fosilními palivy, vypalování podrostu v okolí města či spalování odpadků. K těmto faktorům přispělo v posledních dnech rovněž chladnější počasí, kvůli němuž se znečišťující částice hůře rozptylují.

Indická lékařská asociace dnes apelovala na dillískou vládu, aby zakázala sportovní a další venkovní aktivity žáků ve školách. Asociace se také vyslovila pro zrušení dillíského půlmaratonu plánovaného na 19. listopadu, protože špatná kvalita vzduchu by měla s největší pravděpodobností velmi negativní vliv na zdraví účastníků. Lékaři přitom upozornili, že běh má být zahájen v ranních hodinách, kdy je zamoření vzduchu nejhorší. Meteorologové uvádějí, že vzhledem k předpovědi počasí se situace ve městě zřejmě v nadcházejících dnech příliš nezlepší.

Mnozí lidé, kteří dnes vyšli do ulic Dillí, si stěžovali, že je pálí oči a v krku, a zakrývali si obličeje šátky, aby se před smogem chránili, napsala agentura AP. Znečištění ovzduší je nejnebezpečnější pro seniory, děti a lidi, kteří bez ohledu na kvalitu ovzduší trpí dýchacími problémy.

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes na různých místech v Dillí dosahovala podle agentury AFP 300 až 650 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist