Dobrovolníci v sobotu čistili před opětovným napuštěním nádrž Orlík
Dobrovolníci se poprvé do úklidu Orlické přehrady pustili 5. února, šlo především o zaměstnance povodí, rybáře a ochránce, kteří odpad sbírali na hůře dostupných místech. Sobotní akce byla větší, účastnila se jí široká veřejnost. Účastníci prvního únorového úklidu sesbírali hrubým odhadem asi 200 stolitrových pytlů odpadků a k tomu přibližně 20 tun objemného odpadu.
Na 45 lokalitách byli v sobotu organizátoři, kteří zajišťovali rozdávání pytlů na odpadky a ochranných pomůcek, například rukavic. Asi tři desítky lidí uklízeli od 9:00 také na lokalitě Štědronín-Plazy na Písecku, dorazil tam i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
"Je to akce, která byla naposledy před 16 lety, je to ojedinělé a zároveň bych vyzval ty, kteří tady mají rekreační chaty a chalupy, aby toho nepořádku dělali trošku méně," řekl v sobotu Toman před začátkem akce novinářům. Poté dostal od pořadatelů pytel, rukavice a vydal se po břehu sbírat odpadky. Práci věnoval asi 40 minut.
Dobrovolníci uklízeli břehy Orlíku zhruba do sobotních 14:00. "Dneska je to hlavní akce, protože jsme na nižších partiích. Počítáme, že v dubnu potom rámci akce Uklidmě svět, ukliďme Česko se to může uspořádat ještě jednou, ale to už bude sběr na vyšších partiích, protože hladina do té doby nastoupá," řekl v sobotu generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Kvůli poklesu hladiny Orlické přehrady se v minulých měsících dostaly nad hladinu jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže.
Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.
reklama