https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stredocesky-kraj-poskytne-dotaci-projektu-navratu-kopytniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Středočeský kraj poskytne dotaci projektu návratu kopytníků

17.10.2018 00:27 | PRAHA (ČTK)
Středočeský kraj poskytne dotaci dva miliony korun projektu návratu velkých kopytníků do volné přírody. / Ilustrační foto
Středočeský kraj poskytne dotaci dva miliony korun projektu návratu velkých kopytníků do volné přírody. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
Středočeský kraj poskytne dotaci dva miliony korun projektu návratu velkých kopytníků do volné přírody. Jde o projekt, který začal v roce 2015 na pastvinách v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Za většinu z dotace bude pořízena technika určená především pro přepravu zvířat, informovala včera Helena Frintová z krajského úřadu.
 

Na pastvinách žijí stáda zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. "Jedním z hlavních cílů je přiblížit dětem, mládeži a obecně veřejnosti původní podobu středočeské a evropské přírody, na jejíž tvář měli výrazný vliv velcí kopytníci," uvedla v tiskové zprávě hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Pastviny se již ve třech etapách rozrostly, nyní je na řadě čtvrtá etapa pokračování projektu, která je zaměřená na praktickou ekologickou výchovu v terénu. "Výsledkem by měla být původní krajina - step, a to včetně rostlinstva. Na vytvoření biotopu přírodních luk a pastvin má přitom zásadní vliv přirozená pastva původních druhů zvěře," řekla Jermanová.

Ve čtvrté etapě projektu především bude doplněno technické vybavení. Rezervace získá odchytové zařízení pro bezpečné zacházení se zvířaty v případě jejich transportu nebo nutného vyšetření či ošetření. Zároveň bude zakoupena technika pro převoz zvířat a materiál nutný k péči o rezervaci. Dosud se toto vybavení půjčovalo. S rostoucím počtem zvířat a rozlohou rezervace už pronájem techniky není ekonomicky rentabilní.

Celkové náklady na čtvrtou etapu rozvoje projektu přesáhnou 3,3 milionu korun, financována bude i z jiných zdrojů než z rozpočtu Středočeského kraje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist