Distributoři energie chtějí efektivnější spolupráci s vládou při povodních
Generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček uvedl, že do budoucna by bylo potřeba pravidelně aktualizovat povodňové plány, aby reflektovaly reálné scénáře. "Abychom byli připraveni, musíme vědět, co nás čeká," řekl. Upozornil rovněž na potřebu školení starostů a přípravy na řešení odpadů při obnově po povodních, jelikož jsou často podceňovány.
Náměstek primátora Opavy Vladimír Schreier zhodnotil negativně, že armáda začala zasahovat až několik dní po povodních. Vláda podle něj měla povolat armádu v pátek před vyvrcholením povodní o víkendu, aby obce mohly využít její pomoc hned v počátcích.
"Distributoři energií a kritická infrastruktura by měla být součástí Ústředního krizového štábu, aby se zlepšila komunikace mezi všemi zúčastněnými," řekla Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru Public Affairs ve společnosti ČEZ. Podle ní firma zvládla krizovou situaci velmi dobře, ale na celostátní úrovni existuje prostor pro zlepšení.
ČEZ při povodních připojil zpět do sítě 220 000 odběratelů, přičemž do 26. září byly všechny odběry elektřiny obnoveny. U plynových přípojek byla situace složitější. Nyní je připojeno 80 procent odběratelů. Společnost se snaží, aby do konce října toto číslo navýšila, a do konce listopadu chce mít všechny dodávky plně obnoveny. V některých oblastech, jako jsou Jeseníky a Holčovice, ČEZ dočasně zajišťuje dodávku tak, že dováží na místa zásobníky s plynem.
Řečníci se na konferenci shodli, že je nutné posílit povědomí o spoluodpovědnosti občanů a jejich zapojení do krizových opatření. "Občan nemůže spoléhat pouze na stát nebo obec. Je důležité, aby byl každý jednotlivec připraven na krizové situace a věděl, jak jednat," řekl Vlček.
reklama