EG.D testuje na Žďársku transformátor, jehož náplň pří úniku neznečistí okolí
Vývoj, výroba a testovaní přístroje stály přibližně 25 milionů korun. Na tomto procesu se podílely Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni a technologické firmy EGÚ a Trafo CZ.
Transformátor umístili energetici v Olešné u Nového Města na Moravě na venkovní sloupovou trafostanici, kde na něj působí slunce, vítr, déšť i mráz. "Od začátku ledna, kdy jsme eko trafo nainstalovali, jsme nezaznamenali žádný problém. Je v provozu a plní svou funkci. Zkoušet ho budeme do května. Potom provedeme analýzu výsledků a budeme vše chtít dotáhnout do aplikační fáze," uvedl Vrzal. Pokud se transformátor osvědčí, budou ho energetici dávat na tyto typy trafostanic.
Od normálních hermeticky uzavřených olejových transformátorů se nový transformátor podle Vrzala na první pohled neliší, má podobné parametry, výkon, rozměry i hmotnost.
Společnost EG.D začala řešit biologicky odbouratelné elektroizolační kapaliny s Fakultou elektrotechnickou Západočeské univerzity v Plzni před osmi lety v projektu Národního centra pro energetiku II. Firma uvedla, že za konceptem ekologického transformátoru stojí profesor Pavel Trnka, který se svým týmem vyvinul požadovanou kapalinu a pak projektoval transformátor tak, aby splňoval evropské směrnice.
"Přístroj musel být navržen přímo pro použití přírodního esteru (sloučeniny), který má některé vlastnosti odlišné od standardních náplní, a otestovány musely být i jednotlivé komponenty kvůli materiálové kompatibilitě," uvedl Trnka v dnešní zprávě. Společnost EGÚ dělala měření a experimentální práce v laboratoři, firma Trafo CZ transformátor vyrobila.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Slavomil Vinkler
20.2.2023 16:32Franta Frantíků
20.2.2023 17:39 Reaguje na Slavomil VinklerVýhodou je biologicky odbouratelný olej. Nevýhoda je prakticky nulová možnost servisu, nemožnost výměny či filtrace oleje (náplň degraduje), není ani možné odebrat vzorek oleje pro tribodiagnostiku.
Proto to zatím dává smysl pouze u malých transformátorů. Navíc bych zrovna u izolačních olejů a jejich dopadům na životní prostředí věnoval pozornost spíše jejich výrobě.
Úniku oleje z transformátoru lze totiž velice jednoduše zabránit (záchytná nádoba), v reálném provozu to tak lze zcela eliminovat. Jak je to ale s výrobou, její energetickou náročností a vzniklými odpady? Přiznám se že vůbec netuším...
Slavomil Vinkler
20.2.2023 18:51 Reaguje na Franta Frantíkůvaber
21.2.2023 09:13kolik oleje a jiných sr++ek uniká z aut,
kolik kapaliny do ostřikovačů vystříká do přírody průměrný řidič za rok,