https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekonomice-i-plneni-klimatickych-cilu-pomuze-podpora-setrnych-budov.jsou-vsak-nutne-nutne-legislativni-zmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekonomice i plnění klimatických cílů pomůže podpora šetrných budov. Jsou však nutné nutné legislativní změny

24.9.2020 12:07 | PRAHA (ČTK)
Při zadávání veřejných zakázek by neměla být hlavním parametrem jen nejnižší pořizovací cena, ale také náklady v dlouhodobém provozu. Do kritérií by bylo vhodné zavést i požadavky pro využívání druhotných surovin a výrobků.
Při zadávání veřejných zakázek by neměla být hlavním parametrem jen nejnižší pořizovací cena, ale také náklady v dlouhodobém provozu. Do kritérií by bylo vhodné zavést i požadavky pro využívání druhotných surovin a výrobků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda by měla přijmout legislativní změny, které podpoří výstavbu energeticky šetrných budov. Tato výstavba bude motorem opětovného nastartování ekonomiky ze současné krize. Z jednotlivých opatření jsou to například snížení DPH, požadavky pro využívání druhotných surovin nebo podpora výstavby na brownfieldech. Na setkání s novináři to uvedli zástupci České rady pro šetrné budovy.
 

"Stavebnictví má obrovský multiplikační efekt, a proto by se mohlo stát motorem restartu ekonomiky. Je ale nezbytné stavět moderně, udržitelně. Šetrná výstavba a renovace budov nám totiž kromě nastartování ekonomiky může pomoci také přiblížit se ke klimatickým cílům, které si stanovila Evropa," uvedla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

Změnit by se podle ní měl také například systém zadávání veřejných zakázek tak, aby hlavním parametrem nebyla jen nejnižší pořizovací cena, ale náklady v dlouhodobém provozu. "Do kritérií pro zadávání veřejných zakázek by bylo vhodné zavést požadavky pro využívání druhotných surovin a výrobků. Je také třeba odstranit bariéry pro opětovné využití stavebního odpadu," doplnila Kalvoda.

Česká rada pro šetrné budovy sepsala své požadavky do deklarace, kterou chce předat premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Do dneška ji podle Kalvody podepsalo více než 80 firem z oboru šetrného stavebnictví i nečlenských organizací a firem, které celkově dosahují tržby přes 100 miliard korun a zaměstnávají více než 35.000 lidí.

Česká rada pro šetrné budovy spojuje společnosti a organizace z oblasti šetrného stavebnictví, jde o projektanty, architekty, dodavatele materiálů a technologií, stavební firmy a developery. Chce podněcovat domácí trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Jejím cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí s vyšší kvalitou života. Aktuálně má více než 80 členů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

25.9.2020 06:57
Všechno v této zemi umíme a máme.... mohla by to být opravdu skvělá země.... ale právě Babiš a jeho vláda dělá vše pro to, aby to tak nebylo.... a ještě si hraje na spasitele..... budou volby.... budoucnost této země je v rukou nás všech....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.9.2020 10:08
Klidně ať vláda přesune polystyrén a izolačná vatu do nulové sazby DPH. Na nic jiného, než izolace, se nepoužívají a tak nehrozí možnost zneužití a ani to nevyžaduje práci úředníků. Ale o takovou podporu autorům asi nejde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist