https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-odmitaji-vyjimky-pro-vypousteni-rtuti-uhelnymi-zdroji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace odmítají výjimky pro vypouštění rtuti uhelnými zdroji

10.9.2019 00:25 (ČTK)
Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami. / Ilustrační foto
Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Ekologické organizace požadují zastavit udělování výjimek pro vypouštění rtuti uhelnými elektrárnami. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedly organizace Greenpeace, Hnutí Duha a advokátní kancelář Frank Bold. Podle ekologů jsou výjimky pro elektrárny zbytečné s ohledem na nedávnou změnu vyhlášky ministerstva životního prostředí (MŽP), která umožňuje uhelným zdrojům odečíst si 40 procent z naměřených hodnot rtuti jako nejistotu měření. MŽP uvedlo, že změnu vyhlášky si vyžádala evropská legislativa.
 

"Ministerstvo životního prostředí vlastně vydalo uhelným elektrárnám plošnou výjimku z limitů pro ochranu zdraví lidí před toxickou rtutí. Je tedy zcela nepřípustné a navíc zbytečné, aby nyní vydalo nějaké uhelné elektrárně ještě další individuální výjimku na rtuť," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Ekologické organizace uvedli, že o individuální výjimku žádá aktuálně elektrárna Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače. Pardubický kraj na začátku července vyhověl žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Mimo jiné uložil elektrárně povinnost předkládat jednou ročně, kromě zprávy o plnění podmínek integrovaného povolení, i zprávu o provedených technických opatřeních na zařízení, která povedou k plnění emisních limitů.

Společnost požadovala výjimku, aby mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná investice 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

"Provozovatelé elektrárny Chvaletice si požádali o výjimku pro vypouštění rtuti s odůvodněním, že neví, jak zajistit její spolehlivé kontinuální měření. To už teď neplatí, protože nyní jim hraje do karet tato kontroverzní vyhláška a mohou si 40 procent naměřené rtuti odškrtnout. Je tedy jasné, že ministerstvo životního prostředí má nyní při posuzování odvolání výjimky pro Chvaletice z nových emisních limitů už jen jednu možnost - výjimku odmítnout," uvedl mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek.

"Rozhodnutí státní správy nebudeme komentovat. Soustředíme se na pokračující ekologizaci elektrárny a co nejlepší nastavení všech technologií," reagovala mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Ekologické organizace kritizují také samotnou změnu vyhlášky. Označují ji za skandální, protože podle nich má MŽP chránit zdraví lidí a čistotu prostředí, ne zájmy znečišťovatelů. Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva včera řekla, že změnu vyhlášky si vyžádala evropská legislativa. "MŽP na jednáních za účasti nevládních organizací také jasně konstatovalo, že do budoucna nevylučuje zpřísnění vyhlášky. V tuto chvíli je to ale předčasné, kontinuální měření emisí rtuti je úplnou novinkou," uvedla. Dodala, že vyhláška prošla transparentním připomínkovým řízením za účasti mimo jiné právě nevládních organizací.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

10.9.2019 14:54
Kde byli tihle chytrolíni, když se navzdory zdravému rozumu silou prosazovaly kompaktní zářivky? V každé z nich je 5 - 20 mg rtuti. Při stamiliónové až miliardové roční produkci a méně než 50% recyklaci (celosvětově) se uvolňovala rtuť do ovzduší po tunách. Ale to mlčeli, nebo ještě radostně přikyvovali, protože něco prosadit proti přání lidí, to je pro ně jako pohlazení mocí :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2019 21:37
Když někdo šílí nad rtutí, tak si vždy vzpomenu na kazuistiku slečny z učebnice toxikologie, která si aplikovala několik ml rtuti do žíly (pubertální pokus o sebevraždu) a pak s tou rtutí v těle žila desítky let a zemřela bez příčinné souvislosti s tímto kovem (nějaké potíže občas měla). Dožila se vynálezu rentgenu, takže jí v pravé srdeční komoře prokázali loužičku rtuti. Dneska by měla problém, že by pískala na letištích a v případě autohavárie by jí ta rtuť mohla protrhnout srdce.

Další věcí je, že to překračování limitů je malé, na hranici možnosti používaných metod, takže problémy asi nelze očekávat. Naprostá většina naší populace má daleko větší příjem rtuti ze zubních plomb a prakticky nikdy se v této souvislosti nic moc nenašlo (náhrada amalgámu ve stomatologii jinými materiály, dražšími a méně kvalitními, je motivována čistě komerčně a vliv na zdraví nemá prakticky žádný).
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.9.2019 10:59
Možná ještě doplnění k rizikům ze rtuti. Zde vše velmi silně závisí na tom, v jaké chemické vazbě se vyskytuje. Podrobněji o realitě okolo kampaně proti amalgamovým plombám je zde: http://www.osel.cz/6624-jsou-opravdu-amalgamove-plomby-nebezpecne.html .
U elektráren je problém, že nejenže to riziko z emisí rtuti je omezené a také se měří se značnou nejistotou a ne úplně dopracovanými metodikami. Proto jsou i ty povolená překročení.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist