https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drevostavby-by-mely-do-roku-2035-tvorit-ctvrtinu-obytnych-budov-chce-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevostavby by měly do roku 2035 tvořit čtvrtinu obytných budov, chce vláda

27.6.2024 11:19 | PRAHA (ČTK)
Dřevostavba
Dřevostavba
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dřevostavby by měly do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených obytných budov v Česku. Počítá s tím strategie, kterou včera schválila vláda. Dokument také usiluje to, aby se v Česku ve větší míře zpracovávalo dřevo v zemi vytěžené, řekl novinářům po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
 
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent. Podle Výborného vláda do budoucna zvažuje jako další motivaci pro stavění ze dřeva například slevu na dani z nemovitosti pro dřevostavby.

Ministr uvedl, že v českých lesích se ročně vytěží 14 až 15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho až 30 procent připadá na export a v zahraničí se dřevo často také zpracovává. Surovinová politika by tak měla zvýšit využívání a zpracování dřeva v České republice.

Jednou z cest, jak zvýšit využívání dřeva ve stavebnictví, je podle ministra upravení stavebních norem pro dřevostavby. Jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Na změně normy pracuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, návrh počítá se dvěma limity výšky dřevostaveb, a to 18 metrů u takzvané čisté dřevostavby a 22,5 metru u kombinované dřevostavby, tedy například s železobetonovou konstrukcí.

Ministerstvo zemědělství by mělo podle surovinové politiky v budoucnu také průběžně vyhodnocovat vývoj dostupnosti dřeva, a to na základě dat z Národní inventarizace lesů. Výsledky poslouží jako podklad pro další investiční plány. Cílem politiky je mimo jiné rozvíjet programy, které omezují riziko lesních požárů, kalamitních stavů a škod způsobených zvěří.

Výborný zdůraznil, že nová strategie nezmění současný trend, kdy každoročně v Česku přibývá dřevní hmoty rychleji, než se dřevo těží. Podle něj se nejen zvyšuje objem dřeva v současných lesích, ale roste i výměra lesů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

27.6.2024 16:21
Koukám, že vláda nemá co na práci a tak plánuje, kolik máme stavět dřevostaveb.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.6.2024 17:47 Reaguje na Richard Vacek
ono to není tak, že by si to najednou vycucala z prstu...dřevostavby se staví běžně. To, že to tak nebylo u nás zvykem a radějí jsme kulatinu vyváželi do ciziny je dost smutné.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.6.2024 18:52 Reaguje na Richard Vacek
Podpora dřevostaveb přispěje k tomu, že se bude méně našeho dřeva vyvážet v nezpracované formě do zahraničí a více se ho bude zpracovávat v ČR. To je pro naši ekonomiku určitě dobře, žádný rozmar vlády v tom nevidím.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.6.2024 19:13 Reaguje na Majka Kletečková
vláda má řešit zjednodušení legislativy aby pro firmy bylo atraktivní u nás zůstat a podnikat. A ne aby vláda řešila jak všechny nechá v bažině a tento rok nabídne pomoc těm, kteří staví dřevostavby.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.6.2024 22:38 Reaguje na Richard Vacek
Ne že byste v tomto neměl pravdu. Na druhé straně oceňuji, že se vláda snaží snížit nevýhodný export dřeva v podobě kulatiny s velice nízkou přidanou hodnotou. To, že jsme největším exportérem surového dřeva v unii, není nic na co bychom měli být pyšní.
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2024 09:16 Reaguje na Majka Kletečková
Sice třetinu dřeva vyvážíme (ano, dvě třetiny tu zpracováváme), ale zároveň ve velkém i dovážíme.
No a zpracování dřeva u nás přece nikdo nikomu nijak nebrání, navíc jsme nákladově levnější. Přesto se to nezvětšuje, takže to nějaký důvod asi má. Já to vidím tak, že u té třetiny je prostě výhodnější prodat to tomu, kdo má specializované zpracovatelské i výrobní možnosti, a kterým my se vyrovnat nedokážeme. Myslím si, že úplně stejně to bude i v jiných zemích, i u jiných surovin. Každý prostě umí něco. Všichni všechno umět a dělat nemůžou. Například jedno z nejlepších využití nejkvalitnějšího dřeva je výroba hudebních nástrojů. Ale nemůžou všichni vyrábět housle. To prostě nejde.
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2024 09:46 Reaguje na Petr
Těžko si představit, že tu postavíme nové fabriky, kde začneme zpracovávat dřevo, které se teď vyváží, protože v zahraničí je nejlíp placené. Co z něj budeme vyrábět, abychom dostali minimálně stejně? Snad ne dřevěné domky, kterých se tu vyrábí mraky a z mnohem levnějšího dřeva? To bychom to kvalitní dřevo v podstatě zničili, na to stačí obyčejná kulatina. Nebo hudební nástroje? Nejde jen tak postavit novou fabriku na hudební nástroje. Nebo nějaký nábytek? Toho se tu varábí mraky, stejně jako mraky jinde. Já si to prostě neumím představit. A jelikož tu žádné nové provozy nevznikají, tak si to evidentně neumějí představit ani investoři, kterých by jistě bylo mnoho a velmi rádi by na tom vydělávali.
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2024 10:06 Reaguje na Petr
Možná se to neví, ale mnoho dřeva se dnes prodává v aukcích. Prostě kdo dá víc. A takto prodávají i státní lesy. Jak takto spojit snahu prodat dřevo co nejlépe a snahu nevyvážet?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.6.2024 09:02
"Ideální" podporou výstavby je zdražení povolení staveb včetně studní a
neřešením cen energií i náklady na stavební materiály a stavební práce.
Zabývají se vytýčením směru, ale podmínky k tomu nevytvářejí stejně, jako
k výstavbě dalších bloků JE. Naopak komplikují co se dá, aby ouřadové
měli práci a banky své zisky z drahých hypoték. Jinak dřevostavbám se
už dávno nedá říkat dřevostavby, protože tenká dřevěná slupka je pouze
obalem tlusté vrstvy izolace z chemických sajrajtů. Ono i ty OSB desky
nejsou košér a je to nakonec dům nejméně šetrný k přírodě bez možnosti
ekologické recyklace. Je to samá chemie, kterou nakonec vyřeší pouze
spalovna nebezpečných odpadů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist