https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/domacnosti-zasazene-tornadem-mohou-pozadat-o-grant-na-obnovu-zahrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Domácnosti zasažené tornádem mohou požádat o grant na obnovu zahrady

7.10.2021 14:30 | BRNO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | PxHere
Domácnosti v Jihomoravském kraji, které v červnu zasáhlo tornádo, mohou požádat o grant na obnovu poničené zahrady. Výzvu vyhlásila Nadace Partnerství, soukromí žadatelé mohou na své zahrady, předzahrádky nebo sady získat od 5000 do 50 000 korun, uvedl David Kopecký.
 

O grant lze žádat do 1. listopadu. Podpora směřuje zejména na obnovu soukromých zahrad a na výsadbu alejí nebo remízů na veřejně přístupných místech. "Zeleň je naším Hadriánovým valem před vlnami veder. Zmírňuje přehřívání měst a vesnic, zlepšuje mikroklima, zvlhčuje a ochlazuje své okolí. Na jižní Moravě je potřeba začít s obnovou co nejdříve, zároveň jsme chtěli podpořit výsadby rozumné a koncepční, zajistit stromům následnou péči a jejich majitelům ubrat co nejvíce administrativní zátěže," uvedl ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda.

Nejméně tři miliony korun poputují na obnovu poničených zahrad v Lužicích, Hruškách, Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hodoníně. Peníze převážně na ovocné stromy a keře mohou postižené rodiny získat ještě před samotnou výsadbou. Obnovu zahrad financuje nevládní organizace Člověk v tísni.

Další milion korun mohou získat zájemci z obcí, zájmových sdružení, neziskových sdružení nebo příspěvkových organizací, pokud se pustí do sázení stromů a keřů na veřejně přístupných místech poškozených obcí. Výzvu nadace vyhlásila za podpory Škody Auto, otevřena bude v nejbližších dnech.

Žadatelé mohou sázet už od tohoto podzimu nebo na jaře a na podzim 2022. Doporučená doba výsadeb je od října do listopadu a od března do května, podle počasí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rb

radim buffalo tobias

8.10.2021 07:06
do těch alejí by měli lidi vysazovat staré vysokokmenné odrůdy ovocných stromů za cca 200.- a neplýtvat penězi na nákup drahých vzrostlých s kořenovým balem třeba 5000.-/ks. jak je nabízejí mnohá okrasná zahradnictví a mnohdy i z dovozu, třeba Polska kde jsou za 1/2 ceny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist