Dochází nám čas na splnění klimatických cílů, varuje švýcarský klimatolog
„To, že splnění klimatických cílů není se současnými emisemi CO2 reálné, se ví dlouho,“ říká Thomas Stocker, který k tématu napsal článek pro odborný časopis ScienceExpress. „Této informaci se ale věnovalo pramálo pozornosti, protože chybělo nějaké jednoduché a snadno zapamatovatelné grafické zobrazení.“ Stocker proto zpracoval přiložený graf.
Stocker dále varuje, že pokud se rychle nepodaří snížit emise oxidu uhličitého, globální oteplování nebude možné omezit „pouze“ na maximálně dva stupně Celsia. Pokud bude lidstvo chtít udržet hodnotu globálního oteplování pod dvěma stupni Celsia, od roku 2020 budou muset emise ročně klesat nejméně o 3,2 procenta.
Pokud se snížením emisí přijde až v roce 2032, bude muset být roční snížení emisí více než dvojnásobné. Při snižování emisí o 5 procent až po roce 2027 by již nebylo možné dosáhnout maximálně dvoustupňového oteplení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Graf je spravne - 19. 12. 2012 - Jan ŠimůnekProblém je, že při meziročním poklesu o deset procent by měla být od poloviny tohoto století produkce CO2 menší než kdykoli od počátků průmyslové revoluce. A na konci století by to odpovídalo ani ne ohníčkům neandrtálců. A teplota by měla pořád strmě narůstat.A ať mi nikdo nevykládá, že atmosféra je balónek, odkud se ten CO2 nemůže nijak ztratit. Už proto, že pokusy se skleníky s regulovanou atmosférou prokázaly, že při nárůstu koncentrace CO2 roste jeho spotřeba rostlinami, a to dost podstatně - koncentrace průduchů na fosilizovaných listech rostlin se používá jako jeden ze zdrojů pro rekonstrukce hladin CO2 v ovzduší pro doby, kam až nesahají antarktické nebo grónské ledovcové vrty. A protože mezi koncentací CO2 a četností průduchů v listech je nepřímá úměra, jsou tímto mechanismem ovlivněné rostliny i do jisté míry chráněny proti nedostatku vody. |