Divocí koně se budou možná od příštího roku pást i v Podyjí
"Potřebujeme divoké koně pro stepní oblasti a vřesoviště. Nepotřebují přikrmovat, nepotřebují přístřešek, nepotřebují vlastně nic, jen prostor a vodu," uvedla náměstkyně ředitele parku Podyjí Lenka Reiterová.
Podle odborníků se naposledy proháněla stáda divokých koní Podyjím zhruba před 2000 lety. Pak je vyhubili lidé. Původní evropští divocí koně již neexistují, nejblíže k nim má ale právě exmoorský pony. "V podstatě je geneticky, stavbou těla, způsobem života i zbarvením totožný," řekl Dalibor Dostál ze sdružení Česká krajina, jehož cílem je návrat těchto zvířat do přírody.
Z iniciativy sdružení bylo letos ve vojenském prostoru u Milovic vypuštěno patnáctičlenné stádo divokých koní. Do konce letošního roku k němu přibude další. Pořízení a dovoz těchto 30 koní z Velké Británie do ČR přijde na 1,2 milionu korun.
Projekt platila z větší části EU. Česká krajina se nyní od ní snaží získat dotaci dalších 900 000 korun na stádo pro Podyjí. Páslo by se v dřevěných ohradách. Výhodou exmoorských poníků, jimž se ve Velké Británii říká divocí koně, je hlavně jejich nenáročnost. Podobně jako ovce romanovské spásají nejen trávu, ale i náletové dřeviny a tím pomáhají zachovávat louky. Ostatní plemena koní a ovcí jsou na stravu mnohem vybíravější.
V Podyjí je zhruba 100 hektarů pozemků, které zatím spásá asi sto ovcí, 30 koz a přibližně 15 koní.
reklama