Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.
Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.
Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Jednodušeji: - 28. 12. 2012 - Jan ŠimůnekExistuje množina klimatologických moidelů, které na léta 1990 - po současnost předpovídaly strmý nárůst teplot, který naprosto neodpovídá naměřeným teplotním řadám, které od cca poloviny 90. let minulého století stagnují, případně se mění uvnitř chyby měření. Z těchto modelů vychází IPCC a klimaalarmisté.Potom existují modely, které tento vývoj +- předpokládaly, z těch vycházejí klimaskeptici. Proto se dá zcela jednoznačně uvést, že všechny klimatologické modely, předpokládající v uplynulých dvou dekádách strmý vzestup teplot, se míjejí s realitou. Minimálně od klimategate je jasné, že parta kolem IPCC je tlupa bezohledných podvodníků, kterým je realita dobře známa, a kteří plánují nahrabat na "záchraně klimatu" co nejvíce peněz a potom zmizet někam, kde budou dělat společnost našim uprchlým zlodějům a tunelářům. Jakákoli vstřícná reakce na tyto podvody je jednoznačně škodlivá, bez ohledu na to, jestli se jedná o podporu OZE nebo "uhlíkovou daň", nebo cokoli jiného. Všechna taková opatření jsou jednak zbytečná, jednak ekonomicky devastující (a jsou i jednou z příčin současné hospodářské krize vyspělých zemí). Určitou verifikací výše uvedeného je skutečnost, že klimaalarmisté nepodporují přechod na jadernou energetiku, která je prakticky stoprocentně bezuhlíková, ale prosazují i opatření, která produkci uhlíku do atmosféry zvyšují (biopaliva). To znamená, že se sami nějakým "antropogenním oteplováním" necítí ohroženi, že je to pro ně jen ryzí byznis a sami nevěří tomu, co hlásají (jako ostatně i někteří náboženští aktivisté). |