Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.
Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.
Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
To uz tady dlouho nebylo - 19. 12. 2012 - pragerztak především žádné další reaktory nepotřebujeme.. ale to Vám asi čez vyprávět nebude, že :)menší exkurz do historie je krásně zpracovaný např zde: http://www.ecn.cz/PRIVATE/Janh/Temelin/dumping/2.html jen malý citátek pro oživení: Několik nezávislých studií v předešlých letech poukazovalo na existenci značných nadbytečných výrobních kapacit. Tato skutečnost byla však stále popírána právě vedením ČEZu. V souvislosti s dostavbou JE Temelín se často hovořilo o nedostatku elektrické energie. Je však nutno vycházet ze skutečnosti, že vedení a kontrolním orgánům společnosti ČEZ musela být existence nadbytečné výrobní kapacity známa. Společnosti byly, pravděpodobně vědomě, způsobeny miliardové ztráty, protože správným naplánováním výrobních kapacit mohly být podstatně sníženy stálé a investiční náklady společnosti. To byl rok 99.. dnes defakto celou produkci temelína vyvážíme a uhlí se pálí dál.. |