https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrany-by-chtely-na-chraneny-slovicky-vrch-stado-divokych-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobřany by chtěly na chráněný Šlovický vrch stádo divokých koní

4.5.2016 08:27 | DOBŘANY (ČTK)
Radnice chce ukázat divokou krajinu Šlovického vrchu v kontrastu s upraveným městským lesoparkem Martinská stěna
Radnice chce ukázat divokou krajinu Šlovického vrchu v kontrastu s upraveným městským lesoparkem Martinská stěna
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobřany na Plzeňsku chtějí pro evropsky chráněnou lokalitu Šlovický vrch pořídit stádo divokých exmoorských koní. Téměř třicetihektarové chráněné území bylo vyhlášeno letos v březnu, cenné je zejména kvůli žábě kuňce žlutobřiché. Bývalý tankodrom ještě koncem minulého století rozrývaly pásy tanků, díky tomu se v rozrušené krajině daří několika vzácným druhům rostlin a živočichů. Pro zachování stejného rázu krajiny musí nyní město na vrch občas pustit motokros či terénní auta. Koně by kopyty rozrývali zem a také by spásali trnky, šípky a keře, řekl ČTK starosta Martin Sobotka.
 

"Historicky krajinu upravovala kopyta sudokopytníků. Máme tam spoustu invazivních druhů, a proto tam chceme ideálně koně," řekl. Radnice teď vybírá pozemky. Potřebuje 18 hektarů, aby tam mohl být hřebec a tři klisny, na 20 hektarech by mohlo v ohradách žít o klisnu víc. Město jedná se Státním fondem životního prostředí o souboru doporučených opatření pro lokalitu a chtělo by mezi tato opatření dostat i koně. "Občas se tam budou muset ještě prohnat tanky, ale ti koně odvedou hodně práce," řekl Sobotka.

Město s vyhlášením chráněné lokality nesouhlasilo, nyní ho musí podle starosty zužitkovat. Letos vyrostla na vrchu vyhlídka - osmimetrová homole z kamenů se oficiálně jmenuje místo dalekého rozhledu. "Chystáme tam stezku do Šlovic, protože paradoxně ze Šlovic na Šlovický vrch nevede žádná pořádná cesta, po které by se dalo jít s kočárkem nebo na kole," uvedl Sobotka. Město se podle něj bude snažit dostat na Šlovický vrch aktivity, které by udržely žádoucí charakter krajiny, kde se daří několika druhům endemitních rostlin i živočichů, tedy rostlin nebo živočichů vyskytujících se pouze na jednom místě. Už nyní tam funguje fourcrossový oddíl, jedná se i s motokrosovým oddílem.

"Je potřeba tam něco dělat, protože je to území, kde budou jinak černé skládky. Tam je potřeba mít nějaký život a aktivity slušných lidí, kteří si ohlídají, aby si tam nedělali nic ti neslušní," poznamenal Sobotka. Radnice chce ukázat divokou krajinu Šlovického vrchu v kontrastu s upraveným městským lesoparkem Martinská stěna.

Na vrchu je za symbolický plat i správce, který dohlíží na provoz i na úklid. Odvezly se už desítky tun odpadu po armádě - skelety min bez pyrotechnického obsahu, které byly v tankodromu jako překážky, konzervy, chemikálie, injekce, kusy betonu, po jejichž odklizení vznikly nové tůňky. Většina pozemků patří městu, o malé části, která ještě patří ministerstvu obrany, se jedná.


reklama

 
Lada Pešková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist