https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-konce-roku-musi-majitele-domu-nechat-zkontrolovat-kotle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do konce roku musí majitelé domů nechat zkontrolovat kotle Aktualizováno

5.1.2016 10:48 | PRAHA (ČTK)
Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou před koncem roku schválila vláda a o jejímž osudu rozhodne Parlament, umožní také přímou kontrolu lokálních topenišť v domácnostech, kde bude existovat podezření na porušení zákona.
Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou před koncem roku schválila vláda a o jejímž osudu rozhodne Parlament, umožní také přímou kontrolu lokálních topenišť v domácnostech, kde bude existovat podezření na porušení zákona.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do konce letošního roku si budou muset lidé nechat zkontrolovat technický stav kotle, s nímž vytápějí svůj rodinný dům. Napřesrok totiž po nich mohou obecní úředníci chtít doklad, zda je kotel v pořádku. Pokud ho majitel nepředloží, bude mu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) hrozit dvacetitisícová pokuta. Zájem o kontroly je ale podle MŽP minimální, úřad proto apeluje na lidi, aby neotáleli.
 

"Možná v té zdrženlivosti hraje roli i fakt, že další kontrola bude ze zákona muset proběhnout do dvou let a za dva roky zas, kontroly se budou již pravidelně opakovat. Patrně proto je většina lidí nechává až na poslední chvíli," řekla ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Povinnost je podle ní už známa od roku 2012, kdy začal platit současný zákon o ochraně ovzduší. Podle posledních údajů z roku 2011 by mělo revizí projít přibližně 560 000 lokálních topenišť.

"Doporučujeme si kontrolu objednat čím dříve, tím lépe. Vyhnete se možnému čekání na kontrolu i riskování, že na poslední chvíli pro zaneprázdněnost kontrolorů nestihnete zákonný termín," upozorňuje ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Kurt Dědič.

Ministerstvo předpokládá, že cena základní kontroly se bude pohybovat v řádu stokorun. Otázkou ale je, zda budou jednotlivé kraje zásobeny speciálními techniky. Půjde o odborně způsobilé osoby, které výrobce proškolil a udělil jim oprávnění k instalaci, provozu a údržbě daného typů kotlů. Podle informací MŽP přislíbila Hospodářská komora na svých webových stránkách zveřejnit seznam odborně způsobilých osob, které byly proškoleny pod jejich dohledem, a které mohou provádět kontroly. Seznam by měl k dispozici na konci ledna 2016.

Na výměnu zastaralých kotlů mohou jejich majitelé také od státu získat maximálně 127 500 korun. Krajské úřady začínají poskytovat evropské dotace v těchto týdnech.

Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou před koncem roku schválila vláda a o jejímž osudu rozhodne Parlament, umožní také přímou kontrolu lokálních topenišť v domácnostech, kde bude existovat podezření na porušení zákona.

Návrh počítá s tím, že když se v jednom roce opakovaně objeví podezření na porušení zákona, budou moci úřednici v příslušném domě zkontrolovat kotel. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50.000 korun. Ministr Richard Brabec (ANO) přitom nepočítá s tím, že by úředníci kontrolovali kotle proti vůli majitelů. "Pokud nebude (úředník) vpuštěn, tak se tam rozhodně nebude vlamovat," řekl v polovině prosince po jednání vlády. Možnost kontrol v domácnostech vzbuzuje u některých politických stran odpor. Ústavní právníci ale k návrhu odmítaví nejsou.

MŽP v předkládací zprávě uvedlo, že Česko má problém s velkým množstvím zastaralých zařízení, která umožňují spalování odpadu. Nově budou moci sousedé, pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, poslat na úřad důkaz - fotografii nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Tyto kontroly mají začít fungovat od ledna 2017.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (3)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

5.1.2016 16:51
560tis. lokálních topenišť? Tak to je myslím ještě lepší kšeft než povinné revize komínů. To už někomu za nějaké to osekání ústavou zaručeného práva na ochranu soukromí občana stojí. A to jsme nadávali na předlistopadovou "totalitu". A prý "ústavní právníci" nemají nic proti? Hmm. Tak jo. Jen tak dál......
Odpovědět
MD

Marek Drápal

5.1.2016 18:15 Reaguje na Milan Milan
Mám pocit, že trochu mícháte dvě věci. Povinná revize přece "zaručené právo na ochranu soukromí občana" "neosekává". To je v podstatě to samé jako technická kontrola auta. Souhlasím, že povinná revize komínů v RD je nesmysl. Je přeci starost každého, jak se o spalinovou cestu stará a pokud něco podcení a vyhoří, nebo se otráví, je to jen jeho zodpovědnost. U kotle tomu rozumím lépe, tam se opravdu mohou chybným seřízením prudce zvýšit emise.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

6.1.2016 09:42
skvělý kšeft pro kontrolory, kteří by se jinam museli živit poctivě.
a občané budou zase chudší..
K čertu se všemi ekologisty!
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist