https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eg.d-testuje-na-zdarsku-transformator-jehoz-napln-pri-uniku-neznecisti-okoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EG.D testuje na Žďársku transformátor, jehož náplň pří úniku neznečistí okolí

20.2.2023 10:56 | NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Peter Olexa / Unsplash
Společnost EG.D ze skupiny E.ON testuje na Žďársku první transformátor, který namísto syntetického minerálního oleje používá ekologicky odbouratelnou náplň. Pokud by kapalina unikla do okolí, nebude kontaminovat půdu ani vodní zdroje, sdělil ČTK Jan Vrzal, senior technik standardů EG.D. Podle společnosti jde o první transformátor s ekologicky odbouratelnou náplní v Česku.
 

Vývoj, výroba a testovaní přístroje stály přibližně 25 milionů korun. Na tomto procesu se podílely Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni a technologické firmy EGÚ a Trafo CZ.

Transformátor umístili energetici v Olešné u Nového Města na Moravě na venkovní sloupovou trafostanici, kde na něj působí slunce, vítr, déšť i mráz. "Od začátku ledna, kdy jsme eko trafo nainstalovali, jsme nezaznamenali žádný problém. Je v provozu a plní svou funkci. Zkoušet ho budeme do května. Potom provedeme analýzu výsledků a budeme vše chtít dotáhnout do aplikační fáze," uvedl Vrzal. Pokud se transformátor osvědčí, budou ho energetici dávat na tyto typy trafostanic.

Od normálních hermeticky uzavřených olejových transformátorů se nový transformátor podle Vrzala na první pohled neliší, má podobné parametry, výkon, rozměry i hmotnost.

Společnost EG.D začala řešit biologicky odbouratelné elektroizolační kapaliny s Fakultou elektrotechnickou Západočeské univerzity v Plzni před osmi lety v projektu Národního centra pro energetiku II. Firma uvedla, že za konceptem ekologického transformátoru stojí profesor Pavel Trnka, který se svým týmem vyvinul požadovanou kapalinu a pak projektoval transformátor tak, aby splňoval evropské směrnice.

"Přístroj musel být navržen přímo pro použití přírodního esteru (sloučeniny), který má některé vlastnosti odlišné od standardních náplní, a otestovány musely být i jednotlivé komponenty kvůli materiálové kompatibilitě," uvedl Trnka v dnešní zprávě. Společnost EGÚ dělala měření a experimentální práce v laboratoři, firma Trafo CZ transformátor vyrobila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

20.2.2023 16:32
No test 3 měsíce. Ony estery nabírají vodu daleko víc než minerální oleje. Otázka je tedy spíše na životnost.
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

20.2.2023 17:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
Transformátory s těmito oleji jsou právě kvůli tomu plněny ve vakuu a mají hermeticky uzavřené nádoby. Vzdušná vlhkost se tam nemá moc jak dostat, dokud nádoba těsní.

Výhodou je biologicky odbouratelný olej. Nevýhoda je prakticky nulová možnost servisu, nemožnost výměny či filtrace oleje (náplň degraduje), není ani možné odebrat vzorek oleje pro tribodiagnostiku.

Proto to zatím dává smysl pouze u malých transformátorů. Navíc bych zrovna u izolačních olejů a jejich dopadům na životní prostředí věnoval pozornost spíše jejich výrobě.
Úniku oleje z transformátoru lze totiž velice jednoduše zabránit (záchytná nádoba), v reálném provozu to tak lze zcela eliminovat. Jak je to ale s výrobou, její energetickou náročností a vzniklými odpady? Přiznám se že vůbec netuším...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.2.2023 18:51 Reaguje na Franta Frantíků
A nevychází lépe vzduchový transformátor?
Odpovědět
va

vaber

21.2.2023 09:13
kolik takových znečistění od transformátorů bylo?
kolik oleje a jiných sr++ek uniká z aut,
kolik kapaliny do ostřikovačů vystříká do přírody průměrný řidič za rok,
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist