Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.
Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.
Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
To uz tady dlouho nebylo - 22. 12. 2012 - Jiří SvobodaJá to snad budu muset zopakovat posté. Bavme se o všem, co je relevantní globálnímu oteplení za posledních 50 let a nezatahujme do toho nic jiného, jinak se z toho nevymotáme. Máte-li plausibilní neantropologiclé vysvětlení toho, co se děje s klimatem v posledních 50 letech, seznamnte mne s tím, ať si to mohu kriticky vyhodnotit. Opravdu mne nebaví reagovat na vaše irelevantní "argumenty" a všelijaké rakoviny a výlevy.Snad jen k odstavci 5 kde píšete: K odstavci 5: Budete se divit, ale i pro uvedené jevy existují určité fyzikální limity, které takový odhad umožňují. Konec konců, i ten vámi prosazovaný vliv CO2 se odhaduje velmi podobně. Myslím, že velmi dobrá srovnávací platforma pro všechny klimatické jevy je tzv. forcing, tedy jak jev ovlivní tepelnou bilanci Země. Na této úrovní je to srovnání docela dobře proveditelné a přesné a dokáže tak kvantitativně srovnat příspěvky jednotlivých jevů. Tak to také dělá i panel a vychází mu to, co mu vychází. Pokud se vám tam něco nelíbí, musíte kritizovat to konkrétní. Pokud tedy např. příspěvek k forcingu vyjde z 90 % od antropogenních jevů a z 10 % od přírodních, je docela logický závěr, že za současné oteplování může člověk. Nebo je má úvaha špatně? |