https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-skotske-prirody-jsou-vypousteny-kocky-divoke-aby-se-zabranilo-vyhynuti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do skotské přírody jsou vypouštěny kočky divoké, aby se zabránilo jejich vyhynutí

16.6.2023 10:18 (ČTK)
Kočka divoká
Kočka divoká
Ochránci přírody na tajných místech ve Skotské vysočině vypouštějí asi 20 speciálně vyšlechtěných koček divokých, aby zachránili tento druh před vyhynutím ve Velké Británii. Další zvířata budou do volné přírody vypuštěna postupně, během příštích tří let, ale podle ekologů stále budou čelit problémům s přežitím, napsal list The Guardian.
 

Zvířata byla odchována v zajetí v rezervaci pro divokou zvěř v pohoří Cairngorms. Vyrůstala zde v rámci chovného programu vedeného Královskou zoologickou společností Skotska, který by měl v příštích třech letech vypustit do volné přírody až 60 koček divokých.

Je to poprvé, kdy byl ve Spojeném království oficiálně vypuštěn do volné přírody takový dravý savec, jako je kočka divoká. Pokud bude iniciativa úspěšná, zvýší to tlak navrácení rysa ostrovida do Skotska.

Program chovu v zajetí byl vytvořen poté, co se skotská populace kočky divoké ocitla v roce 2019 na pokraji prohlášení za geneticky vyhynulou ve volné přírodě kvůli ztrátě životního prostředí a křížení s kočkami domácími.

Mezinárodní svaz ochrany přírody uvedl, že divoká populace "již není životaschopná". Odhaduje, že ve volné přírodě ve Skotsku žije jen 30 jedinců. "Počet volně žijících koček je příliš malý, křížení příliš pokročilé a populace příliš roztříštěná," uvedla organizace.

Kočky se živí myšmi, hraboši a králíky. Místní lidé včetně myslivců, kteří se mohou obávat, že by kočky divoké mohly sežrat tetřeví a bažantí mláďata, byli poučeni o jejich životních zvyklostech.

Ekologové se stále obávají, že kočky divoké čelí velkým problémům s přežitím. "Bohužel život divokých šelem je těžký a smutnou realitou je, že některé z koček divokých, které vypustíme, nepřežijí kvůli hrozbám, jako je například silniční doprava. Jejich přežití závisí na jejich individuálním chování v novém prostředí," uvedla vedoucí projektu Helen Sennová.

"Víme však také, že nečinnost povede k vyhynutí. Protože za úbytek kočky divoké je zodpovědná lidská činnost, máme povinnost jednat hned a chránit jednoho z našich nejvzácnějších a nejohroženějších savců," dodala.

Kočky divoké byly vypuštěny v pohoří Cairngorms se satelitními obojky, aby mohly být pečlivě sledovány a pod dohledem.

V rámci projektu se také intenzivně monitorují kočky domácí v oblasti vypuštění, přičemž 100 kamerových pastí lokalizuje tyto šelmy, které budou následně odchytávány a v případě potřeby očkovány a kastrovány, aby se zabránilo křížení s kočkami divokými.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (63)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

16.6.2023 12:40
Jasně no. Další vliv arogance člověka - genetické znečištění, tentokrát přes domácí mazlíčky.
Kočky, primárně jedinci "žijící venku", jsou vůbec velký problém. Mohou za vyhubení, prokázaných, 63 druhů zvířat. Některé země zavádí opatření na jejich kontrolu, jako třeba Británie, Austrálie, Nový Zéland a další.
Kdybych pak měl spočítat, kolikrát jsem tady viděl kočky, které draply vlaštovky, sýkorky, rehky, stehlíky, červenky, dokonce letos i konipase lučního... a to nemluvím o plších, plšících, tesařících, střevlících, můrách a motýlech a jednoduše všeho, co se pohne, a je to, řekněme, v lovitelné velikosti.
Stručně řečeno, je to další, z lidmi zaviněných, pohrom pro přírodu. Takže lidé by to měli i vyřešit, je to jejich plná zodpovědnost.

A oni nejen že na to kašlou, oni je venku ještě přikrmují, chudinky chlupatý. Co na tom, že to jsou masoví vrazi, páchající genocidy (-_-) :/
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 13:33 Reaguje na Anyr
1. uveď seznam 63 druhů, vyhubených kočkou domácí
2. kočka divoká "drapne" pro svou obživu úplně totéž, co kočka domácí
3. příroda už je taková, že v ní jsou "vrazi" a oběti
4. bez občasného "osvěžení krve" kočkou domácí by populace kočky divoké pozbyly životaschopnost
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 14:31 Reaguje na Josef Mozek
Slepičí mozečku, slyšel jste někdy o invazivních druzích? Asi ne, neb to, co jste napsal je na opakování základky (body 1 a 4). Proč myslíte, že ji na Novém Zélandu eradikují? Z dlouhé chvíle? A samozřejmě, že jindy aktivní a briskní trollové k to mu mlčí, neb to napsal duhově laděný blb.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cats_in_New_Zealand

Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 14:37 Reaguje na Karel Zvářal
Tak když jste ve vzdělání tak vepředu, tak mi ten seznam dle bodu 1 napiště vy. Anyr se k tomu zjevně nemá. A bod 4 - osvěžení přínosem cizí krve, to podle vašeho vzdělání není pravda?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 14:44 Reaguje na Josef Mozek
Uvedl jsem jen Nový Zealand, jestli neumíte anglicky, máte smůlu. A to byl jen JEDEN příklad za všechny! Kočky byly vysazeny v minulosti na spoustě míst/ostrovů, kde se ani nevědělo, co tam vlastně žije. Jen podle pamětníků máme +- představu.

S tím křížením si děláte evidentně prdel, proč tam tedy Skotové nevyhodili víc domácích koček? Základem zoologie jsou PŮVODNÍ čisté linie, nikoliv nějaký bezmozkův mix.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 15:07 Reaguje na Karel Zvářal
1. Souhlasím, že někde, třeba zrovna na tom Novém Zélandu kočky mohly přispět k úbytku početnosti některých druhů, ale ani v jednom případě nedošlo k vyhubení ( TO JE STAV, KDY NIKDE NA SVĚTE NEŽIJE V PŘÍRODĚ ANI JEDEN KUS PŘÍSLUŠNÉHO DRUHU ). Alespoň jsem o žádném případu neslyšel. Proto jsem žádal o ten seznam....A takové domněnky, že tam asi něco bylo , ani nevíme co, ale zaručeně to kočky vyhubily - to je k smíchu.
2.Myšlenkové pochody Skotů neznám, já osobně bych se jejich vysazováním ( koček ) nezabýval, protože kočka zdaleka není ohrožený druh.
3. Čisté linie nejsou základem zoologie, ale je to chovatelský pojem, tedy věc, která se používá v řízeném chovu , hlavně domácích zvířat. V přírodě se zvířata páří nahodile, a to že člověk svou činností oddělil od sebe jednotlivé místní populace, nevznikly nějaké "linie".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 15:12 Reaguje na Josef Mozek
Nemíním vám dávat hodiny doučování v elementárních věcech. Najděte si někoho, kdo ovládá jazyky a studujte. S takovými neznalostmi bych měl odvahu si dát váš nick. To je chucpe na kvadrát!-)
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 15:15 Reaguje na Karel Zvářal
Jste v koncích, bez argumentů, které by vyvrátily to, co jsem napsal. Zmohl jste se jen na obecné plácání a pokus o urážku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 15:21 Reaguje na Josef Mozek
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/co-znamenaji-nepuvodni-hadi-na-ostrove-guam-ptaci-peklo-a-pavouci-raj

Blboune největší!
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 15:25 Reaguje na Karel Zvářal
Zvářale, už vám tečou nervy.. :) :).... neumíte rozumově zpracovat psaný text.... já chci ten seznam úplně vyhubených druhů, dále chci, abyste si zjistil, co je liniový chov....Cpete mi sem článek o hadech, když se bavíme o kočkách.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 15:31 Reaguje na Josef Mozek
Hňupe, psal jste, že žádný druh nemůže jiný vyhubit. Tady máte aktuální VYHUBENÍ deseti z dvanácti druhů ptáků "přirozeným" predátorem. Tedy žádné vyhynutí, jak neznalí zelení sluníčkáři rádi uvádějí.

Mně tečou nervy, jo? A co potom dělají vám?-)))
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 15:39 Reaguje na Karel Zvářal
Vy už máte vztekem nějaké mžitky před očima, že vidíte i to , co jsem nenapsal...Článek znám a dobře vím, že vysazené druhy v některých případech ublížily druhům původním. Tak proč mi vnucujete, že tvrdím opak?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 15:50 Reaguje na Josef Mozek
Ne že ublížily, VYHUBILY je. Četl jste to o té bojze? Zjevně ne, protže to je další příklad za všechny, které si dohledejte užsám, já jsem skončil.


... mohly přispět k úbytku početnosti některých druhů, ale ani v jednom případě nedošlo k vyhubení ( TO JE STAV, KDY NIKDE NA SVĚTE NEŽIJE V PŘÍRODĚ ANI JEDEN KUS PŘÍSLUŠNÉHO DRUHU ). Alespoň jsem o žádném případu neslyšel. Proto jsem žádal o ten seznam....
Odpovědět
JM

Josef Mozek

16.6.2023 15:55 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, to jsem napsal....takže vyvraťte to a napiště konkrétně, které druhy kočka úplně vyhubila....já to totiž psal v souvislosti s kočkou. ....jenže vy si pletete s hady....
Odpovědět
Sl

Slovan

16.6.2023 16:39 Reaguje na Josef Mozek
Ačkoli nesouhlasím ani s vámi (bod č. 4), tak místní narcista Zvářal uráží všechny, kteří si dovolí jakkoli zpochybňovat jeho maličkost.

Jinak kočka domácí skutečně může výrazně “vypomoci” k vyhubení druhu v místě, kde nikdy nežila. Typicky tedy ostrovy. Viz. např. Austrálie:
https://invasives.org.au/blog/meet-the-27-native-animals-cats-have-helped-send-extinct-since-colonisation/

Samozřejmě se jedná o nepůvodní druh. Proto má tak obrovský negativní dopad. Nic podobného tam do té doby nežilo a tamní fauna na to není jednoduše přizpůsobena. Nicméně nic o tom, že by kočka domácí např. v té Austrálii způsobila kompletní vyhubení (ve kterém by měla prsty pouze a jen ona), jsem nenašel.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

16.6.2023 18:45 Reaguje na Karel Zvářal
.....a co to dokazuje tlustý dezolate??? Vůbec nic. A je klidně možné, že bez koček by se přemnožení hlodavci, kteří by například prostřednictvím parazitů vyhubili násobný více druhů. Ale to je na vás trošku moc složité, že.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

16.6.2023 18:42 Reaguje na Karel Zvářal
Jste v argumentaci nouzi, vybraný dezolate.
Odpovědět
JN

Jan Novák

16.6.2023 17:32 Reaguje na Josef Mozek
https://invasives.org.au/blog/meet-the-27-native-animals-cats-have-helped-send-extinct-since-colonisation/

Věřím, že dokážete správně přečíst informace ze článku a pochopit, že u vyhynutí některých druhů výskyt zdivočelých koček domácích velmi zásadně ovlivnilo, u jiných zase kombinace více faktorů.

Hřebík do rakve taky zasadilo vysazení jedné březí kočky na poslední místo výskytu ptáka Traversia lyalli. Vziknutá populace koček všechny zbylé ptáky vylovila.
Odpovědět
JN

Jan Novák

16.6.2023 17:33 Reaguje na Jan Novák
Kdyžtak se omlouvám, nevšiml jsem si, že odkaz na článek se zde již vyskytl. :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

16.6.2023 18:41 Reaguje na Karel Zvářal
Tlustý dezolate, lidská populace na novém Zélandu je o dva rady menší, než statistická chyba. Tudíž argumentace Novým Zélandu je zcela nemistna.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 18:51 Reaguje na Daniel Višňovský
Kachektický hubeňoure, závidíte, že vypadám dobře?-) Neznáte náhodou Dirty Beina (Dart Bane), Špinavou nohu, jak jsem mu říkal? Ta se mi také intenzivně věnovala, ale k věci nikdy neřekla nic. Jako teďka vy. Nejedná se o lidi, ale o fatalní vliv dovezených predátorů na faunu. Spoustu druhů eliminovali, takže ochranáři namnožili zbylé z okolních ostrovů a budou je vypouštět poté, co eradikují invazní druhy na hlavní ostrov. To je nouze, co?-))
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.6.2023 11:50 Reaguje na Karel Zvářal
Vy vypadáte dobře jo????? To vám řekl prakticky lékař nebo Marka z prasecaku???
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.6.2023 11:50 Reaguje na Karel Zvářal
Vy vypadáte dobře jo????? To vám řekl prakticky lékař nebo Marka z prasecaku???
Odpovědět
JN

Jan Novák

16.6.2023 20:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Oh, neuvědomil jsem si, že se zde diskutuje na úrovni. Přeji tedy hezký internetový vulgarity.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 21:04 Reaguje na Jan Novák
Pán je strojař, ale jak vidí hadr, musí si kopnout:-) Takových je tu více. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa, že...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 21:09 Reaguje na Jan Novák
A jinak děkuji za koment, tady na to čekají, jak kuře na flus a aj zapomínají přispívat na svá tradiční vlákna:-)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.6.2023 11:52 Reaguje na Jan Novák
Pane Nováku, měl jsem štěstí na vynikající učitele....a ti mne kladli na srdce, že mám za každých okolností nazývat osoby, věcí a procesy pravými jmény a oznacenimi.......Odporuje tomuto něco z toho, co jsem napsal???
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.6.2023 08:57 Reaguje na Karel Zvářal
Trošku na poučenie - invazívne druhy existujú odkedy existuje divá príroda. Aj keď spôsobujú vyhubenia predchádzajúcej fauny.
Nové prepojenia kontinentov vytvorili nové migračné trasy pre zvieratá: severná - južná amerika, europa - afrika, severná amerika - severná ázia.

Jedine u izolovaných ostrovov a v austrálii k tomu nedochádzalo, tam bola príčina v ľuďmi zavlečených zvieratách.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.6.2023 13:01
Snad bude tento projekt podobně úspěšný, jako některé jiné po celém světě a kočka divoká začne ve Skotsku opět prosperovat.

https://rewildingeurope.com/news/saving-wildcats-joins-the-european-rewilding-network/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 19:49
Projekt se mi líbí, i místo vybrali optimální (střední S.), jen do těch ztrát je třeba započítat i predaci početným orlem skalním, který je významným regulátorem zdivočelých koček domácích. Těch 30 současných není špatné číslo, bývá i méně, ale je třeba čas od času krev oživit jedinci odjinud. O tom rysovi se mluví leta, asi jsou silné tlaky proti jeho vypouštění. Ale i on by byl predátorem koček divokých, s tím je nutno počítat.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 20:40
Zajímavé. Jen se mi vůbec nelíbí ty lokátory, které na ty kočky navěsili. Považuju to za hrozné, na hranici týrání a kočky lituju, že s takovým bazmekem na krku budou muset žít. A hodně dlouho.
Odpovědět
Sl

Slovan

16.6.2023 20:56 Reaguje na Petr
A jak jinak chcete získat údaje o jejich pohybu? Pokud chcete efektivně chránit jakékoli zvíře v jakémkoli prostředí, tak tyhle data prostě potřebujete. Jen díky tomu ochranáři přesně vědí, kde jsou migrační koridory, které jsou stejně důležité jako samotné chráněné rezervace! Jako fakt nevím, co je na tom za týrání… ta zvířata s tím normálně fungují.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 21:12 Reaguje na Slovan
Chtivost a zvědavost zvítězila nad lidskostí a úctou ke zvířatům.
Efektivně chránit? Pod tím si neumím nic představit. A upřímně ani si neumím představit jak k tomu pomůžou informace o poloze zvířat.
Ano, zvířata s tím "normálně" fungují. "Normálně" fungovat se dá s ledasčím, mrkněte do diskuze o mrtvé vlčici. A možná bychom mohli začít u slova normálně. Co je pro takovou divokou kočku normální? Je pro ni normální mít na krku měsíce a roky uvázaný nějaký přednmět? A nebo to rovnou vyzkoušejme. Když říkáte že to nijak nevadí, tak byste si tím měl být jistý, takže to podložte vlastní zkušeností a na pár týdnů si to nasaďte a pak nám napište jak jste normálně fungoval. Už se těším.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 21:13 Reaguje na Petr
Ale samozřejmě ne obojek pro kočku, ten by vám byl moc malý. Vy jste větší, tak potřebujete obojek úměrný své velikosti. Asi tak kilový.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 22:00 Reaguje na Petr
Měl byste chodit nahý. Chodíte, nebo se oblékáte?-)
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 22:54 Reaguje na Karel Zvářal
No a nechcete si to taky zkusit na pár týdnů dát na krk? Pro vás trochu větší, tak dvoukilový.
Odpovědět
JN

Jan Novák

16.6.2023 22:41 Reaguje na Petr
Jen hezky, ať se o vypuštěných jedincích nic neví, kde se vyskytují, jaká mají teritoria, jak mezi sebou interagují, kdo se rozmnožil, koho zajelo auto, zastřelil člověk nebo zakousl pes. Absence dat zcela jistě pomůže záchraně dané populace.

Chtivost a zvědavost nad lidskostí a úctou, to je určitě ten důvodu proč se lidé snaží ten druh zachránit. :))
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 22:46 Reaguje na Jan Novák
Absence dat přijde po pár dnech, hned jak tomu dojdou baterky.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 23:05 Reaguje na Petr
A ani v těch pár dnech provozu to s těmi daty nebude kdovíjaké. Je to vysočina, GPS signál to samosebou nechytí všude, a pokrytí GSM tam taky jistě nebude úplné. Stačí aby kočky někam zalezly a už jsou neviditelné.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 23:24 Reaguje na Petr
Klidně se může stát, že některé kočky budou mimo signál celou dobu, takže ta "důležitá data" o nich nebudou žádná.
Odpovědět
Pe

Petr

16.6.2023 22:44 Reaguje na Slovan
Nikde jsem nenašel jak dlouho takový obojek vydrží v provozu. Tak tipnu - týden? To po týdnu už žádná efektivní ochrana nebude? Už nikdo nebude vědět kde ty kočky jsou... Ale samozřejmě na krku to budou vláčet dál. Tak dlouho, dokud to někde neutrhnou, nebo to neupadne (nebo se na tom neoběsí). Týdny? Měsíce? Roky?
Já to prostě považuju jednak za velmi obtížné břemeno pro zvíře, a jednak za zbytečnost. A neúctu k těm zvířatům. Samozřejmě je mi jasné, že když ta možnost taky je, že zastánci to budou považovat za skvělé a důležité, že bez toho to nejde a podobně. Jenže ono to bez toho jde a úplně normálně. Vždyť to bez toho půjde za pár dní, až tomu dojdou baterky.
Odpovědět
Sl

Slovan

17.6.2023 11:04 Reaguje na Petr
Tohle jako myslíte vážně?
Proč si o tom nejdřív něco nezjistíte? Ty údaje jsou mnohdy naprosto klíčové, proto se to taky dělá VŠUDE! Když nevíte, kde, kam a proč se ta zvířata pohybují, jaká místa preferují apod. tak je nemůžete efektivně chránit! A jestli si fakt myslíte, že tohle je nějaké týrání, jste ňouma. Jak jinak tyhle údaje tedy zjistíte? Povídejte, jsem zvědav!
Že o tom zhola nic nevíte je evidentní. Týden? Kdepak… klidně rok a víc, přičemž po uplynutí této doby sami od zvířete odpadnou! Nedává se to na každé zvíře…

https://cesky.radio.cz/vedci-monitoruji-rysy-v-beskydech-pomoci-obojku-chteji-prispet-k-ochrane-selmy-8714734
Odpovědět
Pe

Petr

17.6.2023 23:29 Reaguje na Slovan
Rok že vydrží v provozu maličké zařízení s maličkou baterií? Nevěřím, můžete dát konkrétní údaje? Nejvíc mě zajímá kolik to váží. Je mi jasné, že na několikrát tězšího rysa je možné dát těžší obojek, než na malou kočku.
No a pokud se to nedává na každé zvíře, tak to ta data asi nejsou tak důležitá a klíčová, jak tu přesvědčujete.
A že to není týrání víte jak a odkud? Jen si to myslíte? A to jste v diskuzi o mrtvé vlčici psal o nedostatku empatie. Souhlasím, mnoho jí nemáte.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.6.2023 09:54 Reaguje na Petr
Neumíte použít ten blbej google?
https://www.wildlifeact.com/blog/gps-and-vhf-tracking-collars-used-for-wildlife-monitoring/

Je to sice starší článek, ale je tam napsána doba jak dlouho vydrží i váhu na savce.
Nejsou klíčová? Proto každý biolog tvrdí opak. Ukažte mi aspoň jednoho, kdo tvrdí to co vy!
A jak víte, že to týrání je, když ta zvířata nijak nestrádají? Dle čeho soudíte?
Odpovědět
Pe

Petr

19.6.2023 15:56 Reaguje na Slovan
Díky, ale moc toho tam nepíšou. Jen mlhavé méně než 12 měsíců. V případě koček to musí být jen malé zařízení, takže tipuju maximálně pár měsíců. Ale uznávám, že to funguje déle, než jsem si myslel.
A jak vy víte a dle čeho soudíte, že nijak nestrádají? Já to usuzuju z prostého cizího předmětu na krku, který překází a tíží. Z čeho to soudíte vy? Z ničeho. Proto jsem navrhoval, aby si to někdo vyzkoušel. Je to jednoduchý pokus - V kuchyni určitě máte třeba pytlík mouky, nebo cukru. Uvažte si ho na krk a zkuste s ním chodit. Nevydržíte to ani hodinu. Ovšem strádat dle vašich slov zcela jistě nebudete.
Odpovědět
Pe

Petr

19.6.2023 16:07 Reaguje na Slovan
4 až 5 procent je hodně velká zátěž na to, že se s tím musí zvíže pohybovat 24 hodin denně, a v případě kočky s tím musí i běhat, skákat a lovit.
Tipnu si, že vážíte třeba 80 kg. Dokážete si představit, že byste několik měsíců nonstop nosil na krku tříkilové závaží? A dokázal byste s ním běhat a skákat? Ani byste se nezvednul ze židle. Ale mně tu budete tvrdit, že to zvířatům nijak nevadí a ještě se hloupě ptáte proč by mělo.
A to je ta empatie. Někdo dokáže cítit s druhými, a někdo zase ne.
Odpovědět
Pe

Petr

20.6.2023 07:21 Reaguje na Petr
A to jsem nezmínil velice citlivé zvířecí smysly. Někdy stačí jeden lidský dotek, aby zvíře zcela změnilo své chování, třeba i za cenu života. Ale kidně jim na krk pověsíme silně páchnoucí pastové závaží, a ještě se tváříme, že jim to nevadí.
Odpovědět
Pe

Petr

19.6.2023 16:39 Reaguje na Slovan
A víte co je pro mě záhada? Že u článku o vlčici chycené do oka jste psal o psychopatech bez empatie, kteří jsou něčeho takového schopní a přál jste jim to samé. V té samé diskuzi p. Machaček psal o sousedově kočce, která se málem oběsila na obojku proti klíšťatům. A tady o obojcích píšete že nijak neškodí a nevadí, a považujete je za nutné a důležité. Toto prostě nepochopím. Dva příklady se stejným koncem, na které máte přesně opačné názory.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.6.2023 11:44 Reaguje na Petr
Píšou tam zcela jasně, že to vydrží “až 3 roky”. Kde jste tedy sebral “12 měsíců” netuším.
Podle čeho soudím? Podle těch výzkumů …protože ta zvířata nejsou nijak podvyživená a rozmnožují se zcela normálně. Ony ty obojky nesbírají pouze údaje o poloze, ale mnoho dalších údajů, včetně fyzických daného zvířete.
Nemáte jediný relevantní argument pro to, proč by se to dělat nemělo. Jediné, na co se zmůžete je názor, že ta zvířata “trpí”. Jak trpí, o kolik se jim třeba sníží váha, když nemohou být schopni lovit (u šelem) a strašně je to omezuje (jak se snažíte nakecat), jste nepředložil. Necitoval jste byť jediného biologa, který by se v oboru pohyboval a který by sdílel vaše obavy. Melete tu o empatii, kterou ale sám nedisponujete, protože je vám u zadku, co by se stalo s celým druhem pokud bychom neznali jejich migrační koridory. Vy byste klidně obětoval celé populace jen kvůli údajné nepohodě pár jedinců. Nemáte údaje (fakta). Máte jenom “já si myslím”. A s tímhle mají ochránci jako pracovat u politiků? Tvl vy žijete asi v trošku jiném světě ne? A ještě vám vadí fotopasti. Ty asi ta zvířata taky doslova ničí..

https://www.donio.cz/elephangelist

Na tuto organizaci pravidelně přispívám.
“Vaši podporu bychom proto využili na nákup a nasazení monitorovacího vybavení (fotopasti, audiorekordéry,…) a trackovacích technologií, které nám poslouží k lepšímu poznání živočišných druhů v oblasti, stavu populací a jejich prostorových nároků, a k eliminaci konfliktů mezi lidmi a zvířaty – tedy primárně protipytláckým aktivitám ve spolupráci s místními složkami ochrany přírody.”

Fakt hrozný tyrani, že? Jen dodám, že ta technologie se neustále zlepšuje: obojky jsou čím dál lehčí s větší výdrží. A ještě nám můžete povědět, kolik takto sledovaných zvířat zahyne v důsledku uškrcení se. Jsem zvědav!
Odpovědět
Pe

Petr

21.6.2023 16:56 Reaguje na Slovan
Patrně neumíte číst. Píšou tam, že GPS obojky (a kočky dostaly právě GPS obojky) vydrží méně než 12 měsíců. A to předpokládám, že se jedná o obojek pro zvířata velikosti psa. Pro kočku musí být několikanásobně menší, tudíž nekolikanásobně menší bude i výdrž baterie. Ale to už se nikde neuvádí. Běžné domácí typy nevydrží ani týden, dejme tomu, že profi přístroje pár týdnů dají. Vaše "až tři roky" je legrační.
Ale vždyť naopak vy nemáte naprosto žádné informace o tom, že to zvířatůpm nevadí. Máte jen nepřímé informace typu typu "dokážou s tím žít". A to má být důlkaz, že to nijak nevadí? Že s tím dokážou žít přece neznamená vůbec nic. Galejníci taky dokázali žít s koulí na noze.
A už jste si zkusil něco pověsit na krk? No je mi jasné že ne, že to nemůžete zkusit, to byste pak musel říkat něco jiného.
Ano, sledovací zařízení má výhody, ale i nevýhody. Já vidím větší nevýhody. Vás nevýhody nezajímají a vyprávíte mi o empatii. To je dobré.
Odpovědět
Sl

Slovan

22.6.2023 12:47 Reaguje na Petr
Shrňme si to. Ochranáři jsou tyrani. Sledovaná zvířata buď umírají ve velkém nebo je to minimálně znát na jejich kondici. Získávaná data znát nepotřebujeme, protože v dnešním světě politiky ukecáte řečmi. A pytláky? Ty řešit nemusíme už vůbec. Žijeme prostě v úžasném světě… Petr 2023.
Realita je však úplně jiná. Dělá se to, protože se to dělat prostě musí. Jestli to pochopit nechcete, budiž. Třeba si to jednou uvědomíte sám. Dnešní ochrana přírody se bez toho neobejde a věřte tomu, že kdyby to ta zvířata jakkoli znevýhodňovala nebo by nedej bože trpěla, nedělalo by se to u každého projektu. Pokud by byla přijatelná alternativa, taky ne. Proč vám vadí fotopasti nechápu už vůbec. Zrovna včera organizace, na kterou sem odkazoval výše a na kterou přispívám (Save elephants) zveřejnila záběr mandrila rýholícího. V oblasti rezervace Tsolou působí již pár let, ale doteď se ani nevědělo, že tam ještě stále žije! Bez fotopastí vydíme jen malou část reálného života v tom či onom ekosystému. A co je důležité - záběr je hmatatelný důkaz! To je prostě realita. Dál se dohadovat nehodlám.

Nebavíme se pouze o GPS obojcích, ale i o VHF. U těch se píše: “They can be used for a wide variety of animals, and the operating life of the battery can last up to three years.”
A jak říkám… technologie se neustále vyvíjí, takže dnes na tom budou ještě lépe. Tohle jsou přeci jen informace z roku 2014.

Dál se dohadovat už nehodlám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2023 21:00
Jen drobná poznámečka. Zatím to nikdo nekomentoval, ale celkem by mě zajímalo, jak se taková kočka divoká speciálně šlechtí/vyšlechtí. To mi připadá jako čištění čisté vody, aby byla ještě čistší. Pravděpodobně dovezli kočky z jiných konců E. (Německo, Slovensko, Rumunsko, Turecko), aby ty geny byly hodně nepodobné (aspoň já bych to tak udělal). Šlechtění skotských koček mají nechat na přírodě, protože to, co se člověku zdá dobré, příroda vyhodnotí úplně jinak. Ale je možné, že je křížili s mourovatými domácími, které jsou již napůl zdivočelé. Rozpoznávací znaky jsou na první pohled pro laika nezřetelné, tj délka ocasu a šířka pruhů na něm. Záleží asi na tom, jak se tento znak manifestuje na fenotypu (dominantní/recesivní).
Odpovědět
JN

Jan Novák

16.6.2023 22:36 Reaguje na Karel Zvářal
Dle jejich stránek - "Data published in the peer-reviewed Journal of Evolutionary Applications in 2019 details the genetic results from the captive population. This shows that the levels of wildcat DNA found in wildcats in captivity in the UK are considerably higher than those found in wild-living cats in Scotland.

In 2017, all breeding, captive wildcats were genetically assessed for levels of hybridisation. Only those that passed the minimum genetic threshold were used for further breeding, and most cats in the breeding programme score much higher than the minimum threshold (which is 75% - equivalent to a cat having one grandparent as a domestic cat).

As of April 2022, there are 150 captive wildcats in the breeding programme. In contrast, only two wild-living wildcats from Scotland have passed this minimum threshold in the last five years."
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.6.2023 05:29 Reaguje na Jan Novák
V dnešní civilizované krajině je těžké udržet stopro genetickou čistotu divoké kočky, zejména v hustě osídlených oblastech. Proto mě překvapila scénka, kdy v blízké zemi divoká kočka (F) predovala budku s mladými kavkami. Počínala si tak šikovně, že jí vlastně skákaly samy do tlamy - jako ti pečení holubi. A jestliže TAM žije divoká kočka, tak při dobrém managementu může být všude, ne tak potom na téměř pusté skotské vysočině. Ano, čisté udržet to jde, zvláště v dnešní době, kdy je možné ze vzorků zjistit, jaký že to jedinec tam je a pokusit se ho odchytit. A samozřejmě, že obojky jsou fajn, usnadní to veškerý management. To jen zarytí trollové s tím mají problém.
Odpovědět
Pe

Petr

17.6.2023 06:24 Reaguje na Karel Zvářal
Když nesouhlasím s trápením zvířat, jsem troll?
Jediný troll jste tu vy. Stále tu svými urážkami obohacujete diskuze.
No a ten obojek si fakt dejte, at víte jak je to doopravdy fajn.
Obojek má třeba 50 gramů, kočka třeba 5 kg. Obojek je tedy setina její hmotnosti. Kolik vážíte, metrák? Setina je kilo, takže si dejte na krk kilové závaží a pár měsíců s ním ve dne v noci choďte. Bez legrace a zcela vážně. A pak napište jak vám přišel fajn. Určitě se vám to bude moc líbit.
Jak si někdo může myslet, že je něco takového fajn? Je to fajn pro lidi a jejich zvědavost, ale pro zvířata ani náhodou. Po pár dnech se vybijí a budou k ničemu, jen dál budou zvířata otravovat. Překvapuje mě, že se tady lidi rozplývají nad zvířaty, ale klidně jim na krk nasadí závaží. Ukázková faleš a pokrytectví. Vlastní zájem je důležitější než pohoda a spokojenost zvířat. Hlavně data, data!
Odpovědět
Sl

Slovan

17.6.2023 11:15 Reaguje na Petr
Data (informace) vyhrávají válku. Tak to prostě je. Smiřte se s tím. Chcete chránit, ale jste schopen obětovat mnoho a mnoho zvířat jen kvůli “pohodě” některých z nich. Tak kdo je tu pokrytec? Kdyby při tom hynula… ale ona žijí úplně normálně. Nijak během té doby nestrádají a pomáhají chránit celý svůj druh před všemi možnými hrozbami! Když pak chtějí ochranáři zajistit migrační koridory, mají pro to data a fakta! Vždyť vám vadí i blbé fotopasti! Vám vadí jakékoli získávání dat potřebných k ochraně a sám jste v tomto pokrytec až hanba!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.6.2023 15:39 Reaguje na Slovan
Je to trol. On každému totiž musí oponovat, a klidné o tři řádky dále pak tvrdí opak.
Odpovědět
Pe

Petr

17.6.2023 23:44 Reaguje na Slovan
Obětovat? Co jste si to vymyslel? Jako že bez těch dat ta zvířata zaručeně zahynou? Nebo že jsou data potřebná k ochraně? Jak prosím? Navíc když se to dává jen některým zvířatům, tak o některých tedy nevíte nic. To najednou nevadí?
A nechápu co je pokryteckého na tom, že se mi nelíbí trápení zvířat závažím na krku? A ano, fotopasti se mi nalíbí taky.
Úplně se bojím zeptat jak se to dělalo dřív, když sledovací obojky a fotopasti ještě nebyly? To jistě všechna zvířata hynula pár kroků po vypuštění. Hotová apokalypsa.
Připomínáte mi známý internetový dopis o šťastném dětství. Jak jsme mohli přežít, když neexistovaly mobily, nikdo nenosil na kole helmu, venku jsme byli sami a na hřištích byly kovové kolotoče. No úplně normálně, to jen dnešním mladým lidem to připadá naprosto nepředstavitelné.
Odpovědět
Sl

Slovan

18.6.2023 10:13 Reaguje na Petr
Já se ptám vás, jak byste ta data získal bez sledování některých jedinců, kteří nám poskytují dat o celém druhu! Odpověď nevíte, protože to jinak ani nejde. Když tato technologie nebyla, data nebyla. No a samozřejmě, že pak ta zvířata více umírají.. jak je chcete chránit, když o nich nic nevíte?
A fotopasti. No úplná hrůza :-)
Bez nich bychom nevěděli, že u nás kočka divoká ještě žije. Díky nim se dají zjistit populace zvířat v pralesích nebo sledovat extrémně vzácné druhy. Ale tak možná byste si tam mohl sednout vy a čekat. Zase jsme u toho, že když máme tyto data, mohou vznikat třeba nová chráněná území či biokoridory. Ochranáři mají fakta, ne domněnky. S těmi se pak pracuje o dost jinak.
Odpovědět
Pe

Petr

19.6.2023 15:59 Reaguje na Slovan
A proč je nutné získávat nějaké data? Není to nutné ani náhodou. Je to jen velice pohodlné. Jak sám píšete - když to nebylo, tak to nikdo nepotřeboval. Teď to je, tak to všichni nutně potřebují a bez toho už to nejde. Spíš se nikomu nechce. K smíchu.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.6.2023 11:52 Reaguje na Petr
Napsal sem, že data nebyla, protože na to nebyla technologie. Ne, že je nikdo nepotřeboval! Ona ta ochrana pak byla taky mnohem složitější a oproti dnešku neefektivní. Proč je to nutné jsem vám již napsal a nehodlám se dokola opakovat. Místo milionu příspěvků během krátké chvíle čtěte co vám píšu a ideálně si k tomu najděte i nějaké odborné články. Na netu jich najdete dost. Tenhle styl myšlení prostě nechápu…
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

23.6.2023 09:10 Reaguje na Petr
Máte obsedantnú potrebu mať posledné slovo, že ?
Biologovia chceli sledovať napríklad migračné trasy dávno predtým, než vznikla technologia.
Bez toho by tie zvieratá hľadali celé dni v rojnici po všetkých dierach v lese. U vtákov im ostávalo len krúžkovanie ale to nie je dosť presné.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.6.2023 15:33 Reaguje na Karel Zvářal
Je zajímavé, že české kočky jsou méně prokřížené s domácími než slovenské. Přičítám to tomu, že myslivci v Čechách ničili toulavé, polodivoké kočky více, než to šlo na Slovensku v rozsáhlých lesích.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist