https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/divoci-kone-spasaji-podyji-pul-roku-adaptovali-se-dobre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Divocí koně spásají Podyjí půl roku, adaptovali se dobře

5.12.2018 11:29 | ZNOJMO (ČTK)
Koně přivezl speciální transport z anglického Exmooru v první polovině května, ochranáři je ale nejdříve vypustili do takzvané aklimatizační sekce.
Koně přivezl speciální transport z anglického Exmooru v první polovině května, ochranáři je ale nejdříve vypustili do takzvané aklimatizační sekce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí
Jedenáct divokých koní se už půl roku prohání ve dvou vybraných lokalitách Národního parku Podyjí na Znojemsku. Na 70 hektarech pastvin mají pomáhat s jejich údržbou a chránit před zarůstáním. Odborníci jejich pobyt hodnotí jako přínosný, nežádoucí vysoká tráva už prakticky zmizela. Lze očekávat, že pastvina přiláká nové druhy brouků či motýlů, řekl dnes biolog Národního parku Podyjí Robert Stejskal.
 

Koně přivezl speciální transport z anglického Exmooru v první polovině května, ochranáři je ale nejdříve vypustili do takzvané aklimatizační sekce. O měsíc později šest koní vypustili u bývalé Mašovické střelnice, zbylou část na západním okraji Havranického vřesoviště.

"Jednou z prvních věcí, která pozorovatele zaujme při pohledu přes ohradník, je, jak vypasením vynikl mikroreliéf pastvin," uvedl na webu národního parku Stejskal. Zdánlivě rovné plochy jsou podle něj plné kopečků a dolíků, které byly dříve utopené ve vysoké trávě. "Dříve to byla monotónní plocha trávy, dnes je to různorodé. Potrvá to ještě nějaký čas, ale znovu se dostává ke slovu ta původní stepní vegetace, která byla dříve zarostlá," řekl Stejkal.

Původně souvislé travní porosty jsou místy také prošlapané početnými chodníčky, jsou v nich i vyležená místa. Porosty křovin koně rozdělili různými průchody a stezkami v místech svých oblíbených tras. Takové podmínky vytvářejí vhodné prostředí pro různé druhy hmyzu. "Saranče vyhledávají například místa s obnaženou půdou. Koňský trus je zase obývaný řadou zajímavých druhů hmyzu. Přímo v havranické pastvině byl zachycen třeba roupec sršňový. To je dravá moucha, jejíž larvy potřebují k životu právě trus velkých kopytníků," uvedl Stejskal. Pastvina by podle něj mohla přilákat i druhy brouků, které na tomto místě nebyly desítky let, například některé druhy nosatců či chrobáků.

Koně nevypásají lokality naráz, správci je postupně pouštějí do různých částí. Cílem postupné pastvy je, aby byla vypásaná plocha různorodá a na pastvině se nacházely i "klidové plochy". Při pohledu na pastviny je podle ochranářů vidět, že se koně na zdejší podmínky velmi rychle adaptovali.

Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, kteří ke svému životu potřebují plochy s různorodou vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích v různých částech České republiky, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000. Projekt vede ochranářská organizace Beleco Spolupracuje se společnostmi Wetland a Česká krajina, jež má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti.

lip kš


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist