https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dotace-z-nzu-light-se-opet-oteviraji-nove-mohou-zadat-i-invalidni-duchodci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dotace z Nové zelené úsporám Light se opět otevírají, nově mohou žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti Aktualizováno

17.1.2024 11:22 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od dnešního dne si lze opětovně zažádat o dotace na zateplení a renovace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light, který provozují Státní fond životního prostředí (SFŽP) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Nově si o dotace budou moci zažádat vedle seniorů a příjemců invalidních důchodů i domácnosti pobírající přídavky na děti. SFŽP přijal od ledna minulého roku téměř 56 000 žádostí na dotace z tohoto programu za více než šest miliard korun.
 

"Podpora seniorů a domácností s nižšími příjmy bude i nadále pokračovat, finanční prostředky z Modernizačního fondu nabídneme širšímu okruhu zájemců. Rozšíříme jej o rodiny, které pobírají přídavky na děti. Parametry programu, nastavené s ohledem na finanční možnosti oprávněných žadatelů, umožnily realizaci zateplení a instalaci ekologického a úsporného ohřevu vody i těm nejzranitelnějším domácnostem, které nejvíce pocítily skokový nárůst cen energií," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Cílem programu Nová zelená úsporám Light byla podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem. O dotace z NZÚ Light mohou žádat také majitelé bytů a společenství vlastníků jednotek (SVJ), ve kterých již bylo renovováno alespoň 75 procent objektu. Finance na dotační program jsou hrazeny z Modernizačního fondu, tedy z peněz emisních povolenek. Momentálně se v programu počítá s třemi miliardami korun. Pokud by byl větší zájem, MŽP by podle Hladíka uvažovalo o navýšení.

Fond k dnešnímu dni schválil více než 54 000 žádostí, téměř 52 000 úspěšných žadatelů dosud obdrželo peníze ve výši 5,8 miliardy korun. Podle dat MŽP se 35 procent dotací vydalo na výměnu oken a 26 procent na výměnu dveří. Mezi žadateli podle Hladíka převládali hlavně senioři, tři procenta žadatelů ale nově činili jedinci s invalidním důchodem třetího stupně. Průměrně podle MŽP domácnost po renovacích ušetří ročně u zateplení 6900 korun a u solárního ohřevu vody 5000 korun.

Dotace až 240 000 korun může pokrýt až 100 procent způsobilých výdajů na zateplení fasády, střechy, stropu a podlahy, výměnu oken i vchodových dveří a na solární fotovoltaický nebo termický ohřev vody. Žadatelé budou moci čerpat až 150.000 korun na výměnu oken a vchodových dveří a 90 000 korun na instalaci systému na solární ohřev vody s bojlerem. Bez bojleru bude maximální dotace 60.000 korun. Solární panely budou muset být velké minimálně 2,5 metru čtverečních anebo jejich výkon bude muset být alespoň dva kilowatty.

V novém programovém období se zpřísňují požadavky na montáž oken a dveří, naopak v případě zateplení bude možné zohlednit stávající zateplení, a tím snížit nároky na tloušťku nově instalovaného izolačního materiálu. V případě solárního ohřevu vody budou v závazných podmínkách přesněji definovány nároky na instalované systémy. V případě termického i fotovoltaického systému bude povinná ochrana proti opaření. Přepnutí na bivalentní, tedy přídavný, zdroj ohřevu v případě nedostatečného výkonu solárního systému bude automatické, a nikoliv manuální. Solární systém bude nově možné instalovat s novou akumulační nádrží nebo ho připojit k už existujícímu bojleru.

Stejně jako v předchozím období bude možné žádosti o podporu konzultovat s některým ze zavedených energetických konzultačních a informačních středisek. Podle MŽP to má kromě pomoci s vyřizováním dotací také zabraňovat nekalým praktikám, kterých se někteří podvodníci na žadatelích dříve dopouštěli.

Poradenství a nové požadavky na kvalitu renovačních opatření bere jako pozitivum například sdružení Centrum pasivního domu. Upozorňuje na to, že nepromyšlené dílčí zásahy mohou majitelům nemovitostí uzamknout cestu k výraznějším úsporám v budoucnu. Bez odborné konzultace mohou vést některé úpravy k zadržování vlhkosti v domech a tvorbě plísní. Důležité je také například vybrat dostatečně výkonný solární systém ohřevu vody, aby stačil na ohřátí celého objektu, což je často pro laiky obtížným úkolem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist