Dobřany by chtěly na chráněný Šlovický vrch stádo divokých koní
"Historicky krajinu upravovala kopyta sudokopytníků. Máme tam spoustu invazivních druhů, a proto tam chceme ideálně koně," řekl. Radnice teď vybírá pozemky. Potřebuje 18 hektarů, aby tam mohl být hřebec a tři klisny, na 20 hektarech by mohlo v ohradách žít o klisnu víc. Město jedná se Státním fondem životního prostředí o souboru doporučených opatření pro lokalitu a chtělo by mezi tato opatření dostat i koně. "Občas se tam budou muset ještě prohnat tanky, ale ti koně odvedou hodně práce," řekl Sobotka.
Město s vyhlášením chráněné lokality nesouhlasilo, nyní ho musí podle starosty zužitkovat. Letos vyrostla na vrchu vyhlídka - osmimetrová homole z kamenů se oficiálně jmenuje místo dalekého rozhledu. "Chystáme tam stezku do Šlovic, protože paradoxně ze Šlovic na Šlovický vrch nevede žádná pořádná cesta, po které by se dalo jít s kočárkem nebo na kole," uvedl Sobotka. Město se podle něj bude snažit dostat na Šlovický vrch aktivity, které by udržely žádoucí charakter krajiny, kde se daří několika druhům endemitních rostlin i živočichů, tedy rostlin nebo živočichů vyskytujících se pouze na jednom místě. Už nyní tam funguje fourcrossový oddíl, jedná se i s motokrosovým oddílem.
"Je potřeba tam něco dělat, protože je to území, kde budou jinak černé skládky. Tam je potřeba mít nějaký život a aktivity slušných lidí, kteří si ohlídají, aby si tam nedělali nic ti neslušní," poznamenal Sobotka. Radnice chce ukázat divokou krajinu Šlovického vrchu v kontrastu s upraveným městským lesoparkem Martinská stěna.
Na vrchu je za symbolický plat i správce, který dohlíží na provoz i na úklid. Odvezly se už desítky tun odpadu po armádě - skelety min bez pyrotechnického obsahu, které byly v tankodromu jako překážky, konzervy, chemikálie, injekce, kusy betonu, po jejichž odklizení vznikly nové tůňky. Většina pozemků patří městu, o malé části, která ještě patří ministerstvu obrany, se jedná.
reklama