Dřevostavby by měly do roku 2035 tvořit čtvrtinu obytných budov, chce vláda
Ministr uvedl, že v českých lesích se ročně vytěží 14 až 15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho až 30 procent připadá na export a v zahraničí se dřevo často také zpracovává. Surovinová politika by tak měla zvýšit využívání a zpracování dřeva v České republice.
Jednou z cest, jak zvýšit využívání dřeva ve stavebnictví, je podle ministra upravení stavebních norem pro dřevostavby. Jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Na změně normy pracuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, návrh počítá se dvěma limity výšky dřevostaveb, a to 18 metrů u takzvané čisté dřevostavby a 22,5 metru u kombinované dřevostavby, tedy například s železobetonovou konstrukcí.
Ministerstvo zemědělství by mělo podle surovinové politiky v budoucnu také průběžně vyhodnocovat vývoj dostupnosti dřeva, a to na základě dat z Národní inventarizace lesů. Výsledky poslouží jako podklad pro další investiční plány. Cílem politiky je mimo jiné rozvíjet programy, které omezují riziko lesních požárů, kalamitních stavů a škod způsobených zvěří.
Přečtěte si také |
Dřevostavby pohledem požární bezpečnosti. Zamyšlení nad limitní výškou nebo možnostmi použití požárně inženýrského přístupuVýborný zdůraznil, že nová strategie nezmění současný trend, kdy každoročně v Česku přibývá dřevní hmoty rychleji, než se dřevo těží. Podle něj se nejen zvyšuje objem dřeva v současných lesích, ale roste i výměra lesů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
27.6.2024 16:21Jaroslav Řezáč
27.6.2024 17:47 Reaguje na Richard VacekMajka Kletečková
27.6.2024 18:52 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
27.6.2024 19:13 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
27.6.2024 22:38 Reaguje na Richard VacekPetr
28.6.2024 09:16 Reaguje na Majka KletečkováNo a zpracování dřeva u nás přece nikdo nikomu nijak nebrání, navíc jsme nákladově levnější. Přesto se to nezvětšuje, takže to nějaký důvod asi má. Já to vidím tak, že u té třetiny je prostě výhodnější prodat to tomu, kdo má specializované zpracovatelské i výrobní možnosti, a kterým my se vyrovnat nedokážeme. Myslím si, že úplně stejně to bude i v jiných zemích, i u jiných surovin. Každý prostě umí něco. Všichni všechno umět a dělat nemůžou. Například jedno z nejlepších využití nejkvalitnějšího dřeva je výroba hudebních nástrojů. Ale nemůžou všichni vyrábět housle. To prostě nejde.
Petr
28.6.2024 09:46 Reaguje na PetrPetr
28.6.2024 10:06 Reaguje na PetrBřetislav Machaček
28.6.2024 09:02neřešením cen energií i náklady na stavební materiály a stavební práce.
Zabývají se vytýčením směru, ale podmínky k tomu nevytvářejí stejně, jako
k výstavbě dalších bloků JE. Naopak komplikují co se dá, aby ouřadové
měli práci a banky své zisky z drahých hypoték. Jinak dřevostavbám se
už dávno nedá říkat dřevostavby, protože tenká dřevěná slupka je pouze
obalem tlusté vrstvy izolace z chemických sajrajtů. Ono i ty OSB desky
nejsou košér a je to nakonec dům nejméně šetrný k přírodě bez možnosti
ekologické recyklace. Je to samá chemie, kterou nakonec vyřeší pouze
spalovna nebezpečných odpadů.