Ochránci přírody představili výukové texty a kurz o ochraně klimatu Video
Stručný text, který má přispět k pochopení planetárního klimatického systému, je podle sociální geografky a koordinátorky KK Michaely Pixové brožura Klimatická krize: Mýty a fakta o stavu planety. "Na každé stránce je jeden mýtus ohledně změny klimatu, který se objevuje ve veřejné i odborné debatě. Pak jej uvádíme na pravou míru," řekla Pixová. Dodala, že publikace nepokrývá jen přírodovědecké záležitosti týkající se změny klimatu, ale i aspekty technologické a sociální. Spoluautor, geochemik a ekolog Bedřich Moldan řekl, že jedním z cílů bylo i vyhnout se zjednodušujícím a zkreslujícím formulacím.
Další příspěvek představili fyzici Jan Hollan a Yvonna Gaillyová, kteří vedou ekologický institut Veronica. Do příručky Ochrana klimatu se podle jejich slov promítl pohled z oblasti fyziky a snažili se v ní vysvětlit jevy, "na které si člověk nesáhne". Má být oporou lidem, kteří se této problematice nevěnují na akademické úrovni.
O on-line kurzu především pro učitele druhého stupně základních škol hovořila Veronika Ambrozyová z Člověka v tísni. Kurz má dát pedagogům základnu pro výuku o širokém tématu klimatické změny. "Někdy se do toho pouští přírodovědci, ale málokdy učitelé společenských předmětů. Je třeba, aby se toto téma objevovalo v různých předmětech a učitelé na jeho výuce spolupracovali," zdůraznila Ambrozyová. Kurz se věnuje jak popisu jevů, například skleníkovému efektu, tak i práci s interaktivní mapou zobrazující množství emisí, které produkují různé země. Či tomu jak znečištění dopadá například na ostrovní státy. Podle Ambrozyové jsou součástí kurzu i tipy do výuky.
Tadeáš Michalik představil svůj článek Za novou planetární politiku a text Vojtěcha Pecky Pohled do propasti. Texty se zabývají negativními dopady změny klimatu, ale i způsoby jak stabilizovat klima a regenerovat ekosystém.
O dokumentu Česko chrání klima aneb příklady dobré praxe v závěru hovořil jeho autor Daniel Tichý. Film přestavuje projekty z menších měst a obcí přispívající k ochraně životního prostředí. Ve filmu jsou například ekologicky odpovědní zemědělci, příklady opatření pomáhající krajině a spořící energii či starostové aktivní v těchto oblastech.
Zástupci KK uvedli, že podobné přístupy mohou být inspirací pro opatření po pominutí krize kolem koranaviru a pro kroky k udržitelné ekonomice. "Když všude kolem slyšíme, že bychom se měli vracet k normálu, tak je otázkou, zda je to žádoucí a zda něco jako normál existuje," uzavřela Pixová.
reklama