https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-zaluji-bmw-a-mercedes-kvuli-vyrobe-aut-se-spalovacim-motorem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacím motorem

22.9.2021 01:12 | MNICHOV (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem, informovala agentura DPA.
 

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Ekologická organizace Greenpeace začátkem září adresovala podobnou předžalobní výzvu německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je také Škoda Auto. Volkswagen má do konce října čas na to, aby na výzvu reagoval a podání žaloby odvrátil.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 07:51
Tahanice o ničem, ale v Německu se to začíná hýbat správným směrem.
Ke skutečné uhlíkové neutralitě "porozumu".
https://www.hybrid.cz/v-nemecku-sili-hlasy-zadajici-navrat-k-jaderne-energetice/
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.9.2021 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
No to si myslím. Němci JE už nezavřou, naopak potichoucku nechají a i obnoví. Uspokojí tím některé občany, pěkně to zdůvodní a ostatní státy budou koukat s otevřenou pusou, snažit se zase přizpůsobit, ale stejně budou už v propadu a 100 let za nima. Blbí oni nejsou a čekají na vhodný okamžik. Asi se mýlím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 09:44 Reaguje na Jarka O.
Zatím Němci potichu rozjeli tepelné elektrárny. Je zajímavé, že proti tomu ti ekoblbečci neprotestují:
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/zelene-nemecko-nejvice-elektriny-znovu-ziskava-z-uhli-40372282#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=LhGYOWHwuSI-202109161510&dop_id=40372282&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 10:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je dobré, že s tím začali ještě před volbami.
Mnozí Němci si těžko odřeknou tyto značky aut.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 11:02 Reaguje na smějící se bestie
Víte, on pro ekologii bude každý. Ale jen do okamžiku, kdy mu řeknete, že na domácnost bude moci mít jeden počítač, že místo autem bude jezdit do práce tramvají, že místo tří televizí v bytě bude mít pouze jednu, že jeho děcka nebudou mít každého půl roku nový chytrý mobil, že se budou muset rozloučit s tablety, že nebudou mít v kuchyni bůhvíkolik mašin s jedinou funkcí. Pak toho dotyčného to nadšení o ekologii opustí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 11:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
UŽ ABY TO BYLO !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Němčouři nemůžou nic dělat potichu, protože tam mají plně funkční mediální sféru a ta všechno, co vláda udělá, dobře rozmaže.
Jenom nevím, na jaký "vhodný" okamžik čekají a k čemu.
Odpovědět
ig

22.9.2021 11:07 Reaguje na Jarka O.
Toho co píšete se reálně obávám. Němci se rozhodli vést a vyhrát světovou válku a až si všichni podle jejich vzoru dobrovolně zdevastují hospodářství, oni zapnou své naoko odstavené elektrárny, do strojů místo fialkového parfému nalijí řeznou emulzi a zaplaví svět čtyřlitrovými Mercedesy, bavoráky a audinami. Vybité elektromobily při tom budou brát protiúčtem ve výši pětiprocentní slevy :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:59 Reaguje na
Voni mají zase vidiny, že? "Když jsme tu troubu rozpálili doruda, to se děly věci!!"
Odpovědět
ig

22.9.2021 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Na tohle stačilo mírně ohřát na ECO režim :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
To není pravda, že to je tahanice o ničem. Banda uřvaných blbečků, kteří v životě nic nedokázali, bude tahounům německého průmyslu diktovat, co mají vyrábět? Tak ať si založí svoji firmu na výrobu ekologických aut a ukáží konkurenci, jak se to má správně dělat.
Odpovědět
ig

22.9.2021 11:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Bude. Už to tady několikrát bylo, v Německu tomu říkali fašismus, u nás socialismus, ale princip byl vždy týž: banda looserů se rozhodla, že všem ukáže, jak se má řídit hospodářství. Nu, ukázala.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 11:19 Reaguje na
Bohužel máte pravdu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2021 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
"Handelsblatt zároveň v jiném článku píše, že zatímco v EU vyvolává německá energetická politika zděšení, mezi německými politiky jsou jaderné elektrárny stále tabu."

Jestli se Zelení dostanou do vlády, tak na nějaký opětovný příklon k jádru zapomeňte. Pro ty přes tohle nejede vlak. Což je sice průser, ale taky realita.
Odpovědět
VK

Václav Kain

22.9.2021 09:23
Drzost těch brčálníků kteří jsou schopni zničit lidem životy nezná mezí.Výrobci automobilů by jim měli ukázat vztyčený prostředník a víc se s nimi nebavit
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 09:28
Mě by zajímalo, kým jsou placeny tyto ekoteroristické organizace a hlavně, čím se dopravují jejich členové. Aby se nakonec nezjistilo, že jezdí v třílitrových bavorácích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 09:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejsou to třeba pěšáci v hybridní válce? Ani bych se nedivil.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Může být. Takové spolky jako ekoteroristi a odboráři jsou partičky vypatlaných blbečků, kteří sebou nechají celkem lehce manipulovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist