https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dotaci-na-novy-kotel-ziskalo-v-pardubickem-kraji-uz-4147-zadatelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dotaci na nový kotel získalo v Pardubickém kraji už 4147 žadatelů

25.7.2020 00:02 | PARDUBICE (ČTK)
V Pardubickém kraji dosud získalo dotaci na výměnu neekologických kotlů za nové zdroje 4147 žadatelů. Hejtmanství s nimi uzavřelo smlouvy na celkem 448,5 milionu korun. Z větší části už byly dotace vyplaceny. Kraj na ně dostal 536,8 milionu korun z evropského Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, řekla ČTK krajská radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová (STAN).
 

"Zjednodušeně řečeno, kraj ze svého rozpočtu na kotlíkové dotace nedoplácí," doplnila Štěpánová.

Kraj vyhlásil již dříve čtyři výzvy pro poskytnutí dotací na výměnu kotlů. Byly určeny pro fyzické osoby, vlastníky rodinných domů, aby se díky modernějšímu vytápění zlepšila kvalita ovzduší. Jestli se skutečně podařilo dotovanou výměnou kotlů zlepšit ovzduší v regionu, hejtmanství neví. Podle ministerstva životního prostředí se ale mezi lety 2016 a 2019 snížil počet míst, kde bylo zaznamenáno překročení denního imisního limitu prachových částic i limitu pro karcinogenní látky. Vliv na pokles škodlivin v ovzduší ale mohou mít i investice v průmyslu a energetice do ekologizace provozů či obměna starších aut za nová ekologičtější.

V současné páté výzvě lze dotaci získat na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje emisní třídu tři, čtyři nebo pět v rodinných domech v regionu. Nahrazeny mohou být kotli na biomasu s ručním nebo automatickým přikládáním, tepelnými čerpadly a plynovými nebo kondenzačními kotli. Maximálně může žadatel obdržet 120.000 korun. Dalších 7500 korun ale může dostat navíc, pokud pochází z obce, kde je nadlimitní znečištění ovzduší.

Kritéria získání dotací se postupně zpřísňovala. V první výzvě bylo nutné kromě výměny kotle provést na domě také další energetická opatření, například nahradit staré balkonové dveře novými. Od této podmínky bylo v dalších výzvách upuštěno. Od druhé výzvy bylo možné nahrazovat kotle maximálně druhé emisní třídy a nebyla podporována instalace nových kotlů na uhlí s ručním či automatickým přikládáním a kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu s ručním přikládáním. Od třetí výzvy pak kraj nedotoval ani kombinované kotle s automatickým přikládáním.

Pardubický kraj zavedl v roce 2017 elektronické podávání žádostí o dotace. Předtím byly přijímány jen v papírové podobě, a na úřadě tak vznikaly dlouhé fronty.

Další výzvu po nynější páté už hejtmanství nechystá. Pokud se na některé žadatele peníze z páté výzvy, která končí 30. října, nedostanou, zůstanou v takzvaném zásobníku. Kraj počátkem srpna podá žádost do státního programu "Nová zelená úsporám - Adaptační a mitigační opatření" vyhlášeného ministerstvem životního prostředí pro kraje, kde je připraveno dalších více než 70 milionů korun. Z nich budou moci být uspokojeni žadatelé ze zmíněného zásobníku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist